Yeni iş planı yapıyorsanız bu aşamalar sizi yakından ilgilendiriyor. Diğer rakiplerin arasından sıyrılıp sıyrılamayacağınızı merak ediyorsunuzdur. Eğer iş başvurunuzda niteliklerinizi yeterince öne çıkarabildiyseniz, tatil dönüşü yepyeni bir kariyer serüveniyle karşılaşmanız olası.

İşverenler için en belirleyici seçim kriteri işin niteliğine uygun en iyi adayı seçmektir. Sizin de en iyi aday olduğunuzu göstermek için, sahip olduğunuz becerileri ve nitelikleri ön plana çıkarmanız gerekir.

Rekabette öne çıkmanın en iyi yolu araştırma yapmak ve önceden hazırlıklı olmaktır. Şirketin ne aradığını bilin ve becerilerinizi ve deneyiminizi onların ihtiyaçlarıyla eşleştirin. Ne istediklerini bilirseniz, başvurunuzda neden bu iş için en iyi kişi olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Doğru anahtar kelimeleri eklemek, iş ilanında belirtilen niteliklerle eşleşmenizi sağlayacaktır. Sonuç olarak, başvuru dosyanızı başvurduğunuz her iş için özelleştirmek size zaman kazandıracak ve mülakata girme şansınızı artıracaktır.

İşverende iyi bir izlenim bırakmak için özgeçmişiniz açık, özlü ve okunması kolay olmalıdır. Sade bir özgeçmiş şablonu kullanın. Özgeçmişiniz hızlı bir şekilde gözden geçirilebilir formatta olmalı. Dosyanızda yazım ve dilbilgisi hataları olmasın.

 

Pozisyona uygun özgeçmiş ve kapak mektubu hazırlayın.  Özgeçmişiniz ve kapak mektubu işverenlerin ilk gördükleri dokümanlardır. Pozisyona uygun bir başvuru, şirketi ve işi önemsediğinizi ve ekibin bir parçası olmaya hazır olduğunuzu gösterir. Ayrıca, özelleştirilmiş materyaller rekabette öne çıkmanıza yardımcı olur.

Rekabette öne çıkmanın bir yolu da varsa sertifikalarınızı sunmaktır. Sertifikalar, yeterli donanım ve becerilere sahip olduğunuzun göstergesidir. Birden fazla sertifikaya sahipseniz, tümünü öz geçmişinize ekleyin. Sertifikanın kapsamına, önemine ve ne olduğuna dair kısa bir açıklamayı da özgeçmişinize dahil etmelisiniz.

Şirkete değer katabilmek işverenler için önemlidir. Bunu göstermek için de özgeçmişinizde sadece yaptığınız işleri sıralamak yerine başarılarınızı sergileyin. Çalıştığınız yerlerde ne gibi görevler üstlendiğinizi, neler başardığınızı, hangi projelere dahil olduğunuzu ve ne gibi sonuçlar elde ettiğinizi ayrıntılı bir şekilde sunun. Varsa ödül veya takdir belgeleriniz, bunları da özgeçmişinizde vurgulayın.