Kullanışlı ve tasarruflu olması nedeniyle her geçen gün sayısı artan elektrikli scooterlar yeni bir iş sektörünün doğmasına yol açtı.

Özellikle büyük şehirlerde trafik çilesinden kurtulmak için tercih edilen elektrikli scooterların sayısı gün geçtikçe artıyor. İstanbul gibi kentlerde, on binlerce elektrikli scooter aktif olarak kullanılırken, Türkiye'deki servis ağı henüz gelişmediği için piyasada az sayıda tamirci bulunuyor.

Kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan scooterlar birçok avantajı ile ön plana çıkıyor. Hızlı ulaşım imkanı sağlamasının yanı sıra şarj edilebilir olması da kullanıcıların tercih sebepleri arasında yer alıyor. Ancak elektrikli ulaşım araçlarının bozulması durumda tamirci bulunması zor oluyor.

Özellikle İstanbul'da talebin hızla artması scooter tamircilerinin de artmasına yol açtı. Her ne kadar henüz sayıları sınırlı olsa da bu sayının arması bekleniyor. Peki gerçekten yeni bir iş sektörü oluşuyor diyebilir miyiz? Elektrikli ulaşım araçlarının tamirini yapan Orkun Sofuoğlu ve Cengiz Han Gençali sorularımızı yanıtladı.

İŞ ANLAMINDA YEPYENİ BİR SEKTÖR OLUŞTU

Elektrikli ulaşım araçları son yıllarda ülkemizde oldukça artmaya ve ilgi çekmeye başladığına vurgu yapan Orkun Sofuoğlu, "Benzin ve mazot fiyatlarında artış, trafik sorununa çözüm olarak insanlar elektrikli ulaşım araçlarına ( elektrikli scooter, elektrikli motorsiklet, elektrikli araba) yönelimi oldukça fazlalaştı. Bununla birlikte araçların tamir,bakım ve onarım ihtiyacı doğmaya başladı. İş anlamında yepyeni bir sektör diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

İş arayışında olanların dikkatini çeken sektör hız bir büyüme evresinde. Sofuoğlu, bu işin kimler için uygun olduğunu şu sözlerle açıklıyor: Öncelikle bu araçlar üzerinde can taşıdığı için kendini geliştirmiş bireylerin bu işi yapması gerekmektedir. İlgili okulların elektrik ve elektronik bölümünden mezun olmuş kişilerin bu işi yapması daha uygundur. Her gün sosyal medyada ve haberlerde arızalanmış,alev almış, kullanılmaz duruma gelmiş olan araçları duyuyoruz.

KAZANÇLI BİR SEKTÖR AMA HERKES YAPAMAZ

Ve araştırmalarımız sonucunda bu sorunların üretici ve teknisyen kaynaklı olduğunu biliyoruz. O yüzden bu sektörün yeni ve kazançlı bir sektör olduğunu düşünen herkesin değil, elektronik ve elektrik alanında kendini geliştirmiş ve eğitim almış bireylerin bu işi yapmasını uygun olduğunu düşünüyoruz.

GÜVENİLİR SERVİS BULMAK ZOR

Orkun Sofuoğlu scooter tamircisi olmak isteyenleri uyararak, "Bu sektörün karlı bir sektör olduğunu düşünüp, teknik konuda yeterli bilgisi olmayan insanların sektöre girmesiyle fiyat politikası yanlış ve güvenilir servis bulmak zor. Evet yoğunluk yaşanmakta. Kazancı bir oto tamircisinden daha fazla değil.

Kimler scooter tamircisi olabilir? Ne gibi yeterlilikler gerekiyor? Cengiz Han Gençali Bu işi igili bölümlerde yeterlilik ve ustalık belgesi olan kişilerin yapması gerektiğinin altını çizerek, "Devletimizin motor teknolojileri batarya teknolojileri alanında yeterlilik belgesi için eğitim vermesi gerekmektedir. Hali hazırda bulunan sektörde bu işi yapan kişilere denetim yapılması gerekmektedir." diye konuştu.

Kredi kartı harcamalarında düşüş Kredi kartı harcamalarında düşüş

YANLIŞ İŞLEM BÜYÜK KAYIPLARA MAL OLABİLİR

Scooter bozukluklarının kullanıcı kaynaklı olabileceği gibi üretim kaynaklı da olabileceğini açıklayan Gençali, "Kullanıcı ve üretici kaynaklı problemler olabilir. Üretimsel problemler teknisyen ihtiyacı doğurur. Yanlış müdahale/yanlış işlem mal kayıplarına yaralanmalara hatta ve hatta can kayıplarına sebep olabilir." ifadelerini kullanarak scooter kullanıcılarına şu uyarılarda bulundu:

"Öncelikle tabi ki güvenlik! Koruyucu ekipmansız kesinlikle yola çıkılmamalıdır. Kara yolları trafik kanununda bunun bir mevduatı olmadığı için bisiklet mevduatına uygun şekilde hareket etmelerini öneririz. "