• BIST 108.164
 • Altın 151,464
 • Dolar 3,6587
 • Euro 4,3309

  İranlı eşcinsellerin şikâyeti

  10.02.2009 09:18
  İdam korkusuyla ülkelerinden kaçan İranlı mülteciler, Türkiye’de muhafazakâr illere yerleştirilip hakarete uğradıklarını anlattı
  İranlı eşcinsellerin şikâyeti
  İranlı eşcinsellerin şikâyeti İranlı eşcinsellerin şikâyeti İranlı eşcinsellerin şikâyeti

  Türkiye"ye sığınan eşcinsel İranlı mülteciler, idam cezasından ve kırbaçtan kurtulmak için kaçmak zorunda kaldıklarını, ancak Türkiye"de muhafazakâr illere yerleştirildikleri için zor durumda kaldıklarını söyledi.
  Lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transeksüel (LGBTT) Hakları Platformu tarafından, lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüellerin yaşadıkları hak ihlallerini tespit amacıyla, Kasım 2007 ve Mayıs-Haziran 2008"de Kayseri, Eskişehir, Isparta ve Ankara"da 70 mülteciyle görüşülerek bir rapor hazırlandı.
  Mülteciler, ülkelerinde eşcinsel olduklarının öğrenilmesinin ardından Türkiye"ye kaçmak zorunda kaldıklarını, İran"da eşcinselliğin cezasının kırbaçlanmakla başlayıp idamla sonuçlandığını anlattı. İran"da yaşamanın kendileri için imkânsız hale geldiğini söyleyen mültecilerin çoğu, ailelerinden habersiz, bütün birikimlerini bırakıp sadece bir sırt çantasıyla Türkiye"ye geldiklerini anlattı.

  Hakaret ediyorlar
  Araştırma sonucu hazırlanan raporda, “Türkiyeli eşcinseller için bile yaşamın çok zor olduğu, Van, Kayseri, Isparta, Antep, Nevşehir gibi uydu kentlere yönlendirilen İranlı eşcinsellerin ayrımcılığa ve şiddete maruz kaldıkları, bu nedenle Ankara, İzmir, İstanbul gibi kentlerde kaçak yaşadıkları” belirtildi.
  Mülteciler, Türkiye"deki yaşamları konusunda ise “sokakta kendilerine tükürüldüğünü, hakarete uğradıklarını, "top" diye hitap edildiğini, taşlandıklarını, "Bülent Ersoy musun sen?" diye sorulduğunu, sürekli ev değiştirmek zorunda kaldıklarını” anlattı. Bir İranlı da “Sadece alay ediyorlar, yardım etmiyorlar” dedi.

  MİLLİYET

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim