Apple, iPhone 15 Pro Max için dayanıklılık ve kalite anlamında titanyum gibi güçlü materyaller kullandığını iddia etmişti. Ancak popüler YouTube fenomeni JerryRigEverything'in son test videosuna göre, bu yeni model önceki iPhone'lardan daha dayanıklı değil.

2014 yılında piyasaya sürülen iPhone 6 Plus, daha zayıf bir alüminyum yapısı nedeniyle kısa sürede eğilme sorunlarıyla gündeme gelmişti. Bu olay, teknoloji dünyasında "#BendGate" olarak adlandırıldı. O zamandan bu yana Apple, iPhone'ların yapı kalitesini artırmak için 7000 serisi alüminyum, cerrahi kalite paslanmaz çelik ve son olarak iPhone 15 Pro serisi için havacılık kalitesi titanyum gibi daha güçlü materyaller kullandı.

Ancak JerryRigEverything'in testlerine göre, iPhone 15 Pro Max'in dayanıklılığı beklenenden daha zayıf. Ceramic Shield cam, Mohs sertlik ölçeğine göre 6. seviyede çizilmeye başlarken, 7. seviyede daha derin çizikler oluştu. Ancak cihazın asıl sorunu bükülme testinde ortaya çıktı. Teste başlar başlamaz, iPhone 15 Pro Max'in arka camı sadece 5 saniye içinde çatladı. Özellikle kamera adasının camı da test sırasında çatladı. Bu, iPhone'un gerçek yaşam senaryolarında, örneğin yere düşürme ya da üzerine oturma gibi durumlarda basınca dayanıklı olmadığını gösteriyor.

Jerry, bu sonucun ardından iPhone 15 Pro Max'in dayanıklılık testini geçemediğini belirtti ve cihazın camının çatlaması durumunda Apple Store'da 200 USD karşılığında onarılması gerektiğini söyledi.

iPhone 16 serisinde yeni özellik: Action Button iPhone 16 serisinde yeni özellik: Action Button

Ancak, videonun sonunda Jerry daha küçük model olan iPhone 15 Pro'yu da test etti. Şaşırtıcı bir şekilde, bu model dayanıklılık testinden başarıyla geçti ve herhangi bir kırık veya çatlak oluşmadı.