2023'te Wikipedia'da en çok o okundu... Elon Musk'ı ve Taylor Swift'i geride bıraktı 2023'te Wikipedia'da en çok o okundu... Elon Musk'ı ve Taylor Swift'i geride bıraktı
Apple, iPhone 15 serisini geçtiğimiz hafta tanıttı. Seri; standart, plus, pro ve pro max olmak üzere dört farklı modeli kapsıyor. Dünya genelinde birçok ülkede ön siparişler alınmaya başlandı. Ön sipariş verilen üniteler 22 Eylül'den itibaren gönderilmeye başlanacak. Hem pro hem de standart modeller, önceki modellere kıyasla önemli geliştirmeler içeriyor. Görünen o ki, iPhone 15 serisi tüketicilerden büyük ilgi gördü. Ancak bu büyük talep, beklenmedik bir gelişmeye yol açtı. Yüksek talep nedeniyle bazı siparişlerin gönderilmesi gecikiyor.

Apple, iPhone 15 serisi için sadece bir gün önce ön sipariş almaya başladı. Ancak kısa süre içerisinde, yeni nesil amiral gemisi telefonlara olan yoğun talep nedeniyle birçok alıcı siparişlerinin gönderilmesinde gecikme yaşandığını belirtti. iPhone 15 Pro Max için tahmini gönderim tarihleri, Apple'ın web sitesine göre bazı yerlerde kasım ayının ortalarına kadar ertelendi.

Duyumcu Mark Gurman, iPhone 15 Pro Max için teslimat sürelerinin gittikçe arttığını bildirdi. Hindistan'da 8 haftaya, Çin ve Kanada'da 6-7 haftaya ve İngiltere'de 7-8 haftaya kadar gecikme yaşanıyor. Bu gecikmeler, hem ev teslimatları hem de mağaza içi teslim almalarda geçerli. Pro modellerin dışında, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ın bazı pazarlarda teslimatları da 2 haftaya kadar gecikiyor.

Apple'ın Pro iPhone modelleri sadece Çin'de üretiliyor. Dolayısıyla üretimi artırabileceği başka bir yer yok. Eğer iPhone 15 Pro ve Pro Max için talep artmaya devam ederse, bu daha fazla gecikmeye neden olabilir. Ek olarak, yeni modelin titanyum çerçevesi ve 3nm sürecine dayanan A17 Pro yonga seti zaten üretimi zor olan özelliklerden. Standart iPhone modelleri ise Hindistan ve Vietnam'da üretiliyor, bu da tedarik sorunlarını bir nebze azaltıyor.