Sosyal medya platformları arasındaki rekabet hız kesmeden devam ediyor. Her bir sosyal medya uygulamasının bir diğerinden esinlendiği şu günlerde, baştan aşağı orijinal veya benzersiz bir uygulama bulabilmek neredeyse imkansız. Kullanıcıların taleplerine göre şekillenen bu platformların en ünlülerinden biriyse tabi ki Instagram.

İlk olarak 2010 yılının Ekim ayında hayatımıza giren ve neredeyse zamanının en farklı uygulamalarından biri olarak dikkat çeken Instagram, bugün dünyanın en popüler video ve fotoğraf paylaşım platformu konumunda. Ancak şirket bununla yetinmek istemiyor.

Bilindiği üzere canlı yayınlar her geçen gün biraz daha fazla ilgi görüyor. Her ne kadar ünlü sosyal medya devi bu özelliği uzun bir süredir mobil cihazlar üzerinden desteklese de, rakipleri YouTube ve Twitch’in masaüstü bilgisayar desteği Instagram’ın bu alanda geri kalmasına neden oluyordu.

Kullanıcılardan gelen talepleri daha fazla görmezden gelemeyen Amerikalı teknoloji şirketi ise, yeni servis ettiği güncelleme ile birlikte artık masaüstü bilgisayarlardan da canlı yayın yapılabilmesinin önünü açtı. Yapılan açıklamaya göre şu an için 720p ve 30fps kalitesinde yayın yapılabilecek olan masaüstü platformda ses kalitesi olaraksa 256 Kbps’ye kadar hizmet verilebilecek.

Ayrıca masaüstü bilgisayarlardan yapılan Instagram canlı yayınlarında da tıpkı rakiplerinde olduğu gibi harici mikrofon ve kulaklık donanımlarının kullanılabileceğini de hatırlatalım.