WhatsApp’a gelen yeni özellik, görüntülü konuşmayı sevenleri çok mutlu edecek WhatsApp’a gelen yeni özellik, görüntülü konuşmayı sevenleri çok mutlu edecek
 Uygulama, içerik oluşturucuların "hesap içeriğinin takipçi olmayanlara önerilmeye uygun olup olmadığını anlamalarına" yardımcı olmak için hesap durumu özelliğini güncelliyor.

Değişiklikle birlikte Instagram, "profesyonel" bir hesap kullanan herkesin gönderilerinin şu anda önerilerden engellenip engellenmediğini görmesine izin verecek. Bildirim, uygulamanın "hesap durumu özelliğinde" görünecek ve kullanıcılara rahatsız edici gönderilerin "bir seçimini" gösterecek, bunları düzenleme, silme veya hata olduğunu düşündükleri herhangi bir karara itiraz etme şansı sunacak.

Bu özellik şimdilik yalnızca Keşfet, Akış ve Reels’deki önerilerden engellenen gönderileri kapsıyor. Ancak şirket, özelliği genişletmek için çalıştığını söylüyor, böylece içerik oluşturucular, arama veya "önerilen hesaplar" gibi hesap düzeyinde de önerilerden engellenip engellenmediğini öğrenebilecekler.

Instagram, "shadowban" kelimesini kullanmaktan kaçınsa da, değişikliğin, içerik oluşturucuların gönderilerinin neden bekledikleri şekilde etkileşim almadığına dair uzun süredir devam eden şikayetlerini ele alması amaçlanıyor. Şirket, bu endişeleri dağıtmak için son yıllarda algoritmasının nasıl çalıştığını daha iyi açıklamaya çalıştı ve içerik oluşturucuların uygulamanın iç işleyişini anlamalarına yardımcı olmak için tavsiye yönergelerine işaret etti.

Instagram Başkanı Adam Mosseri, güncellemeyle ilgili bir videoda "Erişimin değişken olabileceğini biliyoruz" dedi. “İçerik üreticiler Instagram'ı uzun vadede kullanacaklarsa nasıl çalıştığını anlamalarının önemli olduğunu biliyoruz."

Şirket, kullanıcılara içeriklerinin önerilerden neden kaldırıldığını tam olarak göstererek, içerik oluşturucuların hatalarını "düzeltmek" için adımlar atabileceklerini umuyor. En azından, içeriklerinin görünürlüğünün gerçekten azaldığına dair bir onay görmek içerik oluşturucuları biraz tatmin edebilir. Bir Instagram sözcüsü, inceleme ekiplerinin "olabildiğince çabuk" çalışacağını söyledi, ancak bunun ne kadar sürebileceğini söylemedi.