Instagram ilginç bir değişiklik ile gündeme geldi. Platform artık bünyesinde normal video barındırmayabilir. İşte tüm detaylar.

Netflix, BluTV, Disney+ derken şimdi de HBO Max geliyor Netflix, BluTV, Disney+ derken şimdi de HBO Max geliyor
Instagram'ın TikTok ile rekabet etme çabaları, blog platformunun son hamlesiyle büyüyor. Matt Navarra tarafından Twitter'da yayınlanan bir ekran görüntüsüne göre Instagram, Instagram ve Facebook'ta daha geniş bir kitleye ulaşabilmesi için Instagram'da yayınlanan her videoyu bir Reels haline getirerek test etmeye başladı.

"Instagram'daki video deneyimini basitleştirme ve iyileştirme çabalarımızın bir parçası olarak bu özelliği test ediyoruz." Instagram Reels ilk olarak ABD'de Ağustos 2020'de piyasaya sürüldü ve Reels'in kısa video formatı ile büyük etkileşim görüyor. Ekran görüntüsü, "Video gönderilerinin artık Reels  halinde paylaşıldığını" gösteriyor. Instagram, tüm videoları Reels formatına yönlendirerek videoların daha fazla etkileşim göreceğini, video efektlerinin mevcut olduğunu, müzik eklenebileceğini ve videoların yeni Reelos videoları ile yeniden karıştırılabileceğini umuyor.

Değişiklik test ediliyor ve kalıcılığı net değil. Ayrıca Instagram'da yayınlanan mevcut videolara ne olacağı ve hala 10 dakikaya kadar video yayınlamanıza izin verilip verilmeyeceği de belli değil.

Yaklaşık bir yıl önce Instagram başkanı Adam Mosseri, şirketin odağını “yaratıcılar, video, alışveriş ve mesajlaşma”ya kaydırdığı için Instagram'ın “artık bir fotoğraf paylaşım uygulaması olmadığını” söyledi.