Instagram algoritmasından rahatsız olan kullanıcılar için kontrolü tamamen ele geçirecekleri yeni bir özellik sunuyor. İşte detaylar.

Instagram, uygulamanın algoritma önerilerine gelen tepkilerin ardından yeni bir özellik için kolları sıvadı. Şirket, kullanıcılara önerilerde kontrol sağlamalarını sağlayacak bir özellik sunuyor. Uygulama, kullanıcıların belirli konuların önerilen gönderilerde görünmesini engellemek için anahtar kelimeler ve emoji kullanmalarına olanak tanıyan yeni bir seçenek sunacak. Yani dilediğiniz emoji ya da kelimeyi seçerek bu konuda gönderileri görmekten kaçınabileceksiniz.

Değişiklik, kullanıcıların emojilerin yanı sıra kelimeler ve kelime öbekleri içerebilen anahtar kelimelerinin bir gönderinin başlığında veya hashtag'inde göründüğü gönderileri engelleyecek. Instagram bir blog gönderisinde, “Sizin için ilginç olmayan içerikleri görmeyi durdurmak için bu özelliği kullanabilirsiniz” ifadelerini kullandı. Kullanıcılar, filtre sözcüklerini uygulamanın ayarlarından özelleştirebilir. Şirket, insanların tüm önerileri tamamen ertelemeyi de seçebileceğini belirtiyor.

Instagram ayrıca uygulamanın Keşfet bölümünden istenmeyen gönderileri ayıklamanın yeni bir yolunu test ediyor. Değişiklikle birlikte, kullanıcılar aynı anda birden fazla gönderi seçip hepsini "ilgili değil" olarak işaretleyebilir. Şirkete göre bu, bu gönderileri gizleyecek ve gelecekte benzer önerileri engelleyecek. Her iki yeni seçenek de biraz ekstra çalışma gerektirse de, uygulama TikTok'a daha çok benzemek için giderek daha agresif adımlar attığından, değişiklikler Instagram'ın önerilerinin kalitesinden rahatsız olan kullanıcılar için biraz rahatlama sağlayabilir.