İstenmeyen çıplak fotoğraflar sosyal medyada büyük bir sorun, ancak Instagram'ın yardımcı olabilecek bir araç üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Araştırmacı Alessandro Paluzzi tarafından tweetlenen erken bir ekran görüntüsü, "Çıplaklık koruması" teknolojisinin "sohbette çıplaklık içerebilecek fotoğrafları kapsadığını" ve kullanıcılara bunları görüntüleme veya görüntülememe seçeneği verdiğini gösteriyor.

Meta, amacın insanları çıplak görüntülerden veya diğer istenmeyen mesajlardan korumaya yardımcı olmak olduğunu söyledi. Daha fazla koruma olarak şirket, görüntüleri göremediğini veya üçüncü taraflarla paylaşamayacağını söyledi. Bir sözcü, "Bu yeni özelliklerin insanların gizliliğini korurken, aldıkları mesajlar üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak için uzmanlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz" dedi. Herhangi bir testten önce önümüzdeki haftalarda daha fazla ayrıntı paylaşmayı planlıyor.

Meta, yeni özelliğin geçen yıl başlatılan "Gizli Sözler" aracına benzediğini ekledi. Bu özellik, kullanıcıların, anahtar kelimelere dayalı olarak DM isteklerindeki kötüye kullanım mesajlarını filtrelemesine olanak tanıyor. Bir istek, seçtiğiniz herhangi bir filtre sözcüğünü içeriyorsa, otomatik olarak, tamamen silinmemiş olsa da, asla açmamayı seçebileceğiniz gizli bir klasöre yerleştirilir.

İstenmeyen çıplak fotoğraflar sosyal medya şirketleri tarafından büyük ölçüde göz ardı edildiğinden ve artık yaygın bir sorun olduğundan, bu özellik memnuniyetle karşılandı ancak gecikti. University College London tarafından 2020'de yapılan bir araştırma, 12-18 yaşlarındaki 150 gencin %75,8’ine istenmeyen çıplak görüntüler gönderildiğini buldu.

"Siber flaşlama" olarak da bilinen istenmeyen çıplak fotoğrafların gönderilmesi, Kaliforniya ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere birçok yargı alanı tarafından hedef alındı. Birleşik Krallık'ta, Çevrimiçi Güvenlik Yasası parlamento tarafından kabul edilirse bu bir suç haline gelebilir. California o kadar ileri gitmedi, ancak geçen ay eyalet meclisi ve senato, kullanıcıların istenmeyen çıplak fotoğraflar ve diğer cinsel içerikli materyaller için dava açmasına izin vermek için oybirliğiyle oy verdi.