• BIST 107.143
 • Altın 151,674
 • Dolar 3,6829
 • Euro 4,3246

  İnsanoğlu'ndan Obama'ya

  29.09.2009 11:10
  İnsan Hakları Komisyonu kurma hazırlığı içinde olan İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam Korkusunun devam ettiği dünyada Obama'nın sözlerini olumlu bulduğunu ama artık icraata bakılması gerektiğini savundu.
  İnsanoğlundan Obamaya
  İnsanoğlu'ndan Obama'ya İnsanoğlu'ndan Obama'ya İnsanoğlu'ndan Obama'ya

  İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, ABD Başkanı Barack Obama'nın İslam dünyasıyla farklı ilişkiler kurmak istediğini, ilk günden gerek Ankara'da TBMM'de, gerek Kahire'de yaptığı konuşmalarda beyan ettiğini belirterek, ''artık bu beyan ve ifade safhasından fiiliyata geçmek lazım. Bu, iyi niyetle ifade edilen sözlerin bir politikaya dönüşmesi, bu politikaların da program ve projeye dönüşmesi lazım. Teoriden pratiğe dönmek lazım'' dedi.

  İhsanoğlu İKT'nin New York Temsilciliğinde, AA muhabirine, 64. Dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantıları sırasındaki temaslarıyla ilgili bilgi verdi ve değerlendirmelerde bulundu.

  İKT'nin 40. kuruluş yıl dönümünü New York'ta kutladıklarını anımsatan İhsanoğlu, bu çerçevede 26 Eylülde BM'de, İKT Dışişleri Bakanları Toplantısı'nı düzenlediklerini ve toplantıya 57 tam üye ve 5 gözlemci üyenin bakanlarının katıldığını söyledi. Toplantıda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yaptığı konuşmanın son derece önemli olduğuna değinen İhsanoğlu, ''Genel Sekreter Ban ilk defa konuşmasında İKT'nin BM'den sonra ikinci en büyük uluslararası kuruluş olduğunu ifade etti. Biz bunu yıllardır söylüyoruz ve bugün Sayın Ban'ın da bunu benimsemiş olması bizi sevindirdi'' diye konuştu.

  İKT'nin artık 1960'lı, 1970'li yılların meselelerini geride bıraktığını ifade eden İhsanoğlu, 2000'li yıllarda, 21. yüzyılda, İslam dünyasının bir bütün olarak önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Bu sorunlar arasında kalkınmayı, sosyo ekonomik gelişmeyi, birey başına milli geliri arttırmayı, daha iyi eğitime sahip olmayı, sanayileşmeyi, salgın hastalıklardan kurtulmayı, bilim ve teknolojide ileri noktaya gelmeyi sayan İhsanoğlu, İKT'nin bu alanlardaki misyonunun üye devletler ve dünya kamuoyu tarafından kabul edildiğini anlattı.

  İKT'nin, başta BM olmak üzere Afrika Birliği, Avrupa Birliği gibi uluslararası ve bölgesel kurumlarla işbirliğini arttırdığını da belirten İhsanoğlu, ''New York'taki kuruluş resepsiyonunda da bu gayretlerimizin meyve verdiğini gördük. Bütün ülkelerden devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar, büyükelçiler, gazeteciler, akademisyenler, düşünce kuruluşlarından 400'e yakın insan resepsiyonumuza katıldı'' dedi.


  -SOMALİ VE AFGANİSTAN'DA DAHA FAZLA ROL-


  ''Dünya İKT sayesinde artık İslam dünyasının emellerini, Müslümanların hedeflerini ve arzu ettiklerinin ne olduğunu daha iyi anlar hale geldi. Bugünlerde özellikle Afganistan ve Somali'de devam eden sıkıntılar neticesinde herkes İKT'nin büyük potansiyelini görmeye başladı'' diye konuşan İhsanoğlu, bu kapsamda Somali ve Afganistan'da çatışmaların çözümünde daha fazla rol oynamak istediklerini bildirdi.

  Somali ve Afganistan'daki durumun son derece karışık olduğunu, çatışmaların devam ettiğini ve buradaki hükümetlerin zayıf olduğunu vurgulayan İhsanoğlu, ''biz İKT olarak savaşan gruplar arasında güven tesis edip, siyasi ihtilafları müzakerelerle uzlaşma noktasına getirmek istiyoruz. Bunlar yapıldığı takdirde silahların susmasını sağlamak gerekecek. O bakımdan biz BM ile işbirliği halinde bir takım teşebbüslere başlayacağız ve harekete geçeceğiz'' dedi.


  -WASHINGTON TEMASLARININ ÇERÇEVESİ-


  ABD Başkanı Barack Obama'nın İslam dünyasıyla farklı ilişkiler kurmak istediğini, ilk günden gerek Ankara'da TBMM'de, gerek Kahire'de yaptığı konuşmalarda beyan ettiğini hatırlatan İhsanoğlu, ''artık bu beyan ve ifade safhasından fiiliyata geçmek lazım. Bu, iyi niyetle ifade edilen sözlerin bir politikaya dönüşmesi, bu politikaların da program ve projeye dönüşmesi lazım. Teoriden pratiğe dönmek lazım'' görüşünü diye getirdi.

  İhsanoğlu, Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile de görüşeceğini ve oradaki temaslarının bu çerçevede olacağını belirtti.


  -İKT'DE REFORM-


  İKT'de reform projesini, Genel Sekreterliğe seçildiği ilk günlerde, Ocak 2005'te başlattığını belirten İhsanoğlu, bu konuda son derece önemli adımlar attıklarını, İKT'nin yeni Şart'ını (ana sözleşmesini) kabul ettiklerini anlattı.

  İKT'nin İnsan Hakları Komisyonu kurmak istediğini de bildiren İhsanoğlu, ''İslam ülkelerinde insan hakları kavramını, fiili ve yasal olarak güçlendirmek istiyoruz'' diye konuştu.

  İKT'yi barışın tesisi ve korunması, ihtilafların giderilmesi ve çözümü konusunda daha donanımlı bir hale getirmek için bir takım çalışmalar yaptıklarını da kaydeden İhsanoğlu, bunun olması durumunda teşkilatın daha güçlü bir hale geleceğine işaret etti.


  -İKT'NİN GELECEĞİ-


  İhsanoğlu, ''İKT'nin geleceğini nasıl gördüğünün'' sorulması üzerine, 30 yıla yakın bir süredir görev aldığı teşkilattaki birikimiyle ve 4-5 yıldan beri teşkilat için geliştirdiği vizyonla İKT'nin geleceğine baktığını belirterek, ''Ben İKT'yi Güney-Güney (güney ülkeleri arasında) işbirliğinin en büyük teşkilatı olarak görüyorum'' dedi.

  Bu işbirliğinin ekonomik, endüstriyel, tarım, zirai ve ticari konularda olacağını söyleyen İhsanoğlu, İKT'nin insan hakları, kadın hakları, demokrasi, iyi yönetim konularında ileride bir katalizör görevi göreceğine inandığını belirtti. İhsanoğlu ayrıca İKT'nin din adına yapılan aşırılıklar ve radikal hareketlerin törpülenmesinde önemli rol oynayacağını düşündüğünü de kaydetti.


  -''İSLAM KORKUSU''-


  Dünyada ''İslam korkusu''nun devam ettiğini belirten İhsanoğlu, bunun bir günde, bir adımda durmasının beklenemeyeceğini, çünkü bu İslam fobisinin yeni değil eski bir konu olduğunu; şekil, bağlam ve söylem değiştirdiğini, ama hareket noktasının aynı olduğunu söyledi.

  İKT'nin bu konudaki çalışmalarının bir takım meyveler verdiğini belirten İhsanoğlu, şöyle konuştu:

  ''Fakat bu yeterli değildir. Başkan Obama'nın idaresi ve Başkan Obama'nın tavrı daha olumlu eski yönetime nazaran. Fakat dünyada aşırı, radikal, ırkçı, dini ideolojilere sahip sağın artması ve bu aşırı sağcı grupların fikirleri kamuoyunu da etkiliyor, o bakımdan bizim korkumuz, Batı'daki radikal grupların kamuoylarını İslam'ın aleyhine kışkırtmaları, buna karşılılık da İslam dünyasından başka radikal grupların da buna karşılık vermesi. O yüzden ben diyorum ki, gelin hem İslam dünyası, hem Batı dünyası olarak kendi radikallerimizin ve aşırı uçlarımızın esiri olmayalım.''

  İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, ifade özgürlüğü ve dine saygıyla ilgili bir soru üzerine de, ''düşünce, ifade ve basın özgürlüğü suistimal edilmedikçe mukaddes bir haktır, ama eğer o hürriyet başkalarını kötülemek için, başkalarına hareket etmek içinse bu hürriyetin suistimalidir ve bu 1969 BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi'nin de maddelerine aykırıdır, o zaman bu hak olmaz; bu, hak değildir, bu, hakka tecavüzdür'' dedi./haber 7

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim