• BIST 106.872
 • Altın 151,903
 • Dolar 3,6611
 • Euro 4,3075

  İnsana en yakın ses

  03.02.2009 04:00
  IBM’in bilim adamları tarafından geliştirilen yapay insan sesi, gerçek insan sesinden ayırt edilemiyor.
  İnsana en yakın ses
  İnsana en yakın ses İnsana en yakın ses İnsana en yakın ses

  İç çekmek, “hmm”lamak gibi insana has olan ifadeleri bile taklit edebilen sanal ses motoruyla insan sesinden neredeyse ayırt edilemeyecek kadar kaliteli bilgisayar sesi oluşturuldu.
  Haberin devamı

  Otomatik çağrı merkezleri, uydu navigasyon cihazları, kullanıcı etkileşimli kameralar ve hatta kişisel müzik çalarlarda kullanılmak üzere IBM"in araştırmacıları tarafından geliştirilen yapay ses, o kadar sofistike ki, yeni ses motorunu kullanan cihazlar kullanıcıların dikkatini çekmek için konuştukları metinin uygun yerlerine öksürük, monoton ifadelerle can sıkmamak için cümle ve kelimelere vurgu yapmak gibi yeteneklere sahip.

  “Bu ayrıntılar fark edilmeyecek kadar ince olabilir ancak, derin bir psikolojik etkiye sahip oldukları gözardı edilemez.” şeklinde konuşan IBM Thomas J. Watson araştırma grubu sözcüsü Andy Aaron, geliştirdikleri ses teknolojisinin bu şekilde daha dikkat çekici ve fazlasıyla güven verici yapay ses oluşturulmasına olanak tanıyacağını belirtti.

  Yazılım, sözü kesildiğinde uyarmak amacıyla “şşş” diyebilme, ilgiyi üstüne almak için öksürebilme gibi şimdiye kadar denenmemiş insan davranışlarını da sergileyebiliyor. Geldikleri noktada yarattıkları yapay sesin insandan neredeyse ayırt edilemediğini belirten Aaron, asıl hedeflerinin insandan ayırt edilemeyen bir ses yaratmak olmadığını belirtiyor, IBM insanların kandırılmasına olanak tanıyacak bir noktaya ulaşmak istemiyor.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim