• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  İnönü son yolculuğuna uğurlanıyor

  04.11.2007 15:55
  Kanser nedeniyle hayatını kaybeden Erdal İnönü, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlanıyor. Teşvikiye Camii'nde öğle namazına müteakiben İnönü'nün cenaze namazı kılındı.
  İnönü son yolculuğuna uğurlanıyor
  İnönü son yolculuğuna uğurlanıyor İnönü son yolculuğuna uğurlanıyor İnönü son yolculuğuna uğurlanıyor

  Kanser nedeniyle hayatını kaybeden Erdal İnönü, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlanıyor. Teşvikiye Camii'nde öğle namazına müteakiben İnönü'nün cenaze namazı kılındı. İnönü'nün cenazesi toprağa verilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürülecek.

  Amerikan Hastanesi morgundan alınan eski başbakan yardımcısı Erdal İnönü'nün cenazesi Teşvikiye Camii'ne getirildi. İnönü'nü tabutu "Seni unutmayacağız" yazılı dövizler eşliğinde musalla taşına konuldu. Eşi Sevinç İnönü, kız kardeşi Özlem Toker ve yeğeni Gülsün Bilgehan taziyeleri kabul ediyor.

  Cenazeye katılan siyasetçiler ve vatandaşlar için caminin avlusunu doldurdu. Cenaze sol kesimden çok sayıda siyasetçiyi de de biraraya getirdi.

  Cenazeye CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Nazım Ekren, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Hikmet Çetin, Onur Kumbaracıbaşı, Fikri Sağlar, Azimet Köylüoğlu, İlhan Kesici, Mehmet Moğultay, Ahmet Türk, Mesut Yılmaz, Berhan Şimşek, Ercan Karakaş, Haluk Koç, Nurettin Sözen, Mehmet Sevigen, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da aralarında bulunudğu çok sayıda isim katıldı.

  Cenaze namazının kılınmasının ardından İnönü için dua edildi. Dua sonrası namazı kıldıran imam kısa bir konuşma yaptı.

  BAYKAL, SARIGÜL, MESUT YILMAZ, İNÖNÜ'YÜ ANLATTI

  Namazın kılınması, helalilik istenmesinin ardından omuzlarda taşınan İnönü'nün tabutu cenaze aracına konuldu. Cenaze aracı uzun bir konvoy eşliğinde, vatandaşların yoğun ilgisi altında Zincirlikuyu Mezarlığı'na güçlükle ulaştı.

  Cenazeye katılan siyaset dünyasının önde isimleri İnönü'yü siyaset ve bilim dünyasına örnek olacak, hayatı boyunca demokrasi için mücadele etmiş bir insan olarak anlattı.

  Yakınları ve siyaset yaptığı dönemdeki mesai arkadaşları, eski Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'yü anlattı. İnönü'nün uzlaşmacı ve diyalogdan yana tavrını öne çıkaran yakınları ve siyaset dünyasının önde isimleri, İnönü'nün en büyük hayalinin Türkiye'de gerçek anlamda demokrasinin yerleşmesi olduğunu söyledi.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erdal İnönü bir Cumhuriyet aydını olduğunu söyledi. Baykal şunları söyledi: "Cumhuriyet projemizin ortaya koyduğu, her yönüyle iyi yetişmiş, tam bir aydın insandır. Kültür ve sanat yönü, bilimsel yönü bütün bunların ötesinde felsefi yönü bir aydın sorumluluğunu içinde taşıyor olması bütün bunlar, cumhuriyet döneminin eğitim politikasının ortaya koyduğu örnek ideal aydın tipini Erdal İnönü'nün temsil etmesi noktasına bizi getirmektedir. Felesefi, bilimsel ilgisi, bütün bunların ötesinde kültür ve sanat konusunda sergilediği yüksek ilgi bunlarla birleşmiş olarak ortaya çıkan aydın sorumluluğu yaklaşımı çok başarılı bir örnek ortaya koymuştur."

  Eski Başbakan Mesut Yılmaz, çok uzun bir süre olmasa da sayın Erdal İnönü ile aynı zamanda siyaset platformunda bulunduklarına işaret etti. Yılmaz, "Benim Başbakan olduğum dönemde kendisi muhaleftteydi, daha sonra onların hükümet olduğu dönemde biz muhalefetteydik. Ama ilişkimiz her zaman için son derece medeni oldu. Zaten sayın İnönü herkesin bildiği gibi son derece uzlaşmacı, hoşgörülü bir insandı. Mizah duygusu olan bir insandı. Kendisi ile birlikte Amerika seyahatinde Bilderberg toplantısına katıldık. Orada daha iyi tanıma fırsatı buldum. Kendisi ile ilgili söylenen tüm olumlu fikirlere katılıyorum." şeklinde konuştu.

  CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, "Konuşmanın çok zor olduğu bir ortamdayız. Gerçekler üzerinden siyaset yapan, bilimi siyasette de denklem gibi ortaya koyup, kavgadan uzak çekişmeden uzak, oldukça olumlu bir şekilde kurgulayan bir bir insandı. Her şeyden önce 12 Eylül'ün o karanlık döneminin siyasetten koparttığı insanları bir araya getirme becerisini gösterdi. Kimliksizleştirilen, soldan uzaklaştırılan topluma o açıdan siyasi kimlik kazandırma gayretleri oldu. Başarılı da oldu. Örnek olan davranışlarını tekrar hatırlamak gerekiyor. Yakınlarına hepimize Türk milletine rahmet diliyorum." ifadelerini kullandı.

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise şunları söyledi: "Geçen hafta beraberdik kendisiyle, Allahtan rahmet diliyorum. Burada önemli bir devlet adamı, siyaset ve bilim adamını kaybettik. Allah'tan kendisine rahmet diliyorum. Hiçbir zaman gücünü bulunduğu koltuktan almadı. Gücünü her zaman kendisinden aldı. Göreve geldikten sonra da 'Ben başarılı değilim, bu görevden ayrılmalıyım' diyerek demokrasi dersi vererek ayrıldı. Türkiye'de ilk defa bir lider seçimlerden sonra görevini bırakıyor. Bu da çok önemli."

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim