• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  İngiltere'ye sokulmadı

  13.02.2009 09:50
  Hollandalı politikacı İngiltere'ye sokulmadı
  İngiltereye sokulmadı
  İngiltere'ye sokulmadı İngiltere'ye sokulmadı İngiltere'ye sokulmadı

  Toplumsal uyumu zedeleyeceği ve kamu güvenliğine zarar vereceği gerekçesiyle İngiltere"ye girişi yasaklanan Hollandalı aşırı sağcı milletvekili Geert Wilders, Londra"nın Heatrow havaalanına gelişinde tutuklanmasının ardından ülkeden gönderildi. İngiltere İçişleri Bakanlığı"ndan bir yetkili, Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders"in İngiltere"den "ayrıldığını" söylerken, başka ayrıntı vermeyi reddetti.
  İçişleri Bakanlığı"ndan daha önce yapılan açıklamada, İngiltere"yi girişi yasaklanan herkesin önce tutuklandığı ardından da ülkesine gönderildiği açıklanmıştı. Kur"an-ı Kerim"e hakarette bulunan ve kutsal kitabın "faşist bir kitap"
  olduğunu öne süren Wilders"ın, hazırladığı, tartışma yaratan filmin Lordlar Kamarası gösterimi için İngiltere"ye geldiği bildirilmişti. Wilders"ı Heathrow"da bekleyenler arasında Hollanda"nın İngiltere"deki büyükelçisinin de bulunduğu ve Büyükelçi"nin, Wilder"ın İngiltere"ye girişine konulan yasağa hükümeti adına itiraz etmek üzere havaalanına gittiği
  belirtilmişti. Hazırladığı "Fitne" adlı film İslam dünyasında büyük tepkilere yol açan Wilders İngiltere"ye, İngiltere Bağımsızlık Partisi mensubu Lord Pearson tarafından davet edilmişti.

  ÜLKESİNE GERİ GÖNDERİLDİ

  İngiltere"nin kamu güvenliğini tehlikeye düşüreceği gerekçesiyle girişini yasaklamasına rağmen bu ülkeye giden
  ve ülkesine geri gönderilen Hollandalı politikacı Geert Wilders ülkesine döndü. Geert Wilders, öğleden sonra geldiği Londra Heathrow Havaalanı"nda İngiliz güvenlik birimlerince bir süre tutulduktan ve sorgulandıktan sonra akşam
  saatlerinde tekrar uçakla Hollanda"ya geri gönderildi. İslam karşıtı söylem ve tutumuyla tanınan Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders"e, gerek Londra;ya gidişinde, gerekse dönüşünde büyük bir basın mensubu topluluğu eşlik etti.
  Wilders uçakta gazetecilere açıklamalarında, İngiltere;nin tutumunu eleştirdi ve İngiliz hükümetini "İslam yanlılarının baskısı altında kalmak" ve "korkaklıkla" suçladı.
  Wilders, Amsterdam Schiphol Havaalanı"na gelişinde yine kendisini kalabalık bir basın mensubunun beklemesine karşılık, herhangi bir açıklama yapmadan havaalanından ayrıldı. Geert Wilders, Lordlar Kamarası"nda İslam"ı kötüleyen "Fitne" adlı filminin gösterimi ve film üzerine yapılacak tartışmaya katılmak üzere davet edilmiş ancak İngiliz Hükümeti, toplumsal uyumu zedeleyeceği ve kamu güvenliğini tehlikeye düşüreceği gerekçesiyle ülkeye girişine izin vermemişti.

  LORD AHMED ENGELLEDİ

  İSLAM'ı kötüleyen "Fitne" filminin yapımcısı, İslam karşıtı söylem ve tutumuyla tanınan Hollandalı Özgürlük Partisi Lideri Geert Wilders'ın İngiltere'ye sokulmamasına İngiliz Parlamentosu'nun ilk Müslüman üyesi olan Lord Ahmed'in öncü olduğu ortaya çıktı.
  Ülkesinde, yabancıları ve müslümanları hedef alan söylemleriyle tanınan Geert Wilders'in, İslam'ı kötüleyen Fitne filmi üzerine yapılacak bir tartışmaya katılmak ve "Fitne" filminin gösterimini sunmak için İngiltere'ye gelmek istediğini öğrenir öğrenmez, İngiliz Parlamentosu ve Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı'na bir yazı yazarak herkesi konu hakkında uyardığını söyleyen Lord Ahmed, Kuran'ın yasaklanmasını isteyen aşırı sağcı bir liderin, İngiltere'ye gelip toplumun refahını bozmasına izin veremezdik açıklamasını yaptı.
  DHA'na konuşan Lord Ahmet, “İngiltere'de düşünce özgürlüğü ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Herkes düşündüğünü özgürce söyleyebilir. Kuranın yasaklanması gerektiğini savunan Wilders'in, İslam'ı kötüleyen Fitne filminin tanıtımı için geleceğini öğrendiğimde hemen harekete geçtim. Wilders"in girişinin yasaklanması toplumun genel uyum ve kamu güvenliğinin sağlanması açısından önemliydi. Ocak ayında Wilders'in, İngiltere'ye gelmek istediğini öğrendim. Hemen yazışmalar yapıldı ve doğru karar alındı” şeklinde konuştu.
  Öte yandan çoktan beri internet sitelerinde gösterilen ve Avrupa'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen terör saldırılarından kanlı görüntülere ve tepki çeken Hz. Muhammed karikatürlerinden bazılarına da yer verilen 17 dakikalık "Fitne" isimli filmin, bugün Parlamento'da Lordlara izletildiği öğrenildi.


  MİLLİYET

  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim