Hatay’da 42 saat sonra enkazdan kurtarılan Fatma teyze: Hepinizi çok seviyorum Hatay’da 42 saat sonra enkazdan kurtarılan Fatma teyze: Hepinizi çok seviyorum
Derleyen: Ömer Faruk Ekinci | İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan ve dünyanın uluslararası yolcu trafiği bakımından en büyük havaalanı olan Heathrow Havalimanı, tarihindeki en korku dolu günlerden birini yaşadı.

İNİŞTE EKİPLER FARK ETTİ

İngiltere'deki İranlı bir şirkete gönderilen paket, tüm ülkeyi ayağa kaldırdı. Başlangıçta Pakistan'dan havalanan uçak önce Umman'a uğramış ardından İngiltere'ye doğru yola çıkmıştı.

'İngiltere'nin kalbi' olarak da bilinen Heathrow'a iniş yapan uçak, başta havalimanına gelen binlercesi gibi normal bir iniş yaptı. Ardından bir şeylerin ters gittiği ortaya çıktı.

İnişin ardından pistte bulunan ekipler, uçağın içerisinden anormal değerlerde radyasyon yayıldığını fark etti. Güvenlik güçleri hemen alarm verdi ve uçağa müdahale etmek için hazırlıklara başladı. Aynı zamanda terörle mücadele polisleri de konu ile ilgili uyarıldı.

İNGİLTERE'YE KADAR NASIL GELDİ?

Uçağın İngiltere'ye kadar kontrol edilmeden nasıl geldiği büyük bir soru işareti olmayı sürdürürken havalimanı güvenliği paketi kontrol altına aldı ve incelemeye başladı. Yetkililer, izole edilen paketin içerisinde yüksek miktarda uranyum olduğunu tespit etti.

Gizemli paketin içerisinde kilolarca uranyum olduğu ortaya çıkınca havalimanındaki panik havası artmaya devam etti. Başlangıçta bu uranyumun 'kirli bomba' yapımında kullanılacağı düşünülse de daha sonra yapılan araştırmalarda bu uranyumun 'silah derecesinde' olmadığı belirlendi.

"TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONU"

29 Aralık'ta meydana gelen olay ile ilgili The Sun'a konuşan bir havalimanı yetkilisi, "Bu şüpheli paketle ilgili herkesi tespit etme çalışmalarımız sürüyor. Güvenlik güçleri bunu ciddiyetle ele alıyor. Protokole uyulmadı ve bu artık bir terörle mücadele operasyonu" ifadelerini kullandı.

Dünyanın en büyük havalimanlarından birinde panik yaratan olay ile ilgili henüz kimse gözaltına alınmadı.

"ATOM BOMBASI YAPMAK İÇİN OLDUKÇA YETERLİ"

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), İran'ın yüzde 60'a kadar zenginleştirilmiş 60 kg'dan fazla uranyuma sahip olduğunu ve bunun bir atom bombası yapmak için oldukça yeterli olduğunu söyledi.

İngiltere'nin nükleer savunma alayının eski komutanı Hamish De Bretton-Gordon, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNİ MUMLA ARATIYOR

Uçağa yere indiği anda müdahale edilmesi ile olası bir tehdidin önüne geçtiklerini söyleyen yetkililer, çok sayıda güvenlik gücü ile birlikte olaya dair incelemeleri sürdürdüklerini duyurdu.

Bretton-Gordon, günümüzdeki nükleer tehdidin soğuk savaş döneminden bile fazla olduğunu belirterek İngiltere halkına uyarılarda bulundu.