Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle birlikte Kraliyet Ailesi üyelerinin unvanları ve taht sıralaması da değişti. Prens Charles ‘III. Charles’ adıyla kral, Prens William ‘veliaht prens’ unvanlarını aldı. Prens Harry’nin çocukları Archie ve Lilibet de ‘prens’ ile ‘prenses’ unvanlarının sahibi oldu. Ayrıca Elizabeth'in ölümünün ardından İngiltere'de banknotlar ve milli marş da değişecek.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in önceki gün 96 yaşında hayatını kaybetmesi tüm dünyada şok etkisi yaratmıştı. 10 gün sürecek yas ve cenaze töreni dün başladı. Yasama faaliyetlerine ara verilen İngiltere Parlamentosu’nda Elizabeth için özel oturum düzenlendi. Ayrıca ülkede bayraklar yarıya indirildi ve tüm etkinlikler iptal edildi. Kraliçe Elizabeth’in ölümü Kraliyet Ailesi’nde unvanları da değiştirdi. 2 gün öncesine kadar ‘veliaht Prens’ ve Galler Prensi olan Charles, ‘III. Charles’ adıyla kral oldu.

BANKNOTLAR VE MİLLİ MARŞ DA DEĞİŞECEK

Kraliçe 2'nci Elizabeth'in (96) ölümü ile İngiltere'de banknotlar da değişecek. Yas döneminin ardından zorunluluk olmasada yeni banknotlara Kral 3'üncü Charles'ın fotoğrafı basılacak. Ayrıca İngiliz Marşı da değişecek. "Tanrı Kraliçe'yi korusun" sözünün yerini "Tanrı Kral'ı korusun" alacak. Ülkede Kraliçe'nin simgelerinin yer aldığı polis ve asker üniformalarının yanı sıra pasaportlar da yenilenecek. Premier Lig maçları bu hafta ertelendi. m

KONSORT KRALİÇE CAMILLA

Charles’ın eşi Düşes Camila da Konsort Kraliçe (eş durumundan bu unvanı alan ve tahta geçme hakkı bulunmayan kraliçe) oldu. Prens William ‘veliaht prens’ unvanının yanı sıra Cornwall ve Cambridge Dükü unvanlarını aldı. Kral Charles’ın William’a kendi eski unvanı olan ‘Galler Prensi’ unvanını vermesi bekleniyor. Eğer William bu unvanı alırsa dük unvanlarını bırakacak.

ARCHIE VE LILIBET’E UNVAN

Prens Wiliiam’ın eşi Kate, Camila’nın eski unvanı olan ‘Rothesay Düşesi’ unvanını aldı. William’ın çocukları George, Charlotte ve Louis, Cornwall ve Cambridge prenses ve prensleri oldu. Prens Harry’nin çocukları Archie ve Lilibet de prens ile prenses unvanını elde etti. Ayrıca Archie ve Lilibet büyüdüğünde tercih ederse ‘majesteleri’ olarak da anılabilecekler.

PRENS ANDREW’UN GELECEĞİ BELİRSİZ

Prens Andrew'ın (62) Kraliçe Elizabeth'in en sevdiği oğlu olduğu biliniyordu. Ancak pedofili ve kadın cinayetinden tutulduğu hapishanede 2019’de ölü bulunan Jeffrey Epstein ile yakın arkadaş olması ve Epstein’ın partilerinde o dönem 17 yaşında olan Virginia Giuffre’ye 2001’de tecavüz ettiği iddialarının ardından Andrew'u Elizabeth bile koruyamamış, görevlerinden çekilmesini emretmişti. Elizabeth'in ölümüyle birlikte Andrew'ın her ne kadar taht sırasında 8'inci olsa da bir daha asla kraliyete dönemeyeceği tahmin ediliyor.

YENİ TAHT SIRASI

II. Elizabeth’in ölümü ve Charles’ın kral olmasıyla taht sırası da değişti. İşte yeni liste...

96 PARE TOP ATIŞI

II. Elizabeth’in 96 yaşında ölümünün ardından dün İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Avustralya’da Kraliçe’nin hayatta geçirdiği her yıl için bir tane olmak üzere 96 pare top atışı yapıldı.

METRESLİKTEN KRALİÇELİĞE

Lady Diana ile evliliği sırasında Prens Charles ile ilişki yaşayan Camilla artık 'Konsort Kraliçe'. Ancak Camilla için bu süreç çok uzun sürdü. Camilla, Charles'ın Diana ile olan evliliğinin bozulmasına yol açtığı gerekçesiyle halk tarafından sevilmeyen bir isimdi. Diana'nın 1997'deki ölümünün ardından halkın Camilla’yı kabul etmesi zaman aldı. 2005'te Charles ile evlendiğinde Camilla’nın gelecekteki unvanı tartışma konusu oldu. Halkın onu kraliçe olarak kabul edip etmeyeceği şüpheliydi. Hatta kendisi bile ‘konsort kraliçe’ yerine bugüne kadar çok ender kullanılan ‘konsort prenses’ unvanını tercih edeceğini söylemişti. Ancak zamanla ailenin en popüler isimlerinden biri haline geldi. Kraliçe Elizabeth şubatta, ölümünden sonra Camilla’ya ‘kraliçe’ unvanı verilmesini onayladı.

İNGİLTERE AĞLIYOR

Kraliçe Elizabeth’in ölümünden sonra İngilizler Londra’da Buckhingham Sarayı’nın önüne, diğer ülkelerde de İngiltere elçiliklerine çiçek bıraktı. Birçok İngiliz’in gözyaşlarına hakim olamadığı görüdü.