İngiltere vizesi, İngiltere’ye gitmeden önce alınması gereken bir belge olarak bilinmektedir. Her ülkeye girişte bir vize alınır. İngiltere’nin diğer ismi birleşik krallıktır. Birleşik Krallığa seyahat etmek isteyen kişiler eğer Türk ise bu vatandaşlar Genel, Hususi ve Hizmet için olan pasaport hamilleri için vize almaları gerekirken, Diplomatik pasaport hamilleri Birleşik Krallığı ziyaret etmek için vize almaları gerekmemektedir.

İngiltere’den geçerek başka bir ülkeye seyahat ediyorsanız, Birleşik Krallık üzerinden geçiş yapıyor olduğunuzdan, Birleşik Krallık ‘tan da transit vize başvurusunda bulunmalısınız. Birleşik Krallık üzerinden seyahat etmek bazı durumlarda transit vize gerektirmeyebilir. Ancak bu, gidilecek ülkeye vize ve 2 saat içinde gidilecek ülkeye uçuş gibi koşulların yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada'da daimi ikamet, her iki ülkeden alınmış bir D vize türü vb. koşulu da içermektedir.

İngiltere vize randevuları bazen doğrudan Konsolosluk tarafından değil, Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir Vize Merkezi tarafından yapılmaktadır. İngiltere vizesi başvurusu amacıyla öncelikle çeşitli şehirlerde faaliyette bulunan bu merkezlerden birinden randevu almanız gerekir.

Online başvuru için İngiltere vizesi (hakkında detayları İngiltere vizesi) başvuru formunu doldurarak ve belirtilen ücreti ödeyerek Vize Merkezi'nden randevu alabiliyorsunuz. Vize Merkezi, toplanan belgeleri seyahat süresine göre konsolosluğa iletir. Seyahatinizin amacına ve süresine karar vererek İngiltere vize sürecini başlatabilirsiniz. Vize çeşitlerini inceleyebilir, 6 aydan 10 yıla kadar geçerli olacak vizeler arasından size uygun olanı seçebilirsiniz.

Okul müdürüne cinsel saldırı davası! 'Odayı boş bırakma, ondan korkuyorum' Okul müdürüne cinsel saldırı davası! 'Odayı boş bırakma, ondan korkuyorum'

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvurunuzu konsolosluğa değil, resmi Vize Merkezine yaptığınızda tecrübeli olmadığınız bu konularda tecrübe edinebilirsiniz. Online, başvuru için Resmi Vize Merkezi’nden randevu almadan hemen önce çevrimiçi başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurunuz. Bu formu doldurduktan sonra randevu alabilmeniz için vize türünüze göre ücret ödemeniz de gerekir. Parmak izi ve fotoğraf belgelenmesi amacıyla vize merkezine randevu saatiniz de kendiniz gelmeniz gerekir.

Konsolosluğun istediği evrakları vize türüne göre sıralayarak hazırlayıp daha sonra Vize Merkezine teslim edebilirsiniz. Merkez bu belgeleri doğrudan konsolosluğa iletecektir. Başvuranların konsolosluğa gitmelerine gerek yoktur. İngiltere vizesi işini vize merkezinden yapmanın kolaylığı da buradadır.

İngiltere vize işlemleri başvuru sahibinin ibraz ettiği belgelerin doğrulanmasından sonra ortalama 15 iş günü içerisinde başvuru tamamlanmaktadır. Bu süre 21 iş gününe kadar çıkabilir. Konsolosluk tarafından veya herhangi bir resmi tatilde istenen ek belgelerin hemen getirilmesi gerekir. İngiltere vizeleri genellikle 1-3 hafta içerisinde verilmektedir ancak daimi ikamet vizeleri tüm evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması ve sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması koşuluyla 60 günü de bazı zaman ve koşullarda bulabilmektedir.

Ancak seyahat programınızı aksatmamak için özellikle vize başvurusu uzun zaman alan kişiler için en erken başvuru yapma tarihi olan seyahat tarihinizden en az 3 ay önce İngiltere vizesi başvurusunda bulunmanız önerilir.

Priority Service ile Birleşik Krallık vize başvurunuzda daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Öncelikli Vize Hizmetleri seçeneği ile ek bir ücret ödeyerek vize başvurunuzun işlenmesini hızlandırabilirsiniz. İngiltere vize başvuru süreci ortalama 15 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak bu süre İngiliz konsolosluklarının yoğunluğuna göre uzayabilir. Öncelikli Vize Hizmetleri seçeneği sunan İngiltere bundan yararlanmayı ücretli kılmıştır. Bu acil vize hizmeti ile süre 5 iş gününe düşürülebilmektedir.

Ancak, Öncelikli Hizmet, vize başvurularının işlenmesini etkilemez. Değerlendirme, İngiltere Konsolosluğu tarafından sunulan belgelere dayalıdır ve öncelikli hizmetten yararlanacak kişiler için olumlu bir başvuru garantisi vermez, yalnızca İngiltere vize başvurusu için gereken süreyi kısaltır. Hızlandırılmış Hizmet öncelikliyse, işlem süresi çünkü başvurunuz kısalacaktır. Ancak vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması her zaman İngiliz Konsolosluğunun takdirindedir. Hızlandırılmış hizmetler için yapılan ödemeler ve diğer ödemeler, başvuruya istinaden vize reddi halinde başvuru sahibine iade edilmeyecektir. Bu nedenle başvuru belgeleri eksiksiz olmalı, doğru belgeler kullanılmalı ve özenle hazırlanmalıdır. İngiltere vizesi (detaylar www.vizemerkezi.com) için daha fazla yardım seçeneği için Vize merkezi ile iletişim sağlayabilirsiniz.