Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalar sürerken, denkleme İngiltere de eklenecek gibi görünüyor. İngiliz ordusunun Ukrayna'da Rusya'ya karşı savaşmaya hazır olmaları istendiği belirtildi. İngiliz Asteğmen Paul Carney, ordu mensuplarının ailelerine Ukrayna'ya gönderilme olasılığına hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Akıllı oyuncak güvenliğinizi tehdit edebilir Akıllı oyuncak güvenliğinizi tehdit edebilir
İngiliz ordusunda savaş paniği yaşanıyor. Ordunun üst düzey yetkilileri, birliklerin Rusya ile savaşmaya hazır olması ve sevdiklerini olası bir çatışmaya karşı uyarması gerektiğini söylüyor. Birleşik Krallık ordusundan Asteğmen Paul Carney, Rusya'dan gelen tehdidi karşılamak için kendisini şekillendirdiği ve herhangi bir saldırıya karşı koymaya hazır olduğunu belirtiyor. Askerlerin Ukrayna'ya gönderilme olasılığına karşı sevdiklerini ve ailelerini haberdar etmesi talep ediliyor.

Rus lider Vladimir Putin

Vladimir Putin'in 6 ay önce başlattığı Ukrayna işgalinden bu yana dünyanın değiştiğini belirten Carney, İngiliz birliklerinin de yeni gerçeklere hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

Ordudaki en yüksek rütbeli Asteğmen Carney, ‘Herkesin fiziksel olarak operasyonlara uygun olup olmadığını kontrol etmesini istiyorum. Ayrıca, yokluğumuzda en zor role sahip olan sevdiklerimizi ve ailelerimizi hazırlamamız da önemli’ dedi.

'SAVAŞA HAZIRLANMAK HER ORDUNUN GÖREVİDİR'

Ordunun eski başkanı General Sir Richard Dannatt, ‘Bu, Ordunun en iyi askerinden ihtiyatlı bir tavsiye. Bu, Ordunun Ukrayna'ya konuşlanmak üzere olduğu anlamına gelmez, ancak barış zamanında hayatın her alanında savaşa hazırlanmak her bir ordunun görevidir. Bununla birlikte Avrupa'da bir savaş, saldırgan bir Rusya ve Rusya'nın sınırlarındaki endişeli ülkeler söz konusu olduğunda, İngiliz askerlerinin neler olabileceği konusunda gerçekçi olmaları mantıklı’ dedi.

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaşta şimdiye kadar 100 bin Ukraynalı ve Rus askerinin öldüğü ya da yaralandığı düşünülüyor. 

İngiltere, Ukrayna'ya destek veren ülkeler arasında. Savaşın başından bu yana Ukrayna'ya tanksavar silahları ve roketatar gönderen İngiltere ayrıca Ukrayna güçlerinin eğitimine yardımcı olmak için Kraliyet Deniz Piyadeleri de gönderdi.