• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  İnek deyip geçmeyin

  27.05.2009 11:11
  Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk; ineklerinde duygusal bir yapıya sahip olduğunu belirterek, sevgi ve iyi davranış karşısında ineklerin daha bol ve kaliteli süt verdiğini belirtti.
  İnek deyip geçmeyin
  İnek deyip geçmeyin İnek deyip geçmeyin İnek deyip geçmeyin

  İneklerin süt verimini, bakan insana ve bakıldığı yere kadar her şeyin etki ettiğini kaydeden Sadettin Öztürk, süt hayvanlarını bakan insanların onlara sevgiyle yaklaşıp, iyi davranması halinde daha bol ve kaliteli süt vereceğini belirtti. İnsan yaşamında önemli bir yere sahip olan süt ve süt ürünlerinde temizlik ve hijyen konusunun çok önem verilmesi gerektiğini dikkat çeken Öztürk, sütte mikroorganizmaların çok çabuk ürediğini dikkat çekti. Süt üretiminde temizliğe ve hijyene dikkat edilmediği takdirde, süt ürünleriyle insanlara bir çok hastalığın bulaşabileceğini kaydeden Öztürk, “Sağlıklı süt sağlıklı hayvanlardan elde edilmektedir. Hayvanların bakım ve beslenmesi, onlara yapılan davranışlar iyi ayarlanmalıdır. Kaliteli yem yiyen, iyi bakılan, sevecen ve ılımlı şekilde davranılan, aynı kişi ve aynı saatte sağılan hayvanlardan kaliteli, mikropsuz ve bol süt elde edilir” diyerek süt üreticilerinin hayvanlara sevecen davranmasını istedi.
  “SÜT HAYVANLARI İLGİ İSTER”
  Süt hayvanlarının sevecen ve iyi davranışın karşılığını mutlaka verdiğini belirten Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Muharrem Uçmaklıoğlu da, hayvanların sıcak günlerde serinletilmesi gerektiğini söyledi. Bazı süt üretim çiftliklerinde süt üretimini artırmak için süt hayvanlarına müzik dahi dinletildiğini ifade eden Uçmaklıoğlu, “Süt hayvanlarından yüksek verim elde etmek için gerekli beslenmenin yanı sıra, hayvanlarda ilgi ister. Nasıl ilgi gösterilen insanlar ellerindeki işi severek yapıyorsa, ilgi gösterilen süt hayvanları da daha fazla süt verir. Ahıra bağlı olarak beslenen ve başıboş gezen hayvanlar arasında dahi verim farkı vardır” diyerek hayvanların sevgiye muhtaç olduğunu dile getirdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim