• BIST 93.003
 • Altın 188,945
 • Dolar 4,8206
 • Euro 5,5954

  İncirliova Kahvedağı'nda cami var, lojman var, ama imam yok!

  11.10.2017 10:30
  İncirliova’ya bağlı Kahvedağı Mahallesi, 3 yıldır imam bekliyor. Hatta Kahvedağı sakinleri, cenazeleri, nikâhları ve mevlitleri için para ile köylerine imam getirmek durumunda kalıyor.
  İncirliova Kahvedağı'nda cami var, lojman var, ama imam yok!
  İncirliova Kahvedağı'nda cami var, lojman var, ama imam yok! İncirliova Kahvedağı'nda cami var, lojman var, ama imam yok! İncirliova Kahvedağı'nda cami var, lojman var, ama imam yok!

  AYDINPOST HABER SERVİSİ- Köylüler, 3 yıldır köyde imam olmaması sebebiyle cenazelerini kilometrelerce uzaklıktaki başka köylerin camilerinden kaldırmak zorunda kalıyor.

  ‘‘6 AY BOYUNCA İMAMIN ÜCRETİNİ KÖYLÜ ÖDEDİ’’

  Aydınpost’a konuşan köylüler yaşadıkları sorun sebebiyle, kendi imkânlarıyla 6 ay boyunca köye imam getirdiklerini söyledi. Köy muhtarı Selahattin Özcan, ramazan ayında da yine ücret ödeyerek imam getirdiklerini hatırlattı.

  ‘‘ÇOCUKLAR DA OLUMSUZ ETKİLENİYOR’’

  Köylüler Çocuklarının yaz tatillerinde köyde imam olmaması sebebiyle din eğitimi alamadığından da yakındı. Mehmet Özcan,‘‘ Bizim öncelikli tek ihtiyacımız köyümüze, bir imam gelmesi. Bir de Çocuklarımızın eğitimi için düzgün bir yol’’ dedi. Kendilerinin de din eğitimi konusunda çocuklarına yardımcı olamadıklarını belirten köylüler, biran önce bu sorunun giderilmesini arzu ediyor.

  ‘‘MÜFTÜLÜK SORUNU GİDEREMEDİ’’

  Kahve Dağı Mahallesi sakinleri, 2014 yılında kendi imkanları ile cami inşaatını tamamladı. İlave olarak da imam lojmanını yaptı. Fakat emek ve alın teri döktükleri camilerine yetkililer tarafından bir imam ataması yapılmadı. Mahalle Muhtarı Selahattin Özcan, bu konu ile alakalı Müftülüğe, başvurularının sürekli yanıtsız kaldığını dile getirdi.

  “EZAN İNCİRLİOVADAN OKUNUYOR’’

  Sakibe Özcan, “4 sene önce kendi imkânlarımızla bir camii yaptık. Mahallemiz 4 senedir imamsız. Yetkililerden istekte bulunduk ancak isteklerimiz yanıtsız kaldı. Cenazelerimizi, Şirindere Mahallesi ve İkizdere Mahallesi camilerinden defnediyoruz. Mahallemizde ezan İncirliova’dan okunuyor. Geçen sene kendi imkânlarımızla 6 aylık ücretli imam getirdik. Ancak süresi dolan gitti. Biz ne para nede başka bir şey istiyoruz. Yetkililerden tek isteğimiz köyümüze bir imam atanmasıdır’’ dedi.

  “TEK İSTEĞİMİZ KÖYÜMÜZE BİR İMAMIN GELMESİ’’

  Mehmet Özcan, “1948 yılından beri biz burada yaşamaktayız. Vatandaşlılarında yardımıyla bir camii yaptık ve 2015 yılında hizmete açtık. Senelerdir kadrolu imam bekliyoruz gelmiyor. Her ramazan ayında İncirliova Müftülüğüne başvuruda bulunuyoruz. Sıkıntımızı iletiyoruz yok yanıtını alıyoruz. Tabi cenaze ve nikâh durumlarında kendimiz para toplayıp getiriyoruz. İhtiyacımız köyümüze bir imam atanması’’ ifade etti.

  Hülya Yılmaz, “Yaptığımız camide, yaz dönemlerinde çocuklarımız din eğitimi alsın istiyoruz. Ama bundan mahrum kalıyor bizim çocuklarımız. Ramazan aylarında ücretli imam getirdik ve hiçbir kalıcılığı olmadı. Yetkililerden geleceğimiz için çocuklarımızın eğitimi için imam istiyoruz. Ayrıca yol sorunumuz var çocuklarımız okula gitmek için kışın yollarda zorluk çekiyor. Bu sorunların en kısa sürede giderilmesini istiyoruz’’ diye konuştu.

  “BELEDİYE BAŞKANIMIZA ULAŞMAK BU KADAR ZOR MU?’’

  Aynur Özcan, “bu caminin yapılmasına emeği geçen büyüklerimiz, amcalarımız ve babalarımız gecesine gündüzüne katmıştır. Büyüklerimiz 75 yaşında bu camii için harç kardı, tuğla taşıdı ve yetmedi imam için lojman yaptırdı içini döşedi. Bende bu caba karşısında karşılıksız kalamadım ve Kahve Dağı mahallesinin eksikliğini yetkililere duyurmak için bu yola baş koydum. Bizim sesimizi duysunlar. Biz cenazemizi kaldıracak imam bulamıyoruz. Milletvekilleri, seçim zamanlarında gelip oy isterken isteklerimizi soruyorlar sonra köy yolunu çıkarken bizim isteklerimizi unutuyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na ulaşmaya çalışıyoruz. Fakat biz sizi arayacağız deyip aramıyorlar. Biz seçimlerde belediyemizin yanında olurken neden onlar bizi görmüyor’’ dedi.

  “CENAZELERİMİZİ DEFNETMEK İÇİN 6 KİLOMETRE YOL GİDİYORUZ’’

  Kazım Yaman, “3 sene önce camimizi ve lojmanımızı yaptık. Ancak imamımız yok. Her yere müracaat ettik. Herkes bizi erteledi, önemsemedi ve kimse sesimizi duymak istemedi. Cuma ve cenaze namazlarını kılmak için 6 km yol gitmek zorunda kalıyoruz. Eğer imam atanırsa bizden mutlusu olmaz’’ dedi.

  Ramazan Özcan, “Allahtan tek temennim camimize biran önce bir imam atanmasıdır. Kadrolu bir imam istiyoruz... Mevlitlerimizin zar zor bir imam getirttiriyoruz” şeklinde konuştu.

  Selahattin Özcan(İkizdere muhtarı), “Ailem kahve dağı mahallesinde yaşamaktadır. Bu yüzden ilgilenmek benim görevim oldu. Yollarımız yarım kaldı. Camii vatandaşlarımız kendi imkânları ile yaptırdı. Ancak bu kadar azmin karşılığı, Devlet bir imam atayamadı bu çok üzücü ve vahim bir durumdur. Bildiğim kadarıyla İncirliova’ya bağlı bir köyde daha imam sorunu var. Valiliğe ve müftülüğe başvurularımız çok oldu. Fakat yanıtsız kaldı’’ dedi.

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim