• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  İMF'yle son viraj sinyali

  06.12.2008 07:45
  IMF’yle ‘18 ay, 25 milyar dolar’ pazarlığı tartışması
  İMFyle son viraj sinyali
  İMF'yle son viraj sinyali İMF'yle son viraj sinyali İMF'yle son viraj sinyali

  Reuters, IMF"yle yeni stand-by"ın 25 milyar dolar finansmanlı 18 aylık bir anlaşma olması üzerinde durulduğunu açıkladı. Hazine resmi olmayan açıklamalara itibar edilmemesini istedi

  Global ekonomik krize karşı iş dünyasının üzerinde durduğu en önemli tedbir olan yeni IMF anlaşmasında, pazarlığın ayrıntıları belli olmaya başladı. Gerek Başbakan Erdoğan, gerek Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek"in açıklamalarına göre pazarlıklar aralıksız sürdürülüyor. Başbakan gün gün rapor alıyor. Müzakerelerde önemli ilerlemeler var. Ancak resmi program isteme başvurusu aşamasına henüz gelinmiş değil.
  Hazine Müsteşarlığı, IMF"yle yürütülen görüşmeler hakkında tam yetkili kurumlara dayanmayan haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi.
  Reuters"in "üst düzey ekonomi yetkilileri"ne dayanarak verdiği habere göre, IMF"yle 2009 başında yürürlüğe girmesi beklenen yeni anlaşmada önemli ölçüde mutabakat sağlanan kamu maliyesi kapsamında alınacak önlemler netleşmeye başladı.

  IMF, KDV artışı istiyor
  Müzakerelerde IMF"den sağlanacak kaynağın 25 milyar dolar düzeyinde olması öngörülüyor. Ancak rakam pazarlık aşamasında değişebilir. Anlaşmanın süresi ise 18 ay olacak. Programa konulması beklenen "ekonomik hedefler"den en dikkat çekici olanı 2009 için milli hasıla büyümesinin "yüzde sıfır" olarak öngörülmesi. (Hükümet hem bütçede hem de diğer program belgelerinde 2009 milli hasıla büyümesini yüzde 4 olarak belirlemişti.)
  IMF"nin güçlü bir programdan yana olduğunu ifade eden yetkililer, IMF"nin bütçede 8-10 milyar YTL düzeyinde harcama kısıcı önlemler kapsamında 2009 yılında belediyelere yapılacak olan 4 milyar YTL"lik aktarımın 1.7 milyar YTL"lik bölümünün de kısılmasını istediğini belirtti.
  İş çevrelerinin istediği KDV indiriminin aksine IMF"nin KDV"nin yüzde 8 olarak uygulandığı alanlarda da artırım yapılarak oranın genel düzeye (yüzde 18) çekilmesini istediğini ifade ettiler. Başbakan Erdoğan da önceki gün yaptığı açıklamada, IMF"nin vergi indirimi değil, artışı istediğini belirtmişti. Edinilen bilgilere göre, ekonomi birimleri bayram tatili boyunca da IMF"yle müzakere üzerinde çalışacak.
  Global kriz sonrasında IMF"nin geliştirdiği yeni yaklaşım Türkiye"nin beklentileriyle genel olarak uyumlu. Bakan Şimşek de müzakereleri değerlendirirken, “Çok önemli bir mesafe kat edildi, alınması gereken tedbirlerin miktarı üzerinde de anlaşmaya aşağı yukarı varılmış durumda” dedi.

  Enflasyon tahmini şaşırttı
  Yetkililerin verdiği bilgiye göre, IMF"yle pazarlıkta 2009"da enflasyon hedefi olarak yüzde 14-15 aralığı öngörülüyor. Ancak yüzde sıfır büyüme öngörülürken, iç ve dış talepte çok ciddi oranlarda düşüşler varken ve son rakamlarla da enflasyonda aşağı seyir izlenirken böyle bir hedefin öngörülmesini piyasa da dikkat çekici buldu.
  Anlaşma hakkında bilgi veren yetkili, “Bu bizim açımızdan da yüksek. Ancak hesaplamada KDV artışı varsayılıyor. Türkiye"de enflasyon kura duyarlı. Bu da ikinci bir etken. Önlemlerde piyasaya verdikleri paraların neden olacağı bir enflasyon söz konusu. Türkiye"nin enflasyon ithal etmesi söz konusu” dedi.  Hazine: Resmi açıklamaya itibar edilsin
  Hazine Müsteşarlığı IMF"yle yürütülen görüşmeler hakkında tam yetkili kurumlara dayanmayan haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada, son günlerde IMF ile yürütülen görüşmelerin içeriği, zamanlaması, formatı, tutarı ve süresiyle ilgili olarak birçok haber ve yorumun yayımlandığı kaydedilerek, IMF ile yürütülen görüşmeler hakkında gerekli açıklamaların, başta ilgili Devlet Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı olmak üzere, resmi makamlarca yapıldığı ve gelişmelerin kamuoyuyla paylaşıldığı ifade edildi.
  Yetkili kurumlara dayanmayan kısmi, eksik ve doğru olmayan haber ve yorumların kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine yol açacağının belirtildiği açıklamada, önümüzdeki dönemde de bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmesine, yetkili mercilerce devam edileceği kaydedildi. Açıklamada, “Bu konuda tam yetkili kurumlara dayanmayan haber ve yorumlara itibar edilmemesinde fayda görülmektedir” denildi.
  ANKARA Milliyet

  Pazarlık masasındaki tartışma konuları
  Reuters"in haberine göre IMF"yle müzakerelerde konu başlıkları şöyle:
  - IMF"yle kesin olmamakla birlikte 18 aylık bir stand-by düzenlemesi yapılacak ve 25 milyar dolar düzeyinde kaynak sağlanacak. Buna göre anlaşma normal stand - by niteliğinde olacak. İleride "ihtiyati stand-by"a çevrilebilecek.
  - 2009"da GSYH büyümesi yüzde sıfır olarak öngörülüyor.
  - IMF, bütçede 8-10 milyar YTL düzeyinde harcama kısıcı önlem istiyor. Harcama kısıcı önlemler ağırlıklı olarak yatırımlardan değil, cari harcamalardan yapılabilecek.
  - Bu kapsamda bütçeden 2009"da belediyelere yapılacak 4 milyar YTL"lik aktarımın 1.7 milyar YTL"lik bölümü kesilecek.
  (Bu kesintinin yılın ilk çeyreğinde değil, izleyen dönemde yapılması bekleniyor. Bilindiği gibi hükümet belediye seçimlerini lehine etkilemek için yoğun harcama planlıyor. Anlaşmanın yıl başında bitirilmesi halinde ilk gözden geçirme yerel seçim sonrasına kalacağı için harcamalarda daha rahat olacak.)
  - IMF, sosyal güvenlik açığının daraltılmasını, bu kapsamda sağlık harcamalarında kesintiye gidilmesini istiyor.
  - 2009"da enflasyon yüzde 14-15 aralığında tahmin ediliyor
  - IMF yüzde 18 olan genel KDV oranında düşürme değil, yüzde 8 olan bazı ürünlerdeki KDV"nin yüzde 18"e çıkarılmasını istiyor.
  - IMF maaş artışına neden olacak personel reformunun bu dönemde uygulanmamasını, 2009"da gerekli ayarlamalar için yeni bir yasa çıkarılmasını istiyor.

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim