• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  IMF'nin kafası karışık

  03.10.2009 08:07
  IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın çelişkili açıklamalarını dün de sürdü.
  IMFnin kafası karışık
  IMF'nin kafası karışık IMF'nin kafası karışık IMF'nin kafası karışık

  IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın çelişkili açıklamaları dün de sürdü. Toplantılarda ilk iki gün dünya ekonomisinde iyileşmelerin başladığı ve 2010 yılında artı büyümelerin olacağı duyurulurken, dün IMF Başkanı Kahn, yine tehlike çanları çaldı... Fakat Kahn yeni bir çelişkiye daha imza atıp, IMF ekonomistlerinin kırılgan bulduğu Türkiye ekonomisin oldukça iyi olduğunu söyledi. Önceki gün açıklanan Dünya Ekonomisi Görünüm raporunda Türkiye'nin, içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler grubu ortalamasından daha düşük bir gelişme göstereceği belirtilmişti.

  IMF RAPORUNA GÖLGE DÜŞTÜ

  Strauss-Kahn, küresel ekonominin bir köşeyi döndüğünü ancak özellikle işsizlik konusundaki endişelerinin sürdüğünü ifade etti. Aylarca sürecek yüksek işsizlik oranlarının söz konusu olacağını kaydeden Strauss-Kahn, IMF raporunda da yer alan "2010 yılının pozitif büyümenin olduğu bir yıl olacağı" şeklindeki söylemlerine karşın, hala bir takım risklerin olduğunu ve bundan kaçmanın mümkün olmadığını söyledi.

  Finans sektöründeki sorunların iyileşme açısından zararlı olabileceğini ifade eden Strauss-Kahn, "İyi bir şeye ulaştığınızda ne zaman bunu kaybetme korkusuyla karşı karşıya kalıyorsunuz. İyileşme olduğu bugünlerde bunun ortadan kalkmasından herkesin kendi ülkesine dönüp kendi sorunlarıyla ulaşmasından endişe ediyorum" dedi.

  'ALİ BABACAN ÇOK HAKLI'

  Devlet Bakanı Ali Babacan'ın IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları süresince Türkiye ile IMF arasında kredi anlaşması konusunun görüşülmeyeceği yönündeki ifadeleriyle ilgili olarak ise Strauss-Kahn, "Ali Babacan haklıydı. Bu tartışmaları yıllık toplantılarda devam ettirmenin doğru olmadığına karar verdik. Biz banka değiliz, müşteri aramıyoruz. Küresel ekonomi iyi değil ama Türk ekonomisi oldukça iyi gidiyor. Eğer Türkiye'nin ileride herhangi bir mali desteğe ihtiyacı olursa o zaman devreye girebiliriz. Bunu da aceleye getirmeye gerek yok" dedi. Kahn, çıkış stratejisini uygulama zamanının gelmediğini belirterek, 'Bazıları bunu çok erken yapmak istiyorsa, toparlanmaya zarar verebilir' dedi.


  Hala sosyalistim

  IMF Başkanı Kahn, önceki gün Bilgi Üniversitesi'nde yaşanan ayakkabı protestosunun hatırlatılması üzerine, "Ne soracaksınız. Bu konuyla ilgili hiçbir fikrim yok. Ben konuyu bu kadar ilginç bulmuyorum. Dün de söyledim, eylemin konuşmanın sonunda yapılması çok kibardı" cevabını verdi. Strauss-Kahn, daha sonra bir televizyon kanalına verdiği yorumunda ise, 'Bu gibi olaylar sık sık oluyor, ben gayet alışkınım. Bu kadar çok ilgi çekmesini doğru bulmuyorum. IMF'nin özellikle üniversitelerde itici gelmesi son derece olağan bir durum. Bizim yeni kurallar uyguladığımızı söylüyordum. Elbette bunları söylemene rağmen bazen protestolarla karşılaşabilirsin. IMF Başkanı, ayakkabı fırlatan Selçuk Özbek'ten neden şikayetçi olmadığını, 'İnsanların fikirlerini ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum, bu ayakkabıyla bile olsa' sözleriyle açıkladı. IMF'nin yeni rolünü anlatan Strauss-Kahn, 'Geçmişte sıkça 'tek reçete herkese uyar' gibi bir yaklaşım söz konusuydu. Bu yaklaşım ülkenin koşularını dikkate almıyordu. Örneğin Türkiye'de yaptığınız Ukrayna ile aynı olamaz. Artık ülkeye odaklanıyoruz' dedi. Krizin nedeninin kapitalizm olmadığını kaydeden IMF Başkanı, 'Bu, bir ev yanyorsa bundan suçlu olan ateşin kendisi demek gibi bir şey” diye konuştu. IMF Başkanı 'Hâlâ sosyalist olduğunuzu düşünüyor musunuz' sorusunu 'Evet hâlâ sosyalistim, ben burada işimi yapmaya çalışıyorum' şeklinde cevapladı.


  G-7 sizlere ömür yeni IMF geliyor

  IMF Başkanı Kahn, İstanbul'da yapılacak toplantılarda, Pittsburgh'da geçen ay yapılan G-20 zirvesinde ekonomik ve finansal konularda alınan çok önemli kararların uygulamaya konulması konularının görüşüleceğini söyledi. Ekonomik alanda işbirliğinin devamının önemine vurgu yapan Kahn, sanayileşmiş 7 ülkenin oluşturduğu G-7 grubunu 'merhum' olarak nitelendirdi. Kahn, G-7'nin sanayileşmiş yedi ülkeyi bir araya getirdiği için diğer sanayileşmiş ülkeleri 'dışladığını' ve bu grubun aldığı kararları izlemek gibi bir işlevinin bulunmadığını bildirdi. G-20 ile söz konusu durumların değiştiğini kriz sonrasında değişen şartlara uygulanacak metotların izleneceğini ifade eden Kahn, bu çerçevede finansal sektöre yönelik düzenlemelerin çok önemli olduğunu kaydetti.


  Bretton Woods gibi

  IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Türkiye'de yapılan 2009 Dünya Bankası Grubu ve IMF Yıllık Toplantılarının, alacağı kararlarla tarihe geçeceğini söyledi. IMF Başkanı Kahn, toplantıda alınacak reform kararlarıyla IMF'de kotaların yeniden düzenlenerek üye ülkelerin ekonomik ağırlıklarına göre yeni bir dengenin oluşacağını, IMF'nin ekonomik ve mali istikrarın sağlanmasında üstleneceği yeni rol ile de Birleşmiş Milletler gibi barışın güçlendirilmesinde de etkin bir konuma kavuşacağını belirtti. “IMF şimdi yeniden kuruluş misyonuna geri dönüyor” diyen IMF Başkanı Kahn, ”Ekonomik ve mali istikrarsızlık sosyal huzursuzluğa yol açar ve demokratik sorunlar yaşanır ve tüm bunlardan da iç ve dış savaşlar çıkar. Şimdi ekonomik ve mali istikrarı sağlamak suretiyle barışın da sağlanmasına destek olma görevi IMF için yeni bir görev değil, kuruluşunda verilen bir görev olarak yeniden karşımıza çıkıyor ”görüşünü ifade etti. Kahn, “Tabi ki sorunlara çözüm bulmak birkaç günün işi değildir. Ancak şunu da bilmek lazım ki zaman her zaman reformların düşmanıdır. İlerlemek istiyorsak mümkün olduğunca erken başlamalıyız. Ve bugün burada İstanbul'daki yıllık toplantımız yeni bir IMF'nin başlangıç noktası olacaktır. Öyle umuyorum. Kendi çocuklarınızla konuştuğunuzda ben bu toplantıya katıldım diyeceksiniz.”


  Fakir ülkelere '0' faizli kredi


  IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, düşük gelirli ülkelere 2009 yılında verecekleri toplam borç miktarının 2008'in 4 katı olacağını bildirdi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Strauss-Kahn, Liberya'dan gelen bir gazetecinin, Güney Afrika'daki işsizlik ve para birimlerinin güçlendirilmesi konusundaki sorunlara IMF'nin nasıl yardım edebileceğine ilişkin sorusuna cevap verirken 'Liberya dahil çeşitli Afrika ülkelerinin bir bakıma krizin masum mağdurları olduğunu görüyoruz. Büyümedeki azalma bu ülkeleri de etkiledi' dedi.

  4 KAT FAZLA KREDİ VERİLECEK

  Özellikle G20'nin Nisan ayındaki toplantı talebi sonrasında yeni bir kredi imkanı oluşturduklarını hatırlatan Kahn, "Sıfır faizli kredi kullandırdık. Geçmişte hiç böyle bir uygulamamız olmamıştı. Önümüzdeki 2 yıl boyunca düşük gelirli ülkelere 8 milyar dolarlık krediyi sıfır faizle vereceğiz. 2014'ün sonuna kadar bu miktar toplam toplam 17 milyara çıkacak. Bu yıl vereceğimiz borç 2008'in tam 4 katı olacak.' Bir soru üzerine, 'Döviz konusunu diğer sorunlardan bağımsız olarak düşünmeliyiz' diyen IMF Başkanı, küresel büyüme, denetim, izlenim ve kambiyo sorunlarının ele alınması gerektiğini bildirdi. Strauss-Kahn, 'Piyasalardaki spekülasyonları önlemek için vergi toplanarak Dünya Bankası'nın kalkınma faaliyetlerinde kullanılabilir mi?' sorusuna G20'ye de bu konuda bir rapor hazırlayacaklarını belirtti.

  Ayakkabı olayı IMF'ye güvensizliği anlatıyor

  Financial Times (FT) gazetesi, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'a ayakkabı fırlatmasıyla abideleşen tepkilerin IMF ye karşı duyulan 'derin güvensizliği' yansıttığı yorumunu yaptı. FT, Türkiye-IMF ilişkileri değerlendirdiği, Türkiye muhabiri Delphine Strauss imzalı haberinde “Kahn, ilk denemesi Bush'a yapılan ayakkabı tekniğinin son hedefi oldu” diye yazdı. FT, Türkiye ile ilgili yorumunda “18 defa kredi aldıktan sonra hükümet, ne IMF'nin paralarına ne de politika reçetelerine bağlı olduğunu ispatlamaya kararlı. Başbakan Erdoğan, hem yurt içi, hem yurt dışı iş çevrelerinin baskılarına rağmen tutarlı bir biçimde IMF'ye 'hayır' dedi” vurgusunu yaptı./yeni şafak

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim