• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  İmar yetkisi tartışması

  11.06.2009 16:32
  Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, son günlerde gündeme gelen "Sahil şeritleri ile kültür ve turizm bölgelerinde imar ve ruhsatlandırma yetkilerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmesi" yasa teklifiyle ilgili bir açıklama yaptı.
  İmar yetkisi tartışması
  İmar yetkisi tartışması İmar yetkisi tartışması İmar yetkisi tartışması

  Yasa teklifinin son derece merkeziyetçi bir yaklaşım olduğunu anlatan Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün, şöyle konuştu: "Yetkilerin merkezden yerel yönetime devri tartışılırken, imar ve ruhsatlandırma yetkilerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na alınması yönündeki girişim endişe vericidir."
  Uzun bir süre benzer birçok bölgede imar planlaması yapılırken zaten Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan görüş ve onayı alındığına dikkati çeken Esat Altungün, sözlerine şöyle devam etti: "Bakanlığın ruhsatlandırma işlemlerinde de tek yetkili kılınması ortaya birçok sorun çıkararak ve önemli zararlar meydana getirecektir. Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüklerinin yükü artarken, bu müdürlükler yoğunluktan dolayı iş yapamaz hale gelecek. Bunun yanında yasa teklifine gerekçe olarak turistik bölgelerdeki küçük
  belediyelerin yeterli insan ve ekip donanımına sahip olmadığı gösterilmektedir. Oysa bu belediyelerin elinden yetki alınacağı yerde güçlendirilmesi en akılcı çözümdür." Yetkilerin merkeze çekilmesinin vahim bir tabloya sebep olacağını anlatan
  Altungün, şunları söyledi: "Merkezi yönetimin bir an önce yerel yönetimlere yetki devri yapması gerekirken ortaya böyle bir yasa teklifi ile çıkmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Çünkü; zaten imar uygulamalarında gerekli durumlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan görüş ve onay almaktayız. Bunun ötesinde bir çalışma, bir yandan vatandaşımıza zulüm ve artı masraf anlamına gelmektedir. Kuşadası Belediyesi olarak gelecekte birçok sorunu beraberinde getirmesi muhtemel olan bu yasa teklifine karşı çıkıyoruz "

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim