İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye'nin Maraş ilindeki Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 ve Elbistan ilçesinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından üniversitelerin uzaktan öğretime geçmesi kararına tepki gösterdi. İmamoğlu, "Üniversitelerin kapatılması ve öğrencilerin apar topar yurtlardan çıkarılması kabul edilebilir değildir" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Üniversitelerin kapatılması ve öğrencilerin apar topar yurtlardan çıkarılması kabul edilebilir değildir. Devletimiz depremzedelerin barınma olanağını sağlayacak imkana sahiptir, ilk akla gelenin üniversitelerin kapatılması olması akla ziyandır, bu yanlıştan bir an önce dönülmeli."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Sakın okulları kapatmayın, sakın. Covid sırasında gençlerimizin ruh sağlığı zarar gördü. Gençlerimize daha çok zarar vermeyelim. Sakın. Elimizde bir tek gençlerimiz kaldı” demişti.

Bakan Özer açıkladı: Öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelendi Bakan Özer açıkladı: Öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelendi

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarının tamamının depremzedelere tahsis edileceğini, üniversitelerin yaza kadar uzaktan eğitime geçeceğini açıkladı. Karar hem öğrenciler hem de muhalefet tarafından tepkiyle karşılanırken, yurtlar öğrenciler tarafından boşaltılmaya başladı.