Millet İttifakı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katılımı ile Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde buluştu. Altılı masanın cumhurbaşkanı adayını belirlediği toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, toplantı sonrası yaptığı açıklamada Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu açıkladı.

Bürokrat milyonlarca dolara hava şirketi satın aldı Bürokrat milyonlarca dolara hava şirketi satın aldı

YOL HARİTASI NETLEŞTİ

Millet İttifakı, parlamenter sisteme geçişin yol haritasını da belirledi. 6 genel başkan, 12 maddelik mutabakat metnine imza attı. Geçiş sürecinde oluşturulacak hükümett, Millet İttifakı'nda yer alan 5 genel başkan Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak.

İMAMOĞLE VE YAVAŞ YARDIMCI OLACAK

Mutabakat metninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyue Başkanı Mansur Yavaş içinse özel bir madde yer alıyor. İmamoğlu ve Yavaş, Cumhurbaşkanı'nın uygun gördüğü bir zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacak. Böylece Kabinedeki Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayısı 7'ye yükselecek.

HER PARTİYE BİR BAKANLIK VERİLECEK

Millet İttifakı'na dahil partilerin her birine milletvekili sayısına bakılmaksızın bir bakanlık verilecek. Bakanlık dağılımı ise, ittifaka dahil partilerin seçimlerde çıkardıkları milletvekili sayısıyla doğru orantılı olacak.

PARTİ ÜYELİĞİ DEVAM EDECEK

Mutabakata göre, parlamenter sisteme geçiş tamamlanana kadar Cumhurbaşkanı'nın parti üyeliği devam edecek.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMELERİYLE BELİRLENECEK

Cumhurbaşkanlığı kabinesindeki yetki ve görev dağılımı Cumhurbaşkanlığı Kararnameleriyle belirlenecek.

GENEL BAŞKANLARLA UZLAŞI İÇİNDE YAPILACAK

İMAMOĞLU VE YAVAŞ FORMÜLÜ AKŞENER'İN DEĞİLMİŞ

Öte yandan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak belirlenmesi süreciyle ilgili detaylar da ortaya çıktı. CNN Türk'ün kulis bilgisi haberine göre; bir süredir CHP grup başkan vekilleri ve genel başkan yardımcıları olası kriz durumunda altılı masada çözüme gidecek formüller için çalışıyordu. Onlardan biri de buydu. 2 Mart'ta Meral Akşener masadan kalktıktan sonra, kurmaylar düzeyinde İYİ Parti'yle pazar gecesi kurulan temasta iki başkanın cumhurbaşkanı yardımcısı formülü gündeme geldi. Formül İYİ Parti tarafından da olumlu görülünce, Meral Akşener'e teklifi iki belediye başkanının İmamoğlu ve Yavaş'ın götürmesi kararlaştırıldı.

10 AY DAHA BAŞKANLIK, VEKİL ATAMA, KANUNİ DÜZENLEME

Peki seçim kazanılır, iki belediye başkanının geçiş süreci nasıl olacak? Buna ilişkin üç formül geliştirildi. İlki yerel seçime kadar yaklaşık 10 ay belediye başkanlığı görevlerini yürütecekler, haftalık kabine toplantılarına katılacaklar. Seçim sonrası resmen atanacaklar daha görev yapacaklar. Diğer formül belediye kanununda başkanların vekalet vermesine ilişkin maddeye bir ek yapılması. Başkanlara görevinin başında olmadığında belediye meclis üyelerinden vekaleten atama yetkisi verilmesi. Üçüncüsü ise iki görevi bir arada yürütmek için kanuni düzenleme yapmak.