İlk kez rakam verdi ve Temmuz’u hedef gösterdi! Bakan Bilgin: asgari ücret zammı her kademede… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin müjdeli haberi ilk kez rakam vererek konuşmaya dahil etti. Bakan Bilgin, geri sayımın başladığını ve seçimlerin ardından asgari ücret, memur ve emekli zamları için uygulanacak olan zamların ele alınacağını açıkladı. Bunların yanı sıra önemli açıklamalarda bulunan Bilgin, bir sorunun daha ortaya atılmasına sebep oldu.

Son zamanlarda gündemde en çok yer eden bir konu da asgari ücret zammı ile ilgili. Ülkeyi derinden etkileyen enflasyon oranlarındaki artış vatandaşın geçim sıkıntılarını da oldukça etkiliyor. Aldığı maaş ile değil ayın ortasını ilk haftayı bile geçiremeyen vatandaşlar büyük bir heyecan ile Temmuz ayını bekliyor. Bakan Bilgin konu hakkında neler söyledi?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI KADAR!

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, çok önemli bir konuya daha vurgu yaparak akıllarda yeni bir soru oluşturmayı başardı! Bakan Bilgin ‘Asgari ücret yalnızca en düşük maaşı belirlen bir parametre değil. Asgari ücrete uygulanan zam paralel olarak diğer maaşları da (emekli ve memur maaşları) etkilemektedir.’

22 internet sitesine kapatma kararı 22 internet sitesine kapatma kararı

para8.png

EŞİT ORAN MI VERİLECEK?

Bakan Bilgin’in yaptığı açıklama ile ‘maaşlara tek bir oran mı etki edecek?’ sorusunu getirmeye yetti! Yani bu durumu şöyle açıklayacak olursak; 2023 yılında asgari ücrete yüzde 54, memur ve emekli maaşlarına ise yüzde 30 oranında zam uygulanmıştı. Bakan Bilgin’in sözleri ayım olmadan eşit orana uygulanacağı fikrini ortaya attı!

para11.png

ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLACAK?

Tüm bunların yanında bir de asgari ücret ile ilgili iktidara yakın bir isimden Temmuz ayındaki zamlı maaşın 11.000 TL’ye yükseleceği iddia edildi!