Bir araca sahip olmayan kişiler, araç kiralayarak hem acil gereksinim anlarında hem de gezilerinde araç kiralayanlara büyük fayda sağlıyor.

Otomobil kiralama talepleri her geçen gün katlanarak büyüse ve kiralık araç filoları da buna paralel olarak hizmetlerini genişletse de birçok kişi için araç kiralamak alışkın olunan bir durum değil. Özellikle otomobil gibi beraberinde birçok sorumluluğu yanında getiren bir ürünü kiralamak kimileri için korkutucu olabiliyor. Ancak gittikçe kolaylaşan ve yaygınlaşan araç kiralama seçenekleri, bu hizmetin hızla daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor.

Gündelik hayatta günlük ihtiyaçlar için araç kiralamak beraberinde birçok kolaylık sağlarken, tatil gezilerinde araç kiralamak ise kişilere ulaşım noktasında sağladığı faydalarla tatilin çok daha keyifli hale gelmesine imkan veriyor. Farklı rotaları keşfetmek isteyenler için araç kiralama hizmeti gittikçe popüler bir hale geliyor.

Ancak henüz hiç araç kiralamadıysanız ve ilk defa araç kiralayacaksınız bazı ipuçlarına hakim olmak işlerinizi kolaylaştıracaktır. İlk defa araç kiralarken aklınızda bulunması gereken tüm püf noktaları sizler için sıralıyoruz.

İkinci el araç satışında şirketlerin 'Taahhüt' talepleri reddedildi İkinci el araç satışında şirketlerin 'Taahhüt' talepleri reddedildi

İlk defa araç kiralayacaksınız, otomobili kiralayacağınız firmanın güvenilir olup olmadığını mutlaka kontrol etmenizi öneriyoruz. Türkiye’de yaygın hizmet ağına sahip, kurumsal ve bilinir bir hizmet sağlayıcısından araç kiralamak, ilk deneyiminizde olası kötü sürprizlerin yaşanmasının önüne geçiyor..

Kurumsal geçmişi olan ve 7/24 müşteri hizmetleri imkânı sunan firmalar, karşılaşabileceğiniz tüm sorun anlarında sizlere hızlı çözümler üreterek, sizlere kusursuz bir deneyim sunuyor. Aynı zamanda, güvenilir firmalar, portföylerinde yer alan araçların düzenli bakım ve kontrollerini takip ederek sürüş güvenliğinizi en üst seviyede tutuyor.

Bunun yanı sıra, ilk defa gerçekleştireceğiniz araç kiralama hizmeti için ödeme bilgilerinizin de güvenle saklanıyor olması hayatı öneme sahip. Profesyonel firmaların birçoğu güvenli online ödeme sistemine sahip. Bu sayede kredi kartınızda hiçbir güvenlik riski yaşamadan çok daha kolay bir şekilde aracınızı kiralayabilirsiniz.

Yaygın hizmet ağına sahip firmaların online platformu aklınıza takılan birçok sorunun yanıtlanmasında yardımcı oluyor. Eğer firma hakkında çekinceniz varsa web kanalı veya telefonla 7/24 müşteri hizmetleri servisinden faydalanarak, talebinize uygun aracı kolaylıkla kiralayabilirsiniz.

Araç kiralamak için bazı belgelere doğal olarak ihtiyaç duyuluyor. Bu belgelerin en başında ehliyet bulunuyor. Kaç yıllık bir ehliyete sahip olduğunuz, sürücülük tecrübeniz, araç kiralarken önemli kriterler arasında yer alıyor.

Ehliyetin yanı sıra kimliğiniz de araç kiralamada mutlaka elinizin altında olmalı. Bazı araç kiralama firmaları sadece ehliyeti yeterli görürken bazıları hem kimliği hem de ehliyeti isteyebilir.

Ödeme işlemleriniz için ise kredi kartı veya banka kartınızın da olması gerekiyor. Kartınızla yapacağınız ödeme, böylece ödeme işlemini daha güvenli hale getiriyor. Online talep oluştururken, kredi kartınızın bilgileri güvenlik önlemleriyle bütün riskleri ortadan kaldırıyor.

Genel itibariyle bu belgeler araç kiralama için yeterli olurken, sürüş güvenliğiniz açısından istisnai durumlarda sizlerden ek belgeler de talep edilebiliyor.

Aynı zamanda tüm bu belgelerin yanı sıra araç kiralama hizmetinden faydalanacağınız firmanın sunduğu şartnameyi de okuyup, kabul etmeniz gerekiyor.

Yukarıda da bahsedildiği gibi, araç kiralama sürecinde firma ile aranızda bir sözleşme imzalanıyor. Bu sözleşmede firmanın ve sizin yükümlülükleriniz detaylı bir şekilde yer alıyor.

Her bir firmanın kendine ait kuralları bulunuyor. Bu yüzden detaylı olarak inceleme yapmanız haklarınızı bilmeniz açısından size yol gösterici olacaktır.

Bununla birlikte sözleşmedeki yükümlülüklerinizi bilmek de önemlidir. Bu sebeple, araç kiralama sözleşmesini imzalamadan önce, her bir satırı dikkatlice okuyarak sözleşme maddelerinde size açık gelmeyen ve anlamadığınız kısımları mutlaka firma yetkilisine sorunuz.

Özellikle uzun yolculuklarda, kiralanan aracı tek bir şoför kullanmayabilir. Böyle durumlarda kiraladığınız aracı sizin haricinizde kim kullanacaksa, bu durumu sözleşme kısmında mutlaka belirtin. Aksi durumlarda firma yalnızca sizi muhatap alacaktır. Yaşanması muhtemel bazı aksi durumlarda, aracı sözleşmede belirtilmeyen bir kişinin kullanıyor olması sizleri zor durumda bırakabilir. Zira sözleşme gereği aracın tüm yükümlülükleri sözleşmede belirtilen kişilerin üzerindedir. Bunun haricindeki kişilerin sebep olabileceği sorunlarda da yine sözleşme muhatapları sorumlu oluyor. Bu yüzden kiralama yapmadan önce bu durumu mutlaka detaylı olarak bildirmelisiniz.

Unutmayın ki, bir aracı ne ilk kiralayan ne de son kiralayan siz değilsiniz. Kiralamış olduğunuz otomobil, daha önce birçok kişi tarafından kiralanmış olacaktır. Sizden önceki sürücülerden kaynaklı olarak aracın muhtelif bölgelerinde deformasyonlar yer alabilir. Bu sebeple, kiraladığınız aracı teslim alma esnasında, yetkili bir kişiyle mutlaka detaylı olarak inceleyin.

Araçta yer alan mevcut deformasyon ve hasarların kaydının tutulmasını sağlayın. Aynı zamanda bu hasarların fotoğraflarını da çekerek, aracı geri teslim edene kadar mutlaka elinizde bulundurun. Böylece aracınızı iade ettiğinizde, yapılan kontrollerde bir sorun yaşama riskiniz olmayacaktır.

Eğer aracı incelerken hasar ve deformasyondan kaynaklı içinize sinmeyen bir durum olursa, firma yetkilisine farklı bir araç talep ettiğinizi de mutlaka bildirin.

Araç kiralamada araç seçimi genellikle kafa karıştırıcı olabiliyor. Özellikle araç özelliklerine çok fazla aşina değilseniz süreç size ilk başta zorlu görünebilir. Ancak bazı tüyolar ile doğru aracı kolaylıkla seçebilirsiniz.

Öncelikle aracı nasıl bir rotada kullanacağınız seçim konusunda belirleyici olmalıdır. Aracı şehir içinde mi kullanacağınız yoksa şehirlerarası yolculuklarda uzun mesafeler için mi kullanacağınız önemli bir etkendir. Örneğin dağlık bir noktada sürüş gerçekleştirecekseniz bu araziye uygun, motor gücü yüksek bir araç kiralamanız daha doğru iken, şehir içi kullanımlarda yakıt tüketimi daha düşük araçları tercih etmelisiniz.

Bunun yanı sıra araçta ilk aradığınız özelliği belirlemek de önemli. Sizin için sürüş zevki mi ön planda, yoksa yolculuk konforu mu? Aracın yakıt tüketiminin düşük olmasını mı istersiniz, yoksa motor gücü de yüksek olan lüks bir araç mı istersiniz?

Tek başınıza yolculuk edeceğiniz, park alanı ararken zorlanmayacağınız küçük bir araç mı sizin için daha fonksiyonel; yoksa geniş aileyle yolculuklar için elverişli minivan gibi büyük ve geniş araçlar mı? Bütün bu işlevsel öncelikleri doğru belirleyerek, kendinize en uygun aracı seçebilirsiniz.

İlk defa araç kiralayacaksanız ekonomik araç sınıfındaki marka ve modellere göz atmak daha isabetli olacaktır. Eğer şansınız varsa, kiralamak istediğiniz araçla kısa bir deneme sürüşü yapmanız da aracı tanımanız açısından önemli olacaktır.

Zira direksiyonuna ilk defa geçtiğiniz bir aracın sürüş konforuna uygun olmanız gerekir. Ayrıca bu deneme sürüşü esnasında, araçta bulunan olası bir teknik problemi fark etme olasılığınız yüksek olup, bu durumu tutanak tutarak firmaya bildirebilirsiniz.

Aracınızı sorunsuz bir biçimde kiralayıp, teslim aldıktan sonra bir diğer önemli konu ise aracın kiralanma süresidir. Her firma, aracı teslim etme ve teslim alma için belli lokasyon ve zaman aralıkları belirler.

İlk defa araç kiralıyorsanız ve aracı günlük olarak kiraldayısanız süre konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Teslim aldığınız aracı, iade etmeyi taahhüt ettiğiniz lokasyona tam zamanında getirmeniz önemlidir. Örneğin araç, 48 saat için kiralandıysa ve siz 48 saati geçirdikten sonra aracı teslim ederseniz ödediğiniz tutarın üstünde bir fiyatla karşılaşabilirsiniz.

Bu yüzden aracınızı kiraladıktan sonra, teslim etmeniz gereken süreyi göz önünde bulundurarak, doğru bir zaman planmasıyla aracınızı geri teslim etmeniz gerekiyor.

İlk defa araç kiralayanlar için karşılaşmaları durumunda hoş bir sürpriz olmayan gizli masraflar, konu hakkında bilgi sahibi olanlar için büyük bir sorun olmaktan çıkacaktır. Araç kiralama için ayıracağınız bütçenizde gizli masraflar için de mutlaka bir pay olmalıdır. Özellikle olası trafik cezası ödemeleri gibi ek masraflar için bütçeyi planlamamak sizleri zor durumda bırakabilir.

Araç kiralamada gizli masraflar KDV, araç sigortası, araç kiralama şirketinin koyduğu bazı ek masraflar, ve yakıt şeklinde sıralanabilir. Bu masraflar aracı kiralayacağınız gün, firma ve araç türüne göre değişkenlik gösterecektir.  Ayrıca sigorta kapsamına dahil edip etmeyeceğiniz özellikler fiyat konusunda belirleyici olacaktır.

Araç yakıt durumu, otomobil kiralayan herkesin karşı karşıya kaldığı, aslında pek de gizli olmayan bir masraf olarak dikkat çekiyor. Ancak ilk kez araç kiralayan bir kişi, kiraladığı otomobilin yakıt tüketimine dikkat etmeden bir seçim yaparsa, hesaba katmadığı sürprizlerle karşılaşabilir. Bu yüzden, araç seçimi yaparken otomobili ne kadar uzun süre kullanacağınız, araçla ne kadar mesafe alacağınız gibi değişkenleri de göz önünde bulundurarak, buna uygun yakıt tüketiminde aracı seçmelisiniz.

Ayrıca ilk defa araç kiralayacaksanız firmaların tercih ettiği yakıt politikasını önceden öğrenmenizde yarar var. Genellikle, araç firmaları dolu-boş denilen yakıt seçeneğini kullanıcılarına sunar. Buna göre, aracı boş depoyla teslim alır ve boş depoyla teslim edersiniz. Bununla birlikte, aracınızı dolu depoyla teslim alıp, tekrar dolu depoyla teslim etme seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Araç kiralamada aracın kaskosunun kapsamı da dikkat etmeniz gereken konuların başında geliyor. Kaza, hırsızlık gibi durumlar araç kaskosunda sıklıkla görülen kasko çeşitleridir.

Ancak aracın kaskosunun bulunması olası her kaza durumunda kasko kapsamında olacağı anlamına gelmez. Özellikle sürücülük deneyiminize göre, araç kasko kapsamını geniş tutmanızda fayda olacaktır. Zira kasko kapsamında olmayan bazı durumlar, size kasko bedelinden çok daha fazla ek ödeme olarak geri döner.