• BIST 107.923
 • Altın 152,674
 • Dolar 3,7140
 • Euro 4,3692

  İlk kez Anıtkabir'de

  10.11.2008 14:38
  DTP, Anıtkabir'deki resmi anma törenine ilk kez katıldı.
  İlk kez Anıtkabirde
  İlk kez Anıtkabir'de İlk kez Anıtkabir'de İlk kez Anıtkabir'de

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 70. yılında törenlerle anıldı. DTP, Anıtkabir'deki resmi anma törenine ilk kez katıldı.

  Anıtkabir'deki tören saat 8.55'de devlet erkanının Aslanlı Yol'da yürüyüşüyle başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, bakanlar, kuvvet komutanları, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.


  SAKIK KORTEJDE

  DTP daha önce Anıtkabir'de TBMM'nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla 23 Nisan'da düzenlenen törende TBMM Grubu Başkanı Ahmet Türk tarafından temsil edilmişti. DTP milletvekilleri Hasip Kaplan ile Sırrı Sakık ise aynı gün 1. Meclis Binasında düzenlenen törene katılmışlardı.
  DTP bu kez bir ilke daha imza atarak "Atatürk'ü anma" programında yer aldı. DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık kortejde yer alarak devlet erkanıyla birlikte Atatürk'ün huzurunda saygı duruşunda bulundu.

  GÜL KARANFİLLERİ DÜZELTTİ

  Kortejin Anıtkabir merdivenlerini çıkmasının ardından, Gül üzerinde "Cumhurbaşkanı" yazan kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi askerlerin yardımıyla mozoleye koydu. Gül'ün çelenkteki karanfilleri düzelterek yerleştirmesi dikkat çekti. Atatürk'ün 70 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05'te "ti" sesi ve sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.

  "DEMOKRATİKLEŞMEMİZ SÜRECEK"

  Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Gül, burada Anıtkabir Özel Defterine şunları yazdı:
  "Büyük Atatürk, Ebediyete intikalinizin 70. yıl dönümünde sizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Bugün dünyada sözü dinlenir, güçlü, güven ve denge unsuru bir ülke olmanın gururuyla huzurunuzdayız.
  Cumhuriyetle yönünü belirleyen ve muasır medeniyetler seviyesini aşma hedefini gerçekleştirmek için 80 yılda büyük çaba gösteren Türkiye, ilerlemesine kararlılıkla devam etmektedir. Bu çabalar sonunda muazzam başarılar elde eden Türkiye, konumu ve gücüyle, dinamizmiyle, uluslararası alandaki etkinliğiyle dünya barışına, istikrarına yaptığı katkılarla bütün dünyanın saygısını kazanmıştır.
  En büyük eseriniz Cumhuriyeti gösterdiğiniz istikamette ilelebet yaşatmaya, dünyadaki gelişmeleri izlemeye, demokratikleşmemizi sürdürmeye ve gelecek nesillere daha müreffeh, daha güçlü ülke bırakmaya kararlıyız. Türk milleti olarak size sevgilerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun."

  MECLİS'TE TÖREN

  Atatürk'ün ölümünün 70. yılı dolayısıyla TBMM'de de törenle anıldı. TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, saat 09.05'de Meclis'teki Atatürk Anıtı'na, kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan ve üzerinde "TBMM Başkanlığı" yazan çelengi koydu.
  Daha sonra, saygı duruşunda bulunulan ve İstiklal Marşı okunan törene, AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, milletvekilleri, TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca, Meclis bürokratları ve çalışanları katıldı.

  G.Ü'DE TÖREN

  Gazi Üniversitesi'ndeki tören Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan GÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şahin, Atatürk'ün bugün büyük bir özlemle anıldığını söyledi. Ulu Önder'in fikirlerini yeniden hatırlamanın görev değil, geleceğe yürürken temel bir ilham kaynağı olduğunu dile getiren Şahin, "10 Kasımlar, artık anma ve matem günü olmanın ötesinde, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefimize yönelik muhasebenin yapıldığı, bu hedef doğrultusunda azmin ve kararın bilendiği günler olmalıdır" dedi. Atatürk'ün, "Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, O'nu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz" sözünün gençlere bir vasiyet niteliği taşıdığını ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
  "Cumhuriyeti nasıl yücelteceksiniz? Elbette öncelikle kendinizi yücelterek, kapasitenizle, iş yapma yeteneğinizle ve adınızı başarıya yazarak yapacaksınız bunu. Bugün bir 10 Kasım daha tarihe bırakılıyor. Her 10 Kasım'da bu ülke binasına bir taş daha koyabildiysek, harcına bir harç daha katabildiysek, vasiyet ettiği ödevleri yapabildiysek, ona layık olabildiysek, yüzümüz daha ak onunun huzuruna çıkabiliyoruz. 10 Kasımlarda üzüntümüzü azaltacak yegane husus budur."
  Tören, Atatürk'ün sevdiği şarkılar ve türkülerin seslendirildiği konserle sona erdi.


  SEVDİĞİ ŞARKILAR SESLENDİRİLEREK ANILDI

  Atatürk, vefatının 70. yıl dönümünde Kültür ve Turizm Bakanlığında sevdiği şarkılar seslendirilerek anıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Opera'daki binasında gerçekleştirilen anma etkinliği, saat 09.05'te saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, "Bizler Kültür ve Turizm Bakanlığı mensupları olarak O'nun 'Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür' sözlerini hatırlatarak, bizlere gösterdiği yolda ilerlemenin huzurunu yaşıyoruz. Kültür tek seslilik değildir. Tek seslilikten ne yemek olur, ne düşünce olur. Kültür çok sesliliktir, çok farklılıkların hepsini bir arada kapsayabilmek bir arada görebilmek demektir. Aziz Atatürk Türkiye Cumhuriyeti senin ilkelerin düşüncelerin ışığında uygarlık yarışında yoluna devam edecektir. En büyük eserin olan laik demokratik ve sosyal hukuk devleti olan cumhuriyetimizi korumak geliştirmek ve sonsuza kadar yaşatmak hepimizin ortak sorumluluğudur. O'nun ilke ve devrimleri her zaman güç vermeye ve yol göstermeye, aydınlatmaya devam edecektir. 10 Kasım Türk milleti için sadece Ata'sını anmak değil, aynı zamanda anlamak günüdür. O'nun getirdiklerinin kıymetini bilerek Cumhuriyet'e sahip çıkma ve Atatürk'ün ideallerini gerçekleştirme konusunda kararlılığı gösterme
  günüdür" diye konuştu. Yılmaz'ın konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Klasik Türk Müziği Topluluğu tarafından Atatürk'ün sevdiği şarkılar seslendirildi.
  VATAN

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim