• BIST 109.097
 • Altın 153,413
 • Dolar 3,8257
 • Euro 4,5096

  İlhami Ortekin, Aydınpost'a konuştu(2)

  11.05.2012 09:36
  Aydın Belediye eski Başkanı İlhami Ortekin ile yaptığımız röportajın ikinci bölümündeyiz.
  İlhami Ortekin, Aydınposta konuştu(2)
  İlhami Ortekin, Aydınpost'a konuştu(2) İlhami Ortekin, Aydınpost'a konuştu(2) İlhami Ortekin, Aydınpost'a konuştu(2)

  AYDINPOST ÖZEL RÖPORTAJ -Bu bölümde de önemli noktalara değinen eski Başkan Ortekin, çok tartışılan otogar projesine de açıklık getirip kamuoyunu aydınlatıcı bilgilerde bulundu. Kendi döneminde 90 dönüm üzerine kurmak için tüm çalışmaları yaptığını ifade eden İlhami Ortekin, her şeyiyle hazır bir otogar projesini mevcut yönetimin niçin 18 dönüm üzerine kurmaya çalışmasına çok şaşırdığını söyledi.

  RÖPORTAJIN İLK BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

  Kaldığımız yerden devam edelim.

  AYDINPOST: Sizin için ‘Proje adamı’ tabiri kullanıldığı da oluyordu. Kazanmış olsaydınız ne gibi projeleri Aydınlı’ya kazandırmış olacaktınız?

  ORTEKİN:  Seçim beyannamemizde ciddi yatırımlardan bahsettim. Aydın, önce kendisiyle yarışacak. Aydın, dünya şehri olacak hedefini koymuştuk. Alt yapımızı yaptık. Altyapı sorunu devam ettiği sürece dünya şehri olunur mu? Bir başkentte yağmur yağar da TBMM’nin önünde insanlar minibüsün üzerine mi çıkar? Bu eleştirileri yapabilmem için kendi gözümdeki çapağı çıkartmam lazım. Bütün şehir kızdı belki de. Ben tamir yapmıyorum. Tüm şehrin kanalizasyonlarının entegre edilmesi gerekiyor.  Halk tahammül etti, çok şükür bitti. Uzun yıllar sorun çıkartmayacak bir altyapı çalışmasına imza attık. TSE öyle damgalamış. Yüzde 60 su kaybı olan şehirde arıtma tesisi yapılana kadar AB ortalamalarında yüzde 16 makul seviyesi. Bizde 16’nın da altına düşmüş.

  YILLARCA SUYA ZAM YAPMADIM!

  AYDINPOST:  Olur mu başkanım, bu konuda halkı doğru bilgilendirmemişsiniz. Yani yapmanız gereken zamları yapmadığınız iddia edildi hep?

  ORTEKİN:  Doğru bildiğimi yaparım. Ben insanlara eziyet etmek için gelmedim. Vatandaşa zam yaparak, yönetim olur mu? Kaynak yaratacaksınız. Yetmedi ver, yetmedi ver. Nasıl olacak. Benden önceki yönetimin fiyatlarını yüzde 50 aşağıya indirdim ben. Yüzde 50 suyum artmış. Yani yüzde 50 maliyetim düşmüş. Niye o zaman zam yapayım? Haram olmaz mı? Ayıp olmaz mı? Günah olmaz mı? O zaman Tayyip Bey’den Allah razı olsun her gün zam yapıyor öyle mi diyeceğiz. Bir yönetim geliyor önceki yönetimin su fiyatını yüzde 50 yarıya indiriyor. 7 yıl zam yapmıyor. Bir yönetim görevi geldiğinin ilk senesinde suya zam yapıyor. Yüzde 40 üzerinde üstelik. Adama sorarlar, maliyetiniz mi arttı? Enflasyon oranında niye zam yapmıyorsunuz? Kaynak yaratın, kaynak israfı yaratmayın. Görevimiz o. Vatandaşa yük olmadan yaşamı kolaylaştırmak bizim görevimiz. Kaybolan kaynakları bulmak bizim işimiz.

  AYDINPOST:  Otogar projesiyle siz de epey uğraştınız biliyorum. Mevcut yönetimin bu konudaki hazırlığına ne diyorsunuz? 18 dönüm arazi yeterli mi Aydın’a?

  ORTEKİN:  Mesela otogarla ilgili bir kuruş belediyeden para çıkmayacak iş geliştirmiş ve ihaleye hazır hale getirilmiştir. Yeni projede belediyeden bir kuruş çıkmadan 160 milyon (160 trilyon) belediyeye girdisi var. Ve Aydın 90 dönümlük otogara sahip olacaktı aynı zamanda. 65 trilyon liralık iş merkezi yapılıyor. Bin 500 araçlık yer altı otoparkı devreye girecekti. Her yıl 2 trilyon lira da kira gelirimiz olacaktı. 30 yılda 60 trilyon. 65 trilyon iş merkezlerinden gelecek. Yukarıdaki minibüs garajı derdimiz bitecekti. Oradan kapalı pazar yeri ya da başka bir sıkıntımız giderilecekti. Aydın’ın önemli bir sıkıntısı daha giderilmiş olacaktı. Son durum ne oldu? 18 dönümlük araziye otogarı sıkıştırdın. Hazinenin kiraladığı yer. Cephe dar. 18 dönüm yerde hemen yanında kamulaştırılan. Burada 3 tane benzin istasyonu var. Birini 49 yıllığına ihaleye çıkarsan minimum 10 trilyon. Şimdi yeni otogarın yeni hali 18 dönüm. Siz medyasınız neredesiniz? Mevcut otogarın toplam alanı kaç dönüm? 18 dönüm araziye bu yatırım yeter mi? Burayı niye küçülttünüz?

  AYDINPOST: Anlaşamamışlar… Molozun parası yatırılmamış…

  ORTEKİN:  Uyutuyorlar sizi. Gerçeği anlatıyorum. 49 yıllığına burası kiralandı. Buranın kira bedelini ödememiş belediye. Anlaşmaya aykırı olarak da iptal olmuş. Yetmemiş bir de moloz dökmüşler Hazine’nin arazisine. Senin moloz dediğin dava ‘Burası bizim, buraya moloz dökemezsin burayı temizle’ diyor hazine. Şimdi soruyorum? Bu niye ödenmez? Bunu ödeyemediğin diye Çeştepe Belediyesi’nin yeri üstelik burası Aydın’ın değil. Buna nasıl göz yumuyorsunuz ki? Halk uyutuluyor. 18 dönüm garaj İncirliova’ya yetmez. Minibüs, otobüs, kamyon, tır. Maket ellerinde, proje ellerinde. Uygun değilse revize edilir. 1. ihalesi yapılmış. Herhangi bir sakıncası yok. Yap-işlet-devret modeliyle Türkiye’de ilk olacak işe imza atılacaktı. Cebinizden para çıkmıyor niye devam etmiyorsunuz? Hazinenin tek istediği yıllık cirodan pay. Bunu eleştiri olarak söylemiyorum. 3 yıldır ağzımı açtığım yok. Ben bu Aydın’da yaşayan insanım bu durumdan ben de rahatsızım. Siyasi eleştiri olarak görmeyin sözlerimi. Soruyorum size ne oldu mesire alanları?

  AYDINPOST: Çalışmıyor. Ruhsatında problem varmış. Sizin dönemizi ilgilendiren kusurlar ortaya çıktı denildi. Siz daha iyi bilirsiniz.

  ORTEKİN:  Ruhsatı olmayan yer çalıştırılır mı? Nasıl çalıştı peki bugüne kadar orası? İçki ruhsatı olmayan yerde içki satılır mı? Sen gelince mi kanunlar değişti? Daha önce çalışıyor muydu? İçki var mıydı? İçki olmayan yerde niye bunu yapıyorsun? Peki, bu planı niye yapmıyorsun? İçki satacaksan planını niye yapmıyorsun? Biz sadece özel günlerde içkiye müsaade ediyorduk. Kapalı alanda müsaade ediliyordu. Yasal mıydı hayır. Beşeri ilişkilerle bu sağlanıyordu. Her gün değil tabi. Sen de öyle yap demiyorum ama böyle de olmaz. Para mı istiyor bu tesisler. Maddi kaynağım yok yapamadım mı diyorsun. Pınarbaşına gidemez oldu halk. Peki, ucuz ya da pahalı. İlhami dünyanın en pahalı teleferiğini yapmış olabilir. Sana ne? Usulüne göre, yasalara göre ihalesi yapılmış Türkiye İhale Kurum onamış, denetlemiş hepsi yerli yerinde olan iş için ucuz ya da pahalı demek sana mı kaldı? Pahalıyla daha çok sahip çık. Niye çalıştırmıyorsunuz bunu? Bu insanlara teleferik kullanmayı niye yasaklıyorsunuz? Hani yürüyen merdivenleri söküyordunuz? Eğer sökmediyseniz ve faydalı ise niye teşekkür etmiyorsunuz.

  AYDINPOST:  Ama başkanım sizde gitmiş Çin’den getirmişsiniz merdivenleri. Arıza olunca da beklemek durumunda kalıyormuş idare? Nasıl böyle bir iş yaptınız başkanım? İzmir’de, Denizli’de ne bileyim İstanbul’dan niye almadınız bu merdivenleri?

  ORTEKİN:  Dünya gerçekleriyle fazla ilgilenmeyen, köy kahvesinde oturan insanlara bile bunu söyleseniz böyle yorumlamaz. Türkiye’de ihale kanunları var. Dünyada bir entegrasyon var. Türk işadamları Çin’e gidiyor. Pek çok ciddi firma fabrika kuruyor. Nerede maliyet ucuzca orada üretilir. Çin malı, Japon malı demenin manası yok ki. Türkiye’de yapılmış Renault’u ihraç ediyorsunuz. Türkiye’nin malı Türk malı mı oluyor? Türkiye’de yapılmış olur o kadar. Bu nasıl bir zihniyettir ya? Bu şehri yöneten insanlar böylesi amiyane tabirler kullanarak bilgisizliklerini ortaya koymuş durumunda değiller mi. Beni yönetenler, benden çok daha akıllı ve ileride olursa mutlu olurum ben. Sizi zaafiyete uğratacak değerlendirmeler yapmayın diyorum. Bu beni yıpratmaz. Yanlış teşhis koyanları yıpratır. Beğenmedin mi bunu, yenisini yapsana! Işıklı kavşağına yapsanıza yeni üst geçidi. Projesi hazır. Ben Çin malından yaptım, sen Amerikan malından yap. Şartnameye bunu koyamazsınız. İhalede TSE şartı vardır. Herhangi bir malı işaret ederseniz ihaleye fesat karıştırmış olursunuz. O zaman ihaleniz iptal olur. Otogar ihalesi iptal oldu mu?

  AYDINPOST: Evet oldu.

  ORTEKİN:  Neden ki?

  AYDINPOST: Yönetimin ifadesiyle, moloz maliyeti ihale bedeline eklenmemiş.

  ORTEKİN:  Ya koymadıysan da yanlış yapmışsın. Nasıl ihale dosyası hazırladın? Maliyet hesabını yapamıyorsanız siz nasıl dosya hazırlarsınız? Biri size öğrenin de gelin mi desin… Nasıl iş bu? Akıl alacak gibi değil. 7 yılda ben sadece yeraltına 250 trilyon yatırım yaptım.

  AYDINPOST: Sizin döneminizde iptal olan ihale oldu mu peki?

  ORTEKİN:  Yanılmıyorsam bir tanesi oldu. Temize çıkmak için söylemiyorum. Onu da çocuklar atlamışlar. Bir takım yatırımlar gruplandırılmış ihale kanun değişmiş o arada gruplandırmada hata yapmışlar. İkaz edildi hemen yeniden ilan verilerek, düzeltildi. Ben bu utancı yaşadım. İhale kurumundan özür diledim. 

  RÖPORTAJIN DEVAMI - SALI GÜNÜ...

   

   

   

  aydinpost-facebook.20120414234532.jpg

  aydinpost-twitter.jpg

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim