• BIST 107.196
 • Altın 151,513
 • Dolar 3,6807
 • Euro 4,3300

  İlhami Ortekin, Aydınpost'a konuştu

  08.05.2012 09:05
  Aydın’da 7 yıl belediye başkanlığı yapan İlhami Ortekin, 2009 yerel seçimlerinden bu yana ilk defa bu kadar önemli konulara temas etti…
  İlhami Ortekin, Aydınposta konuştu
  İlhami Ortekin, Aydınpost'a konuştu İlhami Ortekin, Aydınpost'a konuştu İlhami Ortekin, Aydınpost'a konuştu

   

  AYDINPOST ÖZEL RÖPORTAJ - Aydınpost Editörü Erman Çetin’in sorularına samimi yanıtlar veren eski Başkan İlhami Ortekin, “7 yıl boyunca önemli olmadıkça belki de yedi defa gelmediğim işyerimdeyim, dostlarla, müşterilerimizle sık sık bir araya geliyoruz. Sağlığım da yerinde çok şükür” diye kısaca neler yaptığını özetledi.

  Balık tutma merakıyla bilinen Ortekin, “Hafta sonları havanın durumuna göre balık tutmaya gidiyorum. Stres atıyorum zevkli bir uğraş balık tutmak” dedi.

  Röportaj için çalışma ofisine vardığımda önündeki ipad’den gelişmeleri öğrendiğini gözlüyorum. “Teknolojiye uzak kalırsanız, size de uzak kalırlar. Teknoloji güzel bir şey değil mi?” diye gülümseyip bizi karşılayan Aydın Belediye eski Başkanı İlhami Ortekin, kamuoyunun merak ettiği pek çok sorunun da yanıtını verdi.

  Doğrusu o kadar çok şey konuştuk ki, tek parça halinde sizleri de sıkmasın diye yayınlamadık röportajı. Parça parça vereceğiz, ama okunmaya değer konular olduğuna siz de hak vereceksiniz.

  İşte tecrübeli siyaset adamı Ortekin ile yaptığımız o röportaj…

  AYDINPOST: 2009 yerel seçimlerinde İlhami Ortekin, en favori isimdi. Ne oldu da seçimde 4. olmanıza sebep oldu? Nedir bu konudaki görüşleriniz?

  ORTEKİN: Sabah yazarı Yavuz Donat da köşesinde yazmıştı. Belediye başkanı iken hiç karşılaşmadım. Dostluğa binaen yazdığını söyleyemem. Seçimim kazanan İlhami Ortekin diye belirtmişti. Arkasında bir parti olmamasına rağmen bu değerlendirmeyi yapmıştı. Tarhan Erdem de aynı doğrultuda görüşlerini kaleme almıştı.

  Halkın yanlış takdir hakkını kullandığını asla düşünmedim. Mensup olduğum partinin Türkiye’de yüzde 1’lerel oyu var. Biz Aydın’da kaybettiğimiz oy belli. Partinin sahip çıkmaması diyemem ama partinin zaafa uğradığını gördüm. Adalet partisinden bu yana iktidar olmaya alışmış iktidar partisinde etkili yerlerde olmaya alışmış isimler kalmış. Asla teşkilatın önüne geçmedim. Anavatan’da da, AK Parti’de DP’de de bu böyle oldu. Seçimde parti çalışmaları sürerken güya, hassasiyetle durduğum sandığa sahip olamazsanız seçimi alamazsanız. Seçim oylama başlamadan kazanılır sandığa sahip olmak durumundasınız. Teşkilat başkanlarından özel ricalarım oldu. Hazır, tespiti yaptık dedi. Son gün ısrarla sordum. Bir eksiğimiz varsa eleman takviyesi yaparım dedim. Son gün gece yarısı İncirliova’da çay içmek için oturuyorduk. Cumartesi gecesine kadar seçimi kazanacağıma inanıyorum. Zaten şehri turlarken de görüyorum. Sandık görevlilerinin eğitimlerini verdik sabah herkes görevinin başında olacak denildi.  Mutluluktan uçuyorum tek eksiğimiz o çünkü. Sabahleyin oyumu kullandım sandık turu yapacağım. Allah Allah, gittiğim sandıkta DP’li kimseyi göremiyorum. 1-3-5-22… Öğle saatleri geldi daha net ortaya çıkıyor. Öğle yemeği için parti kumanya gönderdi mi diyeceğim karşımda kimse yok. Saat 13.00 gibi arkadaşları aradım gelin oturalım, hadi seçim bitti dedim. Sandıkta adamlar olsaydı ne olurdu. 400 sandık var. Her sandıkta 10 oy zaiyatından bahsediyorum. Sandık başındaki adam geçersiz oyun geçerliliğini izah etmeye çalışır, bu tür vakaları takip eder. Seçim kaybedilmesinin sebepleri açık ortada. Kimseyi suçlamıyorum. Analiz yap dediğin için yaptım bunu. Yüzde yüz doğru mudur bana göre doğru. Ancak başka için farklı olabilir. Ama tek doğru var sandıklar boştu. 400’ü de boş muydu değil ama 15 tanesi doluydu. Alınan oy çok büyük bir oy. O yüzden Aydın halkına çok teşekkür ediyorum. Seçim sabahından beri baba biz sensiz yapamıyoruz diyenler var. Ben Aydın halkına nasıl gücenirim.

  AYDINPOST: Sadece bu kadar mı?

  ORTEKİN: Genel Başkanın Aydın’a gelmesi yönünde de ciddi sorunlar yaşadık. MKYK üyeleri bile karşımda durdu gelmesin diye. Buna rağmen getirdik. Yaklaşık 3 bin araçlık konvoy hazırladık. Konvoyu şehre sokmadık. Genel başkanın ısrarıyla. Ama asla müzik anons yok dendi. Niye BBP Lideri Yazıcıoğlu öldü diye. Anladım, Allah rahmet eylesin. Başımız sağolsun. Taziye de bulunduk. Atatürk de ölmüştür ama hayat devam etmiştir. Bu saygı değil yaptığımız bir yanlış. Benim genel başkanım Aydın’a geldi ama Aydın halkının haberi yok. Ne kadar etkiler bilemem.

  DİĞER PARTİLER ÇALIŞTI BİZ BEKLEDİK

  Tabi yine yüce Allah’ın takdiri. Sevgili Ancın, AKP adayı. Eşi vefat etti. Hepimizi derinden yaraladı. Sabah saatlerinde de evindeydim. Ancın kadar üzüldüm diyemem ama olağanüstü üzüldüm. Vefat nedeniyle 3 gün seçim çalışmasına ara verildi. Laf anlatamadım. Ya adam kendi çalışıyor. Hatta hastanede Ancın radyo konuşması yapıyor diye duymuştuk. Ama parti olarak yapılan bir hatayı söylüyorum. Özlem çalışıyor, Hüseyin çalışıyor, Ancın çalışıyor biz niye yapmıyoruz anlamadım. Soğukkuyu’da haberi duydum o programı iptal etmek durumunda kaldım. Bunlar yapılacak şeyler değil. Pişman mıyım hayır. Yapmadık yaptırıldık. Bu insanlarda doğru bildikleri için bunu söylediler. Bizim aleyhimize oldu. Benim AKP’den beklediğim oylar vardı. Ama böyle bir mağduriyette o gelmesi muhtemel oylar gelmedi. Kenetlendi. Benim yapabildiğim tespitler bunlar. Seçim bitti geldim evime oturdum.

  AYDINPOST: Seçim gecesi rahatsızlandığınız iddia edilmişti. Gerçekten rahatsızlandınız mı?

  ORTEKİN: Nasıl olduysa beni hastaneye göndermişler. Arayanlar soranlar. Ya deli misiniz ben evdeyim dedim.

  AYDINPOST: Niye çıkartsınlar ki böyle bir dedikoduyu?

  ORTEKİN: Ben Aydın’a hizmet ettim. Seversin sevmezsin, oy verirsin vermezsin. Düşmanım da olsa o insanın hastalığından ölümünden öc alamazsın. Bu beni inançlarıma da terstir. O lafı çıkaranlara söylüyorum bunu. Nereden kaynaklandığını da biliyorum. İki ayrı siyasal düşünceden çıktığını biliyorum. Ama hakkımı onlara helal etmiyorum. Ben onlara da başkanlık yaptım. Başkanlık dönemimde Kürt, PKK’lı, Alevi, o ya da bu diye kimseyi ayırt etmedim. Ben Kürt’ün de, PKK’lının da, mafyanın da, madde bağımlısının da, ev hanımının da, herkesin belediye başkanıyım. Müslümanın da Hristiyanın da. Uygulamalarımda da bunlara dikkat ettim. Benim olduğum makam Hz. Ömer’in makamı. Bu adaleti dünyaya nam olanların makamı. Halifelik makamı değil kastettiğim. Bir şehir devletinde şehrin başkanlığı.  Benzetmemi hoşgörün. ‘Önce insan’ın da Kur’an’dan geldiğini anlatmıştım. Önce anlamadılar, siyasi literatüre girdi. Başbakan da Kılıçdaroğlu’da ‘Önce insan’ diyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Kur’an önce insan diya başlıyor. Muhafazakâr olduğumu birilerine belli etmek zorunda değildim ki öyleydim zaten. Ben inancımı kendim için yaşarım. Allah’ın emirlerine uyduğumu Allah’a ispat etmeme gerek yok ki o zaten görüyor ve biliyor. Ama ifşa etmeme gerek yok. İfşa edersen zaten yanlış yaparsın.

  KORUMA TALEBİNİ GERİ ÇEVİRDİM!

  Ben Cuma namazına gittiğimde en arka safta namazımı kılardım. Korumaları falan taşımam namaza girerken. Allah gururlu şaşaları affetmez diyor. Ben camiye geldiğimde hiçbir zaman gizli bölümde namaz kılmadım. Yok benim farkım. En önde namaz kılacaksan vaktinde geleceksin. Yok böyle bir şey. O padişahlara mahsus. İnsanların eşit olduğu ilk yer cami, ikinci yer musalla taşıdır. Mevkin ne olursa olsun taşın üstüne konacaksın. Niye basıyorsun benim omzuma. Bunlara ben muhafazakârlık simsarı diyorum. Muhafazakarlıktan rant elde etmeye çalışan insanlar bunlar.

  AYDINPOST: O süreçte sizi en çok üzen ne oldu?

  ORTEKİN:  Üzüldüğüm bir konu oldu. Bunun sonrasında da fevri bir harekette de bulunduğumu biliyorum. Ben hanımefendiye milletvekilliği süresince de saygıda kusur etmedim. Dost ortamında da etmedim. Ayrıca aile dostluğum da var. Mecbur olsa bile bu cümleleri kullanmaması lazım. “Yok yaşı 70 işi bitmiş, enerjisi bitmiş” şık sözler değil. Ağrıma gitti. Olmaz ben yaşımın 70 olduğunu biliyorum. Bu benim genç kalmama engel değil. Enerjimin bitmesi demek değil. Kaldı ki bir hanımefendinin bir erkeğin enerjisinden bahsetmesi de hoş değil. Tek ağrıma giden bu.

  Tek üzüldüğüm siyasi yaşamımda hiç unutamayacağım, intikam almam asla. O bana mahsus değil. Bu ağır söz, bu ağır eleştiri, densiz söz yara açmıştır.

  AYDINPOST: Özür dileyen olmadı mı?

  ORTEKİN:  Tam tersi. İstismar edildi. Ağzını yırtarım dedim diye. Menderes parkta sivil toplum örgütleriyle toplantı vardı. Bir bayana bu laf söylenir mi dediler. Eşim de vardı. Haklısınız bu laf söylenmez. Anlatalım o zaman dedik. Benim örfümde adetimde bir bayan bir erkek için enerjisi tükenmiş diyebilir mi? Derse ne olur. İçiniz de herhangi bir erkeğin enerjisiyle uğraşana ne dersiniz? Ha ben söyleyeyim. Benim ya da başkasının enerjisiyle ne alıp veremediğiniz var. Ben evliyim. Huzurlu ve mutluyum. Düşün yakamdan ya, uğraşanın da ağzının yırtarım dedim. Alkışlar tavana vurdu resmen. O ifadeyi kullanan ne kadar çok çirkinlik yaptıysa ben de böyle konuşarak çirkin davranış sergiledim ona üzülüyorum. Benim fevri davranmamam lazımdı. Gözümle görmedim ama bana ulaşan bilgilere göre ev toplantılarında benim taklidimi yapacak kadar ağır davranışlar yapılmış. Beni üzen bu.

  AYDINPOST: En çok ne mutlu etti peki?

  ORTEKİN:  Halkın ilgisi. Şu anda bile çok huzurluyum.

  AYDINPOST: Seçim sonrasında tek başınıza kaldığınızda duygu boşalması yaşadığınız oldu mu? Ağladınız mı mesela?

  ORTEKİN:  Bakın ben görev başındayken söylerdim zaman zaman. Ben başkanım ama bir gün kalkacağım. Hatta bir gün değil kalkacağımız günü biliyorum sağ olursam. Geçici bir yer. Tapmam mümkün değil. Allah’ın huzurunda yemin ediyorum. Bir saniye üzüntü yaşamadım. Son duamı öyle yaptım Yarabbi hakkımda ve Aydın hakkında hayırlıysa bana nasip et dedim. Olmadıysa da şükrettim. Bir saniye karım ya da ben sonuçlarla alakalı bir üzüntü yaşamadık.

  AYDINPOST: Ya devir teslim töreninde yaşananlar neydi?

  ORTEKİN:  Tabi orada duygusal bir an yaşardım. Her sabah koşarak geldiğiniz yerden görevinizi başarıyla sadece ceketimi giyip çıktım. Bir kâğıt bile almadım. Personelden ayrılıyorsunuz, dışarıda davul sesi var. O coşkuyu hoş karşılıyorum. Ben personelin orada öbekleşmesini engellemek yanlış. Dünyanın en kötü belediye başkanı bile olsam uğurlama törenine katılmayanların cezalandırılması gerekir. Ben Hüseyin döneminde öyle yaptım. 700 insan dikkat belediyenin önüne. Kaldı ki ilk defa devir teslim töreni yapılıyor Aydın tarihinde.

  AYDINPOST: Nasıl yani?

  Tabi. Biri gitti biri geldi. Olmadı hiç böyle tören.

  60 yıldır Aydın’dayım 50 yıldır siyaset yapıyorum. Bir belediye başkanını diğerine devrettiğini görmedim.

  AYDINPOST: Devir teslim fikri sizden mi çıktı?

  ORTEKİN:  Evet. Aradım. Mazbatayı ne zaman alıyorsunuz Çarşamba dedi. Saat verebilirseniz bulunmak istiyorum dedim. Devrimi yaptım başarılar diledim. Şu andan itibaren benim de başkanımsınız. Asla takipçiniz olmayacağım. Yardım vaat ediyorum gece ya da gündüz rica etmeyeceksiniz emredeceksiniz dedim. Şimdi bakın, ağrıma giden o.  Peygamber Efendimiz misafirin kendisi ağırlardı. Kahveyi bizzat kendisi ikram ederdi. Kapıya kadar kendisi uğurlardı. Ben senden yaşça da büyüğüm. Ayrıca senin selefinim. Daha dün aday oldun ve sen aday olana kadar ben seni hep kapıda karşıladım. Ailecek tanışıyoruz dosta düşmana karşı nezaket gösterir. İl başkanı dahil kimse uğurlamadı. Asansöre kadar bile gelen olmadı. Bir tek Barkan Kalınomuz görev edindi aşağıya indi. Bu ağrıma gitti. Ya ben o mevkideyken sana yapmadım bunu. En az asansöre kadar gelmişimdir. İnsan ilişkileri bunlara müsait değil. Kendi adıma değil, o itibara ihtiyacım olduğundan değil. İnsandan beklenen yerine getirilebilmeli. Onlar adına üzüldüm. İşte politikacı ile siyasetçi arasındaki fark bu.

  RÖPORTAJIN DEVAMI - CUMA GÜNÜ...

   

   

  aydinpost-facebook.20120414234532.jpg

  aydinpost-twitter.jpg

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim