• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  İlginç talep

  27.08.2009 14:10
  Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Aydın Akyüzlü, Ticaret Odası Başkanı Adnan Bosnalı ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş acılığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ‘Müslümanların oruçlarını incirle açması’ yönünde ilg
  İlginç talep
  İlginç talep İlginç talep İlginç talep

  Talebin karşılanması ve projenin Türkiye"deki Müslümanlarca da benimsenmesi halinde Aydınlı incir üreticisi yokluk yüzü görmeyecek. Aydın Ticaret Borsası"nın bu talebini oldukça yerinde bulan Vali Hüseyin Avni Coş, bu konuda valilik olarak da üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.
  Dünya"nın en bereketli topraklarına sahip Aydın"da cennet meyvesi olarak bilinen bir çok ürünün yetiştiğini buna rağmen, üreticilerin ciddi sıkıntılar yaşadığını kaydeden Aydın Ticaret Borsası Meclis Bakanı Aydın Akyüzlü, sadece ramazan ayında oruç tutan Müslümanların orucunu incirle açması halinde, Türkiye"deki incir üretiminin hiçbir sorunu kalmayacağını savundu.
  “ADINA SURE İNEN MEYVE”
  İncir meyvesinin hem dini hem de besin değeri bakımında çok önemli bir ürün olduğunu belirten Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Aydın Akyüzlü “İncir kutsal kitabımız Kur"an-ı Kerim"de bahsi geçen bir meyve. Nedense adet olmuş, herkes iftarını hurma ile açıyor. Eğer kendi ürünümüz olan incirle iftar açarsak ülke ekonomisine ve Aydın ekonomisine ciddi katkı sağlamış oluruz. Bu nedenle öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığımız olmak üzere, il müftülüklerimizin incirin faydası ve orucun incirle de açılması hususunda Müslüman kardeşlerimizi bilgilendirmesini talep ettik. İftar kendi ürünümüz olan incirle açılırsa, Aydın'ın ekonomisine büyük bir katkı sağlanmış olur. Tüm Türkiye iftarını kuru incirle açarsa, her gün 1000 tonluk bir tüketim ortaya çıkar. Ramazan 30 gün sürdüğü için, bu rakam 30 bine çıkar. Bu periyodik olarak gerçekleşebilecek bir rakam. Bunu ne kadar gerçekleştirebilirsek, ülke ekonomisine o kadar katkı sağlarız” dedi.
  “HER DERDE DEVA, ANNE SÜTÜ KADAR FAYDALI BİR MEYVE”
  Konu hakkında araştırma da yaptıklarını ve incirin faydasının saymakla bitmeyecek kadar fazla olduğunu belirten Aydın Ticaret Borsası Laboratuarı Genel Müdürü Gıda Mühendisi Ülkü Ülgen, incirin insan organizmasına çok büyük faydaları olan bir ürün olduğunu, ancak Türk halkınca bunun anlaşılamadığını söyledi. Türkiye"de üretilen incirin, yurt dışında çok fazla tüketilen bir ürün olduğunu vurgulayan Ülken, “İncir, kan şekerini düzenliyor, hazmı kolaylaştırıyor, enerji veriyor. Pek çok vitamini bünyesinde barındırıyor. Açlığı hissettirmiyor, tok tutuyor. Çocukların gelişiminde anne sütü kadar faydalıdır. Her gün bir adet incir tüketilmesi, kolesterolü de düzenliyor. Bu nedenlerle hurma yerine incir tüketilmesini öneriyoruz” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim