Twitter hesap banlama koşullarını zorlaştırıyor Twitter hesap banlama koşullarını zorlaştırıyor
Kripto varlıkların güvenilirliği her gün biraz daha sorgulanır hale gelmeye devam ediyor. Aslında Bitcoin başta olmak üzere kripto varlıkların tamamı için yıllardır “Ponzi” benzetmesinin yapılmasına hepimiz alıştık. Ancak bu seneye kadar bu iddialara kulak asanların sayısı son derece azdı. Ancak özellikle 2022 yılında ortaya çıkan skandallar, kripto para sektörünün en hararetli savunucularının bile canını sıkacak seviyeye ulaştı.

Nitekim ilk olarak LUNA ile patlak veren skandalları daha sonra FTX izledi. LUNA’nın tek bir para birimi olması nedeniyle biraz daha anlaşılabilir bir yönü var ancak FTX dediğimiz mecra, Binance’den sonra kripto para dünyasının en büyük ikinci borsası durumundaydı. Bu yüzden FTX’in batması, daha doğrusu sahibi tarafından batırılması, kripto para sektörüne duyulan güvenin iyiden iyiye yitirilmesine neden oldu.

Öte yandan kripto para kullanımının en yoğun olduğu ülkelerden biri olan Hindistan’ın Merkez Bankası Başkanı’ndan da can sıkıcı bir açıklama geldi. Shaktikanta Das tarafından yapılan bu açıklamada, bir sonraki ekonomik krizin tetikleyicisinin kripto paralar olabileceği söylendi.

Das bu düşüncelerini milyarlarca dolar değer kaybeden dijital varlıkların büyük çaplı bir sermaye transferine yol açmasına dayandırırken, küçük yatırımcının yok olduğu ve git gide daha büyük bir bataklığa saplandığı kripto para piyasalarının, bu şekilde devam etmesi halinde tarih sahnesinden silineceğini ancak bunu yaparken de arkasında milyonlarca mağdur bırakacağını iddia etti.