• BIST 109.621
 • Altın 156,694
 • Dolar 3,8685
 • Euro 4,5622

  İLEM'de kayıtlar başladı

  08.10.2009 16:59
  Üsküdar'da faaliyetlerini yürüten İlmi Etüdler Derneği'nin (İLEM) Temel Eğitimler Programı kayıtları başladı.
  İLEMde kayıtlar başladı
  İLEM'de kayıtlar başladı İLEM'de kayıtlar başladı İLEM'de kayıtlar başladı

  İLEM, her yıl ilim adamı olmaya karar vermiş lisans talebelerini Temel Eğitimler Programı'na kabul ederek, lisans sonrası özgün bir akademik duruşun ve ilmi üretkenliğin ilk adımlarını gençlerle beraber atıyor. Program bu yıl 17 Ekim'de başlayacak. Sınırlı sayıda öğrencinin kabul edildiği programa katılmak isteyen öğrencilerin mülakatlara katılması gerekiyor. 10 Ekim Cumartesi günü saat 10.00'da dernekte bir tanıtım programı düzenlenecek ve ardından mülakatlar yapılacak.
  Bir gurup genç tarafından kurulan İlmi Etüdler Derneği'nin eğitimleri ilmi üretkenlik açısından buhran yaşayan Türkiye'de düşünce dünyamıza yeni ufuklar kazandırmayı amaçlıyor. Türkiye'nin temel sorununun batılılaşma ile yaşanan kültürel kopuş olduğunu ifade eden dernek yetkilileri, yaklaşık bir asırdır yaşanan sorunlara kuşatıcı çözümler üreten ilim adamları yetişmek amacıyla hizmet verdiklerini belirtiyorlar. Dernek kurucuları, örnek ilim adamı tipinin nasıl olması grektiğini şöyle tanımlıyor; “Kendisinin kim olduğunu bilen, kendi kimliğinin farkında olan ve kendi medeniyetinin özlerini zihninde ve kalbinde barındıran bir aydın tipi yaşanan kültürel ve entelektüel kopuşun yaralarını sarabilir. Böyle bir aydın tipi, geçmiş ve gelecek çağlarla olan irtibatı kurabilir, farklı medeniyetlerle doğru ilişkileri tesis edebilir ve taklitçiliği aşacak, özgün, teorik ve pratik ilmi üretkenliklerde bulunabilir. Yaşadığımız coğrafyanın ilim ve medeniyet birikimiyle irtibata geçmek, her alanda eksikliğini hissettiğimiz ilim adamlarının en temel özelliklerindendir”

  TEMEL EĞİTİM ÜÇ YIL


  Eğitimlerin içeriğiyle ilgili yapılann ayrıntılı açıklamda şu görüşlere yer veriliyor: “İlmi Etüdler Derneği'nde çalışmalar lisans ve lisansüstü düzeyde olmak üzere iki bölüm halinde devam etmektedir. Üniversite eğitimlerine devam eden öğrencilerin yer aldıkları Temel Eğitimler Programı'nda katılımcılar lisans sonrası ilmi çalışmalar için gerekli olacak temel bilgi, bakış açısı ve yöntemi kazanacakları bir programa tabi tutulmaktadır. Bu programda öğrenciler devam ettikleri seminerler, haftalık okuma ve tahlil çalışmaları, dönem arası ve yaz yoğun eğitim programları, akademik danışmanlık ve dil gelişimine yönelik etkinlikler sonucunda içinde yaşadıkları toplum ve dünyayı tarihsel ve düşünsel temelleri ile birlikte tanıma ve analiz edebilme yetisi kazanmaktadırlar. Öğrencilerin Temel Eğitimler Programı'nı tamamladıklarında üniversite sonrası ilmi çalışmalarını hangi alanda devam ettireceklerini belirlemiş olmaları hedeflenmektedir. Bu süreçte ayrıca, belirlemiş oldukları alanla ilgili araştırmalarda bulunup, bunun sonucunda bir makale yazmaları gerekmektedir.

  Üç sene süren Temel Eğitimler Programı'nda, Karşılaştırmalı Medeniyetler ve Düşünce Tarihi dersleriyle öğrenciler insanlığın bütün müspet birikimlerini kuşatacak düzeyde mukayeseli bir idrak ve tahkik yeteneğine sahip olmaktadırlar. Dünya Tarihi dersleriyle geleceğin akademisyenlerine resmi tarihi aşacak düzeyde bir tarih algısı kazandırılmaktadır. İslam bilimlerinin klasik dönemler ve modern zamanlar arasında nerede durduğu, sosyal ve siyasal modernleşmenin Müslümanların ilimlerini nasıl etkilediği incelenmektedir. Yine modernleşme süreciyle Türkiye'de aydın ve entelektüellerin içine girdiği Batılı bilim anlayışının açmazları tüm yıl süren seminerlerde incelenmektedir. Temel Eğitimler Programı'nda, modernleşme döneminde Müslüman toplumların irtibat kurmakta zorlandıkları İslam'ın ilim ve medeniyet birikiminin genç ilim adamları tarafından tanınması ve idrak edilmesi yine önemli konulardan biridir. İnsanlığa iktisadi refahı vaat eden iktisadi sistemlerin ve özellikle Liberal Kapitalizmin toplumlar ve insanlar üzerindeki etkilerini açıklayıp, bu felsefeyi arka planı ile birlikte ele alan dersler de programda yer almaktadır”

  İlgilenen adaylar, yeni dönem kayıtları için "Gülfem Hatun Mah. Uncular Cad. no:12/2 Üsküdar" adresinde bulunan İLEM şubesine müracatta bulunabilir veya "www.ilmietudler.org" sitesinden detaylı bilgiye ulaşabilirler./yeni şafak

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim