Sağlık Bakanlığı, raporlu ilaç kullanan hastaların hastaneye gitme zorunluluğunu ortadan kaldıracak bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Yeni düzenleme ile aile hekimleri, hastalara raporlu ilaçlarını yazabilecek. Böylelikle, düzenli ilaç kullanan hastalar sadece eczaneye giderek ilaçlarını alabilecekler.

Sabah 5-10 dakika sonra öksürüyorsanız dikkat! Prof. Dr. Özlü'den 'bronşektazi' uyarısı Sabah 5-10 dakika sonra öksürüyorsanız dikkat! Prof. Dr. Özlü'den 'bronşektazi' uyarısı

AİLE HEKİMLERİ RAPORLU İLAÇ YAZABİLECEK

ATV Haber'in aktardığına göre, şu anda raporlu ilaç alan hastalar, ilaçları bittiğinde yeniden doktora gidip reçete yazdırmak zorunda kalıyor. Bu durum hem hastanelerde hem de doktorlar üzerinde yoğunluğa neden oluyor. Yeni düzenleme ile hastalar, aile hekimlerine giderek raporlu ilaçlarını yazdırabilecekler. Bu sayede, hastanelerdeki yoğunluk azalacak ve hastalar daha hızlı hizmet alabilecekler.

DİYABET VE HEPATİT B GİBİ KRONİK HASTALIKLAR ÖNCELİKLİ

İlk etapta diyabet, hepatit B ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalar için raporlu ilaç yazma yetkisi aile hekimlerine verilecek. İlerleyen dönemde bu kapsamın genişletilmesi ve daha fazla ilacın aile hekimleri tarafından yazılabilmesi planlanıyor. 

YILLIK REÇETE DÖNEMİ BAŞLIYOR

Mevcut durumda doktorlar, raporlu ilaçları 3 aylık periyotlarla yazıyordu. Ancak yeni düzenleme ile birlikte bu süre bir yıla çıkarılacak. Hastalar, her 3 ayda bir sadece eczaneye giderek ilaçlarını alabilecekler.