Oxford Üniversitesi, Imperial College London ve Victoria University of Wellington araştırmacılarının yayınladığı çalışma iklim değişikliğinin yol açtığı tahribatı rakamlarla gözler önüne serdi.

"25 Ekim'de aynı anda 5 bin konutun temeli atılıyor" "25 Ekim'de aynı anda 5 bin konutun temeli atılıyor"
Oxford Üniversitesi, Imperial College London ve Victoria University of Wellington araştırmacılarının yayınladığı çalışma, sıcak hava dalgaları, şiddetli yağmur, tropik siklonlar, kuraklık ve orman yangınları gibi farklı türlerdeki aşırı hava olaylarında iklim değişikliğinin oynadığı role ilişkin mevcut bilimsel verileri özetliyor.

Çalışmada, 2000-2020 yılları arasında iklim değişikliğine bağlı afetlerin kayıp ve hasarları hakkında da rakamlar sunuluyor. Makalede, iklim değişikliği kaynaklı orman yangınlarının küresel ölçekte 3,38 milyon kişiyi etkilediği ve 94,3 milyar dolar hasara sebep olduğu belirtiliyor.

ÇARPICI ARTIŞ

Aşırı hava koşullarının ve insan kaynaklı iklim değişikliğinin etkileri arasında bilimsel bağlantı kuran çalışma ekibinden Oxford Üniversitesi öğretim üyesi Ben Clarke, “Sıcak hava dalgaları, kuraklık ve yoğun yağışlar gibi daha aşırı ve yoğun hava olaylarının artışı, son yıllarda çarpıcı bir şekilde artarak tüm dünyadaki insanları etkiledi. İklim değişikliğinin bu olaylarda oynadığı rolü anlamak, onlara daha iyi hazırlanmamıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda karbon emisyonlarının hayatımızdaki gerçek maliyetini belirlememize de olanak tanıyor” değerlendirmesini yaptı.

ALARM ZAMANI

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Murat Türkeş de Türkiye’de iklim değişikliğine bağlı sıcak hava olayları ve yangınlar hakkında şu tespitlerde bulundu:

“Giderek şiddet ve sıklığı artan sıcak hava dalgaları, kuraklıklar, toprak neminin hızla azalması, bitki örtüsünün yangına daha elverişli hale gelmesi gibi küresel ısınma ve iklim değişikliği koşullarının bu yılda etkili olmasının öngörüldüğü bir durumda, klimatolojik ve meteorolojik olarak 2022 yangın mevsimine giriyoruz.

Genel olarak Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hızla artan hava sıcaklıkları, görece kurak koşullar ve fönlü hava durumu tipi, çıkabilecek herhangi bir yangının özellikle Doğu Akdeniz bölümü ile Güneydoğu Anadolu'da Güneydoğu Toroslarının çalılık ve/ya da ibreli orman alanlarında denetimi zor büyük orman yangınlarına dönüşme olasılığını artırmaktadır. Artık, her gün bu bölgelerde çıkabilecek herhangi bir yangının etkileri açısından afet boyutunda büyük yangınlara dönüşebileceği gerçeğiyle, 7 gün ve 24 saat çok dikkatli ve alarm durumunda olma zamanıdır”.