Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı ve hızla uygulamaya konulan tasarruf tedbirlerinden sonra ikinci paket için de çalışma başlatıldı. 4 alanda yapısal reformlar içeren teklif Meclis tatile girmeden yasalaştırılacak.

Ekonomik programın tasarruf ile ilgili bölümü genelge, yönetmelik ya da Cumhurbaşkanı kararı ile hayata geçiriliyor. Ancak bazı düzenlemeler için yasa değişikliği gerekiyor.

Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı, yasal düzenleme gerektiren konularda çalışmalarına başladı. Önümüzdeki günlerde ilgili bakanlıklar ve AK Parti grubu yeni bir torba yasa teklifi hazırlayacak.

4 ALANDA DÜZENLEME

Çalışma yapılacak konular 4 ana başlık altında toplanıyor. Bunlar, kayıt dışı ekonomi ile mücadele, Kamu İhale Kanunu, KİT yönetimlerinin yapısının değiştirilmesi, vergi yasalarındaki istisnaların sınırlandırılması olarak sıralanıyor.

SGK açıkladı! Kurban Bayramı'ndan sonra 50 binden fazla emeklinin maaşları yatmayacak SGK açıkladı! Kurban Bayramı'ndan sonra 50 binden fazla emeklinin maaşları yatmayacak

Ekonomik düzenlemeleri içeren torba yasa teklifi hazırlanıp TBMM Başkanlığı'na sunulacak. Meclis tatile girmeden teklifin yasalaştırılması hedefleniyor.

KİT YÖNETİMLERİ

KİT yönetimlerinde yapılacak değişiklikle yönetim kurulu başkanı ile genel müdürün aynı kişi olması uygulamasına son verilecek. Böylece hem harcamalara kısıtlama gelecek hem de hesap verilebilirlik artacak.

VERGİDE İSTİSNALAR SINIRLANACAK

Vergi mevzuatındaki istisnalar gözden geçiliyor. Sadece kurumlar vergisinde bile 30 civarında istisna bulunuyor. Yapılan çalışma ile birçok alandaki vergi istisnaları kaldırılacak.

AK Parti kurmayları, "Vergi mevzuatında bakıldığında çok sayıda muafiyet, istisna var. Bunların büyük bölümünün ekonomiye bir katkısı olduğu düşünülmüyor.

Maliye bürokrasisi şu anda, bir tarama yapıyor. Hangileri kaldırılacak, hangileri devam edecek, devam edecekse hangi koşullarda devam edecek. Hepsine bakılıyor" dedi.

KAMU İHALE KANUNU

Kamu İhale Yasası'nda yapısal bazı düzenlemeler gündeme gelecek. Değişiklik ile kamu harcamalarında şeffaflık, denetim ve tasarrufun daha da artırılması hedefleniyor. Bu alandaki düzenlemelerin aynı bir teklif olarak verilmesi de gündeme alındı.