• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  İkinci Latife Tekin vakası

  24.07.2008 16:20
  Belediye başkanlarının eleştiriye karşı sansür uygulamasına bir örnek de İnebolu’da yaşandı.
  İkinci Latife Tekin vakası
  İkinci Latife Tekin vakası İkinci Latife Tekin vakası İkinci Latife Tekin vakası

  Belediye başkanlarının eleştiriye karşı sansür uygulamasına bir örnek de İnebolu"da yaşandı. AKP"li İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç (yanda), Karadeniz Sahil Otobanı projesini konu alan belgeseli, Başbakan Tayyip Erdoğan"a eleştiri yapıldığı için yarıda kesti ve belgeselin yönetmenini kovdu.
  Belgesel yönetmenleri Aydın Kudu ile eşi Rüya Arzu Köksal, Kültür Bakanlığı desteğiyle çektikleri ve 2008 Ankara Film Festivali"nde belgesel dalında üçüncülük ödülü alan, Karadeniz Sahil Otobanı projesini konu alan belgeselleri "Son Kumsal"ı 15 Temmuz"dan beri Karadeniz"in sahilinde kasaba kasaba dolaşıp gösteriyor. Kerpe, Ereğli, Bartın, İnkumu, Amasra ve Cide"de programa uyarak gösterimi yapılan belgesel, 22 Temmuz akşamı da İnebolu"da gösterilecekti. Ancak 22 Temmuz akşamı Duru Havuzlu Park"ta toplanan 200"den fazla seyirci, filmin onuncu dakikasından sonrasını göremedi.
  İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç, belgeselde Başbakan Erdoğan"ın Karadeniz sahil yolu projesiyle ilgili yaptığı konuşmadaki “Bu yol Türkiye Cumhuriyeti"nin gerçekleştirdiği en büyük kalkınma ve modernleşme projelerinden biridir... Adım adım hedeflerimize yürümekteyiz... 542 kilometrelik bu yol tamamıyla sahilden giderek İstanbul"a ulaştırıldığında ülkemiz, dünyanın en uzun sahil otobanına kavuşmuş olacak... Hayalim bu yolun Istanbul Boğaziçi"nde yapılacak üçüncü köprüyle birleşmesidir” bölümünün gösterilip, konuşmanın hemen ertesinde gelen, dağları delen greyder görüntülerinden rahatsız olmuştu.
  Aydın Kudu, İnebolu"da yaşananları şu sözlerle anlatıyor:

  "Tasınızı tarağınızı toplayın"

  “Filmden önce Duru Havuzlu Park"ta toplanan 200"den fazla kişiye, filmin arka planını ve şu andaki projeyle ne amaçlanmak istendiğine dair bir konuşma yaptım. Sahillerini deniz dolgusu yüzünden kaybeden bir kasabanın trajedisini anlatıp, benzer durumun başka yerlerde daha az sayıda yaşanmasını amaçladığımızı anlattım. Filmin yedinci dakikasında, Başbakan"ın otoyolun açılışında yaptığı konuşmada birkaç cümle yer alıyor. Başbakan"ın görüntülerinden hemen sonra, İdris Güleç beni yanına çağırtıp, sadece kendi masasında oturan altı, yedi kişi tarafından duyulabilecek şekilde "Sen politika yapıyorsun. Başbakanımızı nasıl kötü gösterirsin?" dedi. Kendisine, "Nereden böyle bir yorum çıkarıyorsunuz? Filmi size vermiştim, izlemediniz mi?" deyince, "İzlemedim. Ben sizin ne yapmak istediğinizi anladım, amacınızı biliyorum. Şimdi anında tasınızı tarağınızı toplayıp burayı terk edin" diye karşılık verdi. "Başkanım filmin tamamını izlerseniz sonunda konuşabiliriz daha rahat..." dedim ancak, "Senin şimdi kırarım ağzını burnunu dağıtırım. Sen beni ne sanıyorsun... Defolun gidin buradan..." diye karşılık verdi. Bunun üzerine en küçük bir lafın olaylara yol açacağını anlayarak malzemeleri toparlayıp 15 dakika içinde değil Duru Park"tan, şehirden ayrıldık. Saat 22:15 sularıydı. Eşim çok korktu, bu adam bize bir şey yaptıracak diye ve şehirden ayrılıp 20 km ilerideki Abana"ya gelene kadar da her gelen araçtan şüphelendik. Tüm gece de gözümüze uyku girmedi Abana"da kaldığımız pansiyonda.”
  "Başbakan"a hakaret vardı"

  Radikal"in sorularını yanıtlayan İnebolu Belediye Başkanı Güleç ise, Aydın Kudu"nun belgeselinin neden ve nasıl durdurulduğunu şu sözlerle anlattı: “Belgeseli gösterttirmedim. Başbakana hakaret ediliyordu, onun için kapattırdık. Aydın bey bana, "Biz Başbakan"a hakaret etmiyoruz. Sonuna kadar izleyin" dedi, ben de "Geri zekalı değilim, ne gösterdiğini görüyorum" dedim. O kadar. Tartışma olmadı, hakaret etmedim. Bana dediler ki, hiçbir siyasi şey yok. Bana CD"yi verdikleri halde ben onlara güvendim, seyretmeden "buyrun" dedim. Hatta daha kalabalık insanların seyretmesi için diye teşvik ettim. Ama o şekilde Başbakan"ı kötüleyen gösteriler yapıp, peşinden iş makinelerini gösterip, doğa tahrip oluyor... Başından gösterdikleri bize öyle değildi ki, esas gösterim başlayınca başladı. Ailem yanımdaydı, kalabalık ortam... Hakaret etmedim, "Uzatma, başımdan git" dedim.

  Tekin de kovulmuştu

  Haziran ayında da, Karabük Kültür Sanat ve Sanayi Festivali kapsamında dün düzenlenen konferansta hükümeti ve enerji politikasını eleştiren yazar Latife Tekin, Karabük Belediye Başkanı AKP"li Hüseyin Erer"in tepkisiyle karşılaşmıştı. Tekin"in mikrofonu kapatılmış ve festivalden kovulmuştu.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim