İlk evini alacak orta gelirliye yönelik düşük peşinat, uygun faiz ve taksit ödemelerine Hazine desteği sunacak olan Yeni Evim kampanyasının başlamasına sayılı günler kaldı. 16 Ocak itibarıyla başlayacak ve yalnızca sıfır evler için geçerli olacak kampanya kapsamında faiz oranı, kredinin limitine göre kademeli olarak yüzde 0.69 ile 0.99 arasında değişecek, 5 milyon liraya kadar kredi verilecek. Sıfır konutlara yönelik bu kampanyanın akabinde ikinci ele yönelik de bir kampanya hazırlığı olduğu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanmıştı.

SOMUT ÇALIŞMA YOK

Kabine Toplantısı’nın ardından ikinci el konutlarla ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine Bakan Kurum, şu açıklamayı yaptı:

“Şu anda bizim önceliğimiz; bir taraftan ilk evini alacak vatandaşlarımızın ev sahibi olması, diğer taraftan da yeni konut arzını artırmak, istihdamı üretimi artırmak. Yani hepsini eş zamanlı yürütmek. İkinci elle ilgili de destek olmak için çalışmalar yapacağız. Ama henüz şu aşamada somutlaşmış bir çalışma yok.”

ÖNCELİK YENİ EV ALACAKLAR

Kurum, ikinci el konutla ilgili kampanyanın ne zaman hayata geçirileceğiyle ilgili de şunları söyledi:

“Kısa vadede bir şey beklemeyin; ama zaman içerisinde ikinci elde de destek olmak için çalışıyoruz. Sonuçta biz elimizdeki tüm araçları kullanarak çözümler üretiyoruz. Kira ile ilgili bir sınırlama getirdik. ’Alt gelirlilere destek olacağız’ dedik. Alt gelirle ilgili büyük bir kampanya yaptık. ‘Orta gelire destek olacağız’ dedik; orta gelirle ilgili ilk evini alacak, yeni evini alacak kişilere yeni finansman modeline uygun bir kampanya yaptık. Burada önceliğimiz; ilk evini alacak kişiler, yeni evini alacak kişiler.”

TUTARA GÖRE FAİZ ORANI

‘Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim’ kampanyasında 2 milyona kadar olan kredi kullanımlarında faiz yüzde 0.69, 2-4 milyon arasına yüzde 0.79, 4-5 milyon lira arasına yüzde 0.99 olarak uygulanacak. 1’inci bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon lira, 2’nci bölgedeki Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’da en çok 3 milyon lira, 3’üncü bölgedeki diğer iller için ise en çok 2 milyon lira kredi kullanılabiliyor. İlk evini alacak orta gelirliye 15 yıl (180 ay) vade sunulurken, ilk 3 yıl taksitlere destek verilecek.

AYNI AVANTAJLAR OLMAYACAK

İkinci el konutlarda ilk evdeki gibi bir kampanya olmaması gerektiğini kaydeden Kurum, şöyle konuştu:

“Niye? Sonuçta ilk ev, yeni ev. Yani biz burada konut yapılmasını sağlıyoruz. Diğer taraftan da ilk evini alacak orta gelire destek oluyoruz. Bunu zaten kampanyanın başında ikinci evlere yapmamamızın sebebi, üretimi de artırmak istiyoruz, istihdam da artsın, üretim de artsın. Dolayısıyla ikinci el ile ilgili veya orta gelirin üstündeki evlerle alakalı yapılacak bir çalışma, aynı desteklerle olmayacak.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladı: Hiçbir suistimal cezasız kalmayacaktır Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladı: Hiçbir suistimal cezasız kalmayacaktır

KREDİ ALAMIYORLAR

İkinci el konut alacaklar için ilk evini alacaklara uygulanacak desteklerin uygulanmayacağını vurgulayan Bakan Kurum, “Ama önü açılacak mı, açılacak. Ama oradaki bir kampanya veya bir kredi faiz desteği, işte Hazine’nin desteği, yüklenicilerin desteği ile olacak bir iş değil. Çünkü orada yüklenici yok. Öbür tarafta ’üretimi artıralım’ istiyoruz, ’garanti altına alalım’ istiyoruz. Dolayısıyla onlara kredi almalarının önü açılmış olacak. Şu an alamıyorlar. Sorunları o aslında. Sonuç olarak zaman içerisinde ikinci elde de destek olmak için çalışmalar yapacağız” ifadelerini kullandı.

FİYATLARI KOMİSYON DENETLEYECEK

Bakan Kurum’a kampanya sonrası ev fiyatlarında yaşanan artışlar da soruldu. Kurum, şu yanıtı verdi:

“Buna müsaade etmeyeceğimizi söyledik. ’Yeni Evim’ kampanyasını duyururken ne dedik? Tüm sürecin şeffaf, denetlenebilir işlemesi için komisyon kuracağımızı söyledik. O komisyonu kuruyoruz. Bu komisyon, teknik ve finansal denetim yapacak, firmaların belirlediği fiyatları takip edecek, burada da temel kriter, ekspertiz raporları olacak. Yani bu ay sattığı konutun veya bir hafta önce sattığı konutun fiyatı neyse, o fiyat doğrultusunda kampanyaya dahil olacak.”

ALICIYA DA SATICIYA DA RAYİÇ BEDEL UYARISI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de fırsatçılara karşı her türlü tedbiri aldıklarını dile getirerek, “Fiyatlama kontrollerini yaptık, radarımız var, bizim risk analiz merkezimiz tüm verilere sahip, yanlış yapana gereğini yaparız. Vergi Denetim Kurulu gerekli çalışmaları yapar” diye konuştu. Tapuda konut rayiç bedellerinin düşük gösterilmesi konusunun Türkiye’nin kangren konularından biri olduğunu ifade eden Nebati, “Konut fiyatlarının yükselmiş olması rayiç bedelleriyle gerçek fiyatlar arasındaki marjı çok genişletti. Bu konuda elimizde çok sağlam veriler var. Satıcı da alıcı da dikkat etsin” uyarısını yaptı.

TOKİ’DE TAKSİT ARTIŞ ORANI YÜZDE 15 OLDU

Toplu Konut İdaresi’nden konut alanların taksitleri, her yıl 6 aylık dönemlerde memur maaşlarına göre artıyor. Dün İlk Evim, İlk İş Yerim projesi kapsamında Ankara Gölbaşı’nda kura çekimine katılan Bakan Kurum, “TOKİ başkanlığımızdan ev alan kardeşlerimiz bu haberi sabırsızlıkla bekliyor” diyerek, artış oranını açıkladı. Kurum, “Memur maaş zammı yüzde 30 oldu. TOKİ vade artış oranını yüzde 15.40’ta tuttuk. Vade artış oranında yüzde 50 indirim yapmış olduk” dedi.