• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  İhracat'ta çarklar dönüyor

  13.07.2014 17:40
  Yılbaşından bu yana sanayi sektöründeki hisselerin performansı mali sektördeki hisseleri geçti.
  İhracat'ta çarklar dönüyor
  İhracat'ta çarklar dönüyor İhracat'ta çarklar dönüyor İhracat'ta çarklar dönüyor


  Sanayi sektörü içinde hızlı olanlarsa ihracatçı firmalar. Yurtdışı satışları ve ihracat oranı yüksek şirketler endeksin getirisini katladı
   
  Borsada ihracatçı şirketler diğerlerinin önünden koşuyor. İhracatı 50 milyon TL’nin üzerinde olan ve ihracat oranı yüksek şirketler, İMKB 100 Endeksi’nin getirisini katladı. Verilere göre Türkiye’nin ihracatı ilk altı ayda 80 milyar dolara yaklaştı. Haziranda en fazla ihracatı 1.8 milyar dolarla otomotiv sektörü gerçekleştirdi.
  Otomotiv şirketleri Türkiye’nin en büyük 500 sanayi firması içinde ağırlığını koruyor. Sektördeki 37 firma, en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında. Bunların altısı ilk kez 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alırken, 23’ü sıralamadaki yerini yükseltti. borsa performanslarıyla birlikte ihracatçı şirketleri değerlendirdiğimizde; ihracat oranı, getirisi ve ihracatı yüksek şirketler içerisinde otomotiv sektöründen Ford Otosan öne çıkmakta. Listede öne çıkan diğer şirketler ise ağırlıklı olarak imalat sanayisinde yer alan borsa şirketleri.  
   
  BORSADA SAYILARI AZ
   
  Borsadaki şirketler arasında yüksek ihracat yapan ve ihracat oranı yüksek olan şirketlerin sayısı 29’u geçmiyor. Söz konusu bu firmaların piyasa değeri ise 11 Temmuz itibariyle 129 milyar TL. Aynı tarih itibariyle borsadaki firmaların toplam piyasa değeri ise 570 milyar TL. Mevcut verilerle yüksek ihracat gerçekleştiren 29 şirketin toplam piyasa değerinin borsadaki tüm firmaların toplam piyasa değerinin yüzde 23’ine denk geldiğini görmekteyiz.
  Ancak büyük ihracatçı firmaların borsadaki sayısının az olması yatırımcıların borsaya ilgisinin de düşük kalmasına neden oluyor. Borsada kârlı, büyüyen, ihracatı ve satışları ile öne çıkan şirketlerin sayısının artması, yatırımcı tabanının da genişlemesine katkıda bulunacaktır.
   
  LOKOMATİF İMALAT SANAYİ
  İhracatla ilgili verilerin ayrıntısına baktığımızda ise özellikle imalat sanayi öne çıkıyor. Hatta bu sektör ihracatta lokomotif görevini üstlendiğini söylemek yanıltıcı olmaz. Zira imalat sanayi ürünleri, toplam ihracatın yüzde 93’ünü oluşturuyor. Bununla birlikte ihraç edilen imalat sanayi ürünlerinin sadece yüzde 3.3’ü yüksek teknolojiye dayalı ürünlerden oluşmakta.
  Borsadaki firmalar arasında ihracatta öne çıkanlardan 16 şirket imalat sanayinde yer alıyor. Sadece üç şirket; Çelebi, Şişe Cam ve Kombassan Holding imalat sanayi dışında yer alan şirketlerden. İhracatçı şirketler içerisinde yüksek getirileri ile Vestel ve Vestel Beyaz Eşya ve Çelebi dikkat çeken borsa şirketleri arasında bulunuyor.Yılbaşından bu yana her üç hisse de yüzde 75’in üzerinde prim gerçekleştirdi.
   
  YABANCIDAN YATIRIM İLGİSİ FAZLA
  Borsada işlem gören öncü ihracatçı şirketlere yabancı yatırımcının da ilgisi hayli fazla. Yabancı yatırımcı içine kapanmış firmalar yerine uluslar arası vizyonu olan ve dışarıya açılmış ya da açılabilecek firmaları tercih ediyor.
  Bu firmaların global ölçekte olması önlerinin açık olmasına imkan sağlarken kârlılıklarının da sürekli olmasına imkan vermesi açısından tercih nedeni olabilmekte. Bu özelliklere uygun yapısı ile THY, Tüpraş, Ford Otosan, Arçelik, Vestel ve Tofaş Oto’nun yılın ilk çeyreğinde yurtdışı satışları 1 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşti. Borsadaki payların takas verilerine baktığımızdaysa THY’de yabancı payının yüzde 54.21, Tüpraş’ta yüzde 82, Ford’da 66.6, Arçelik’te ise yüzde 79.27 seviyesinde olduğunu görmekteyiz.
  İhracat verileri gösteriyor ki dış ticarette artık sanayi ürünlerin ağırlığı tartışılmaz. Yılın ilk altı ayında gerçekleştirilen ihracat rakamlarına göre toplam ihracatın yüzde 78,5’i sanayi ürünlerinde gerçekleşti.
  Sanayi ürünlerinde ise ağırlıklı olarak sanayi mamullerinin ihracatta öne çıktığını gözlemekteyiz. Onu sırasıyla kimyevi maddeler ve tarıma dayalı işlenmiş ürünler takip ediyor. İhracatta tarıma dayalı ürünlerin payı ise yüzde 13,7 seviyesinde kaldı. En düşük ihracat ise madencilik sektöründe gerçekleşti.
   
  TİCARETİN MERKEZİ İSTANBUL...
  Ticarette kurulan sağlam ilişkiler oldukça önemli. Türkiye’nin farklı bölge ve kıtalara açılım çabalarına rağmen AB ülkeleri ile olan ticareti yine dış ticaretteki ana gövdeyi oluşturuyor. En fazla ihracatta bulunduğumuz ilk beş ülkenin dördü AB ülkesi olurken Irak’da listeye girdi. Türkiye AB ülkeleri arasında en fazla ihracatı ise sırasıyla Almanya,İngiltere, Fransa ve İtalya’ya gerçekleştiriyor.
  Hükümetin gerçekleştirmeye çalıştığı İstanbul Finans Merkezi Projesi’nde ciddi adımlar atılıyor. Bu yönde başta Hazine olmak üzere MB, BDDK, SPK üzerlerine düşen görevleri yerine getirme yönünde çaba sarf ederlerken 2016 yılına kadar uygulanacak bir eylem planı da devreye alınmış durumda. Söz konusu çaba İstanbul’un global ölçekte finans merkezi olabilmesi. Mevcut haliyleyse İstanbul, Türkiye açısından zaten bir ticaret merkezi. İhracatın ağırlıklı kısmı İstanbul üzerinden gerçekleştirilirken onu sırasıyla Bursa, Kocaeli ve İzmir takip ediyor.
   
  EN KÖTÜSÜ KURDAKİ İSTİKRARSIZLIK
  İhracatçı şirketlerin en büyük sıkıntısı istikrarsız kurlar. Kurdaki sert ve ani iniş çıkışlar önlerini görememelerine ve belli bir program yapamamalarına neden olmakta. Bu da hareketsiz kalmalarına ve neticede iş bağlantılarına yönelmede temkinli davranmalarına neden olmakta. Bu anlamıyla sektörde esas sorun kurların inmesi ya da çıkmasından ziyade istikrarsız kur hareketleri. Şüphesiz ihracatçılar kur hareketlerine karşı oldukça duyarlılar.
  Kurdaki yukarı hareketlenmeler kârlılığı olumlu etkilerken düşüşler aleyhe olabiliyor. Ancak ister yukarı ister aşağı yönlü olsun hareketteki istikrarın görülmesi durumunda kendilerini mevcut duruma göre ayarlayabilmekte ve faaliyetlerini sürdürebilmekteler. Ancak istikrarsız kur şirketlerin ileriye dönük plan yetisini ortadan kaldırması açısından sorun olabilmekte.
   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim