banner83

İdamlara ışık tutacak açıklama... Adnan Menderes niçin idam edildi? 27 Mayıs ihtilalinin en güçlü ismi cevaplıyor! 

Bugün 1950-1960 döneminin Başbakanı Adnan Menderes'in idam edilişinin 58. yılı... Menderes 17 Eylül 1961 günü, arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan ise 16 Eylül 1961 günü "Anayasayı ihlal ettikleri" gerekçesiyle haklarında verilen idam kararının inafaz edilmesiyle asılmışlardı. 
O gün bugün idamlar hep konuşulur, tartışılır... Hattı "Demokrasi tarihimizin kara günü" olarak da anılır. Peki Menderes ve arkadaşları neden idam edildi? Bu soruya en iyi cevap verecek olan da kuşkusuz ihtalali yapanlardır. Bu soruyu 1988 yılında Aydınlıkçıların 2000'e Doğru dergisi adına Doğu Perinçek, İhtilalin en önemli isimlerinden Korg. Cemal Madanoğlu'na sorar. Madanoğlu bugüne de ışık tutacak açıklamalarda bulunur. 2000'e Doğru dergisinin 22 Mayıs 1988 tarihli sayısında yayımlanan uzun mülakatta iki kritik soruya Madanoğlu şu yanıtları verir: 
MENDERES'İ KARIŞIKLIK İÇİN İDAM ETTİLER 
"Doğu Perinçek: Menderes nasıl idam edildi?
Cemal Madanoğlu: Ben o sırada istifa etmiştim. İstifa  tarihim 6 Mayıs 1961. Türkeş  ekarte edildikten sonra komite içinde ikinci bir Türkeş kafası  belirdi.  Bunlar  iktidarda   kalmak için ortalık karışsın istiyorlardı. Menderes o yüzden idam edildi. 27 Mayıs'tan  sonra DP'nin uzantısı olan AP geldi. Seçimleri aldı. DP memleketi borç batağının içine koymuştu.  Biz bu batakçı siyasetin faturasını ihtilalden sonra yüklerıdik. Eğer biz ihtilal yapmasak DP kendi  kendini yiyecekti. O ekonomik, bunalım DP'yi düşürecekti
ve CHP iktidara gelecekti. Biz ihtilal yaparak  bu yolu tıkamış olduk. Bugünkü bilincimle  27 Mayıs'ı yapmam. Bırakınm millet kendi işini kendisi yapsın.
Doğu Perinçek: Amerika'nın  tutumu nasıldı?
Cemal Madanoğlu: Memleket ihtilal havasında ama CIAdurumu bilmiyor. Belki ihtilale  memnun da oldular. Ama bilmiyorlardı ki, işler demokrasiye gidecek. Kitapçıların raftarı  sol, ilerici kitaplarla dolacaktı. CIA işe sonradan el attı ve ordunun içine girdi. Milli Emniyet teşkilatı iyice örgütlendi. Ordu da kıpırdayamaz oldu. "Bugün her beş subaydan biri MİT'e rapor verir" diyorlar. Ne birlik duygusu kaldı ne de asker arkadaşlığı. 1960 öncesinde de etkiliydiler gerçi, ama mesela  bizden  haberleri yoktu. Sonra Eminsu'lara ödenen 40-50 bin liraları Amerikalıdan aldık."

madanoglu-ve-perincek-mayis-1988.jpgmadanoglu,-cemal-may-88.jpguclu.jpg

banner102