Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki akşam Kabine Toplantısı sonrasında 5.5 milyon borçlu vatandaşa müjde vererek, “Vatandaşlarımızın bir kısmının icra takibine uğramasına yol açan 2 bin lira ve altındaki borçları tasfiye ediyoruz” dedi.

Antalya'da gelen turist sayısı 11 milyonu geçti Antalya'da gelen turist sayısı 11 milyonu geçti
Ekim ayında Meclis’in açılmasıyla yapılacak düzenleme kapsamında, 10 milyon dosya ve 5.5 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borcu tasfiye edilecek. Peki icra borçları nasıl kapatılacak, nereye başvurulacak? İşte detaylar…

HANGİLERİ KAPSAMDA?

Yapılacak düzenlemede 15 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılmış 2 bin liraya kadar olan borçlar yer alacak. Borçlu olunan şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak göstererek vergiden düşecek. Böylece, vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak. Vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş icra takibindeki borçları da buna dahil edilecek.

BAŞVURU GEREKECEK Mİ?

Öte yandan devletin, elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçları üstlenmesi bekleniyor. Düzenleme, yeni yasama döneminin 1 Ekim’de başlamasıyla TBMM’nin gündemine gelecek. 2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan icra dosyaları için başvurmaya gerek kalmadan otomatik olarak sistemden düşürülmesi planlanıyor.