• BIST 107.303
 • Altın 152,960
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  İbrahim Yazıcı neden ihraç edildi?

  07.08.2017 08:30
  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Akın Yakan / Bakış Açısı

  İbrahim Yazıcı, Olağanüstü Hal kapsamında 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 07.02.2017 tarihinde İzmir Devlet Opera ve Balesi orkestra şefliği görevinden ihraç edildi.

  İbrahim Yazıcı kimdir?

  İbrahim Yazıcı, 1970 yılında Ankara’da doğdu. 16 yaşında girdiği H.Ü. Devlet Konservatuarında Nimet Karatekin’ le piyano, Nevit Kodallı ve İstemihan Taviloğlu ile kompozisyon, Hikmet Şimşek ve Rengim Gökmen’le orkestra şefliği çalıştı ve bu okuldan yüksek lisans diploması aldı. Daha sonra Conservatoire National de Musique de Perpignan’da Claude-Phillipe Durand ile piyano, Daniel Tosi ile orkestra şefliği, Michel Lefort ile oda müziği çalıştı ve bu okulu üç “Premier Prix” alarak bitirdi. Bu okullardaki çalışmalarının yanı sıra Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde masterclass’lara da katıldı. İngiliz Maestro Gilbert Varga ile de uzun bir süre çalıştı ve asistanlığını yaptı.

  Ankara Devlet Operası’nda konuk şef olarak başladığı konser faaliyetlerini aralarında Camerata de France, Bilkent Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, tüm Devlet Senfoni Orkestraları, 9 Eylül Senfoni ve Mersin Opera Orkestralarının da bulunduğu pekçok toplulukla yoğun bir biçimde sürdürmekte olan sanatçı Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Yunanistan, Güney Kore ve Kıbrıs’ta konserler verdi ve İstanbul, Puccini (Valencia), Europäischer Musiksommer (Berlin), Bellapais (Girne) CBS (Güney Kore) festivallerinde yönetti. Yurt dışında basında konserleri hakkında övgü dolu kritikler aldı.

  2001 yılından beri Fazıl Say’la aralıksız konserler yapan Yazıcı, bestecinin Metin Altıok Oratoryosu’nun ilk seslendirilişi ve cd kaydı ile “Nazım” oratoryosunun Bilkent Senfoni Orkestrası ile cd kaydını yaptı.

  ibrahim-yazici.jpg

  Birçok genç bestecimizin eserlerinin ilk seslendirilişini de gerçekleştiren sanatçı 1995-2004 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarında ders verdi. 1998 yılından bu yana Devlet Çoksesli Korosunun şefliğini yapan Yazıcı aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde ders vermektedir.

  İbrahim Yazıcı, biyografisindeki başarıları bir yana, gerçek bir Atatürkçü. Türkiye'nin uluslararası başarıları tescillenmiş, en önemli orkestra şefi.

  Çağdaş Türk sanatında öne çıkan önemli sanatçılardan biri. 2014 yılında TRT’nin bile hakkında belgesel yapacak kadar önemsediği bir sanatçı.

   

   

  İbrahim Yazıcı’nın Fethullah Gülen cemaati ile yakından uzaktan hiçbir ilişkisi yok. Aleyhinde açılmış bir ceza soruşturması yok. Geçmişinde şüphe yaratacak hiçbirşey yok.

  Peki, o zaman İbrahim Yazıcı neden kamu görevinden ihraç edildi?

  FETÖ/PDY ile ilişkisi yoksa kim neyinden rahatsız oldu?

   

  İbrahim Yazıcı’nın Orkestra Şefi olarak, Fazıl Say ve Genco Erkal ile birlikte Nâzım Oratoryosu’nu gerçekleştirmesinden mi rahatsız oldu birileri?

   

   

  İbrahim Yazıcı, 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 07.02.2017 tarihinde İzmir Devlet Opera ve Balesi orkestra şefliği görevinden ihraç edilmekle hiçbir şey kaybetmemiştir. İbrahim Yazıcı, sanatçı kimliği Türkiye’de ve dünyanın her yerinde kendisine iş bulur.

  Kaybeden sadece Türkiye’dir. Böylesi haksız uygulamalar, iktidarın 15 Temmuz sonrasında başlattığı mücadelenin samimiyetini ve inandırıcılığını da açıkça ortaya koymaktadır.

  Atatürkçü, çağdaş sanatçılara yapılan bu haksızlıklar kabul edilemez.

   

  Bu yazı toplam 1368 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim