İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını altı yaşındayken bir tarikat üyesiyle “imam nikahıyla evlendirdiği” ortaya çıkmıştı. Türkiye gündemini sarsan olaya tepki yağmıştı.

Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binası İBB tarafından mühürlendi.

İBB tarafından yapılan açıklamada, “Beş blok için ruhsat alan, yapı ruhsatında bloklar arasını bahçe olarak gösteren Hiranur Vakfı’nın, mevzuata aykırı bir şekilde bloklar arasına kaçak külliye inşa ettiği tespit edildi” denildi. 

TSK’da köklü değişim: Disiplin cezaları yargı denetimine açıldı TSK’da köklü değişim: Disiplin cezaları yargı denetimine açıldı

İBB sürece ilişkin şu açıklamayı paylaştı:

“İBB İmar Müdürlüğü, 25 Şubat 2022’de Sancaktepe Belediyesi’ne kaçak yapının denetimi ve gereğinin yapılması için yazı yazdı. Üç ay süre geçtiği halde ilçe belediyesinden yanıt alınamadı. İBB İmar Müdürlüğü 6 Haziran 2022’de yeni bir yazıyla ilçe belediyesine sorumluluğunu tekrar hatırlattı.

4 Ağustos tarihinde İBB’ye yanıt gönderen Sancaktepe Belediyesi, işlemlerin devam ettiğini bildirmekle yetindi. İBB İmar Müdürlüğü 7 Eylül 2022 tarihinde yapının ruhsatına ve mevzuata uygun hale getirilmesi için son bir resmi yazıyla Sancaktepe Belediyesi’ne sorumluluğu hatırlatıldı.

Bundan sonra ne olacak? 

Mühürleme kararı İBB encümenine gönderilecek, ruhsat sahibine para cezası kesilecek. Kaçak yapının yıkılması için sorumlularına bir ay süre tanınacak.

Bu süre içinde herhangi bir işlem yapılmazsa, kaçak yapı İBB ekipleri tarafından yıkılacak.