• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Hyundai'den dünyada bir ilk

  16.07.2008 09:47
  Dünyanın ilk LPG'li hibrid otomobilini 2009'da satışa sunuyor.
  Hyundaiden dünyada bir ilk
  Hyundai'den dünyada bir ilk Hyundai'den dünyada bir ilk Hyundai'den dünyada bir ilk

  HABER MERKEZİ

  Hyundai, dünyada ilk kez geliştirilen yepyeni teknolojiye sahip çevre dostu otomobilini, 2009 yılında satışa sunmaya hazırlanıyor. Hyundai"nin hazırladığı Elantra LPI HEV hibrid araçta, hem LPG ile çalışan motor hem de elektrikli motor kullanılarak yakıt tüketimi ve zararlı gazların salınımı düşürülüyor.

  İlk etapta Kore"de satışa sunulacak olan Elantra LPI HEV (Hybrid Electric Vehicle – Hibrid Elektrikli Araç), dünyanın ilk Likit Petrol Gazı (LPG) ile çalışan ve Lityum Polimer bataryalarını kullanan ilk hibrid otomobili olma özelliğini taşıyor. Araçta Likit Petrol Enjeksiyonlu (LPI) 1.6 litre hacimli Gamma serisi motor ile birlikte 15 kW gücünde elektrikli motor ve sürekli değişken şanzıman (CVT) bulunuyor. Bu sayede Elantra LPI HEV"nin yakıt tüketiminde oldukça düşük rakamlar elde ediliyor.

  Şu an pazarda bulunan hibrid araçların kullanım maliyetleri hesaplandığında, Hyundai Elantra LPI HEV"in tüm araçlar arasında en düşük kullanım maliyetine sahip hibrid araç olduğu ortaya çıkıyor. Pazardaki rakiplerine göre yüzde 40 gibi ciddi bir oranda maliyet düşüren Elantra HPI HEV, benzinli motora sahip olan Elantra modeline göre de maliyetleri tam yüzde 50 oranında düşürüyor. Elantra LPI HEV, düşük yakıt tüketiminin yanı sıra 103 g/km"lik CO2 salınımı ve benzinli Elantra"ya göre sağladığı yüzde 90 oranında azaltılmış emisyon değerleriyle tam bir SULEV (Super Ultra Low Emission Vehicle – Süper Ultra Düşük Emisyonlu Araç) olarak kabul ediliyor.

  Elantra LPI, satışa sunulacağı Temmuz 2009 tarihinde, kullandığı Lityum Polimer batarya, elektrikli motor ve kontrol sistemi gibi yüksek maliyetli ekipmanlar nedeniyle güncel Elantra modeline göre biraz daha fazla bir fiyata sahip olacak. Ancak elde edilecek yakıt tasarrufu sayesinde ödenen fark sadece iki yıl içinde kendini amorti etmiş olacak.

  Hyundai"nin çevre dostu teknolojilerini geliştiren özel Ar&Ge Departmanı Başkanı Hyun-Soon Lee, “Elantra LPI HEV, Hyundai"nin yenilikçi yaklaşımının en iyi örneklerinden biri. Bu son derece ekonomik olan hibrid otomobil, Hyundai"nin LPG"li araçlarda dünya çapındaki liderliğini daha da pekiştirdi”.

  Elantra LPI HEV, dünya çapında yeniden şarj edilebilen lityum polimer bataryalarını kullanan ilk araç olacak. Bu bataryaları üreten en büyük firmalardan biri olan LG Chem"in sağladığı lityum polimer bataryalar, şu an pazardaki hibrid araçlarda kullanılan lityum iyon bataryalarına göre daha yüksek enerji yoğunluğu sağlıyor, düşük üretim maliyeti sunuyor, fiziksel darbelere karşı daha dayanıklı bir yapıya sahip ve dolum-kullanım ömürleri daha uzun.

  İlk çevre dostu otomobilini 1995 yılında geliştiren Hyundai, 1999 yılında Elantra ve 2000 yılında da Accent modellerinin hibrid elektrikli versiyonlarını tanıttı. Ancak bu gelişim araçları seri üretime alınmadı. Hyundai, 2004 yılında 50 adet Getz hibrid hazırladı ve Kore hükümetine deneme amaçlı olarak teslim etti. Hibrid gelişim programı 2005 yılında da büyümeye devam etti ve 2006 yılında 730 adet ve 2007 yılında da 1,682 adet hibrid otomobil hazırlandı.

  Elde edilen bilgi birikim ve tecrübeler sayesinde sonuç olarak da Elantra LPI HEV hazırlandı ve bu araçla birlikte 2009 yılı Temmuz ayında seri üretime başlanılmasına karar verildi. Aracın satışı ilk etapta Kore"de başlayacak olsa da, LPG dolum altyapısı gelişmiş ülkelerde de kısa bir süre içinde satışa sunulması planlanıyor.

  Hyundai, çevre dostu araç projelerini sadece hibridler üstünde yürütmüyor. Hidrojen ile çalışan FCEV (Yakıt Hücreli Elektrikli Araç) projesi de kısa bir süre içinde son halini alacak ve 2012 yılından itibaren yakıt hücreli araçların da seri üretimine başlanacak.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim