• BIST 102.715
 • Altın 224,812
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542

  Hüseyin Aksu; Efsane Geri Dönüyor

  10.09.2018 08:30
  Hüseyin Asar / Efece

  Hüseyin Asar / Efece

  Aydın Ak Parti’de Efeler Belediyesi için aday adayları hızla çoğalıyor. 8 yıllık Aydın Belediye Başkanlığı görevinden sonra 16 yıldır proje biriktiren Mühendis Hüseyin Aksu yaklaşık iki yıldır Efeler Belediye Başkanlığı için adaylığını her platformda dillendirmekte. Mühendis Hüseyin Aksu 1948 Yalvaç doğumlu. Yıllarca inşaat sektörünün sorunları ile boğuştuktan sonra siyasete atıldı. Bürokrasinin işleyişini ve belediyeciliği en iyi bilenlerden birisi. Yaşı70 olmasına rağmen hala işinin ve Aydının aşığı. Gece gündüz demeden çalışmakta, Aydın için en iyisini aramakta.

  Mühendis Hüseyin Aksu 1994’te ANAP’tan girdiği başkanlık seçimini %1’in altında bir farkla DYP adayının önünde kazanmışken 1999’da ikinci sıradaki DYP ile bu farkı %15’in üzerine çıkararak ANAP’tan Aydın Belediye Başkanlığını kazandı. Belediye Başkanlığından istifa ederek bağımsız aday olarak girdiği 2002 genel seçimlerini %2 oy alarak kaybetti. Milletvekilliği seçilemeyince 2004 yılında CHP’den Aydın Belediye Başkanı adayı olan Hüseyin Aksu, %28 oy aldı ama başkan olamadı. 2009 yılında ise bu sefer MHP’den Aydın belediye Başkan adayı oldu. Bu seçimde %25 oy alan Hüseyin Aksu, Özlem Çerçioğlu’nun %26 oy almasıyla başkanlığa yine gelemedi. Hüseyin Aksu, 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde AK Parti’den Efeler Belediye Başkan aday adayı oldu, ancak partisi tarafından aday gösterilmedi. 2019 Yerel Seçimlerinde yine Ak Parti’den Efeler Belediye Başkanı aday adayı oldu.

  Aydın’ın ilk televizyon kanalı AYTV’nin de kurucusu olan Hüseyin Aksu’ya neden tekrar aday adayı olduğunu sorduk;

  Mühendis Hüseyin Aksu; “Belediyecilik konusunda oldukça önemli bir deneyimim var. Aydın’ı Aydın yapan başkan benim. Ne benden önce, ne de benden sonra Aydın’ın çehresini benim kadar değiştiren olmadı. Liyakat sahibi, deneyim sahibi ve donanımlıyım. 16 yıldır kendimi bugünlere hazırlıyorum. Eğer Efeler Belediye Başkanı olursam, daha önce nasıl yaptıysam buranın çehresini yine değiştirip Efeler’i marka yapacağım.  

  Aydın’da uzun yıllar başkanlık yapan Hüseyin Aksu’ya 2014 ile beraber 2019 aday adaylığını sorduk;

  Mühendis Hüseyin Aksu; “Ben başkanlık için o zamanda en iyi adaydım, bugünde yine en iyi adayım. Ancak 2004 ve 2009 yıllarında farklı partilerden aday olmam 2014 adaylığımda Ak Parti içinde bana karşı bir ön yargı oluşmasına neden oldu. Hiç önemli değil, bizi seveni de sevmeyeni de hoş karşılarız biz. Benim için önemli olan güzel Aydınımızın kazanması. 2014’te başka bir kişiyi aday gösterdiler. 2019’da seçimi kazanacak olan bir aday varsa, o da benim. Bu sefer kazanmak istiyorlarsa ben aday gösterilmeliyim.

  Sizin projelerinizi biliyoruz, sürekli proje üreten bir mühendissiniz, bu projelerden birisi jeotermal projesi, birisi Venüs projesi, şimdi de “Altın Kolye Projesi” var. Size ait uygulanan veya uygulanmayı bekleyen yüzlerce projeniz daha olduğunu biliyorum. Aday adaylığı döneminde projeler pek konuşulmaz ama şu “Altın Kolye Projesi” hakkında bilgi verir misiniz?

  Mühendis Hüseyin Aksu; “Aydın’da iki dönem belediye başkanlığı yaptım. Bundan 16 yıl önce başkanlığı bıraktığım bu şehre, benden sonraki yöneticiler düzgün bir hizmet sağlayamadıklarını görmek beni derinden üzüyor. Benim bıraktığım tüm projeleri de tahrip ettiler, mahvettiler, değiştirmeye kalktılar, şehre yarar yerine zarar verdiler. İşte bu zararları ortadan kaldırmak, bizim yarım bıraktığımız projeleri tamamlamak en büyük arzum. Jeotermal enerji ile çeşitli projelerimiz var, bu projelerle sadece enerji değil, ısıtma, soğutma ve en önemlisi seçilirsek sera projelerimizi hayata geçireceğiz. Jeotermal zararları konusunda doğru hesaplama ve uygulamalarla gerekli önlemleri alacağız. Böylece jeotermal zarar değil, kentimize yarar getirecek. Altın Kolye Efeler ilçesinin bütün sorunlarını ortadan kaldıracak devasa bir proje. Efeler çevresindeki mahallelerin hepsini Mimar Sinan Mahallesi ölçüsüne getirip yaşanabilir bir kent yaratacağız. Trafik sorunu, yeşil alan sorunu, altyapı sorunu diye bir sorun kalmayacak, şehrimiz çağ atlayacak”.

  huseyin-asar---huseyin-aksu.jpg

  Hüseyin Aksu’ya Efeler Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında çekişme olur mu, diye sorduğumuzda;

  Mühendis Hüseyin Aksu; “ Şu anki Büyükşehir Başkanı ile birçok davamız var. Ama biz kan davası gütmüyoruz. Geçmişte olanları geçmişte bırakmayı istiyoruz. Sadece kreşimizin boşaltılması nedeniyle çok üzüldüm. Küçücük çocuklar siyasete alet edilmemeliydi. Belediyeler arasında sağlıklı bir iletişim ve çalışma ortamı yaratmak istiyoruz. Bunu sağlamak için çeşitli alternatiflerimiz var, elbette göreve geldiğimizde bu alternatiflerin neler olduğunu göreceksiniz. (Bu alternatifleri bana uzun uzun anlattı ve şimdilik yazılmamasını rica ettiği için yazmıyorum) Efeler Belediyesi’nde Büyükşehir’in yapabileceği her türlü büyük projeyi uygulamak niyetindeyiz. Öncelikle Efeler Belediyesi’nde Büyükşehir modelini ortaya koyup sonra Aydın’ın tamamında bu uygulamaların yapılması için fikirlerimizi ortaya koyacağız. Büyükşehir adayı veya başkanı kim olursa olsun geçmişteki birikimimizi, projelerimizi Aydın’da sarf etmek için AK Parti çatısı altında yolumuza devam etmek istiyoruz. Büyükşehir ile birlikte büyük başarılara imza atacağıma inanıyorum”, dedi.

  Mühendis Hüseyin Aksu; “biz görevdeyken de, görevden uzak olduğumuz süreçte de “doğru belediye başkanlığı nasıl yapılır”, konusunu hep anlattık, projelerimizi paylaştık. Birikim ve deneyimimizi artık bu kente vermenin zamanı geldi. Rasyonel düşüncelerimiz sadece bu kente değil, bütün kentlere uygulanabilir. Ak Parti’nin 2018 Haziran seçimlerinde SKM sorumluluğunu taşıdım. Kapsamlı bir algı yönetimi çalışması yaptık, binlerce insana dokunup seçim çalışmalarına yeni bir soluk getirdik, az bir farkla da olsa 4 milletvekili kazandık. Yerel sorunlara yönelik çağdaş çözüm yollarını gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz.

  Mühendis Hüseyin Aksu’nun 8 yıllık belediye başkanlığı döneminin üzerinden 16 yıl geçti ama ismi hala daha canlı duruyor. Aksu isminin 16 yıldır canlı durmasının nedeni yaptıklarıdır. Bu yaptıklarını da göreve geldiğinde yapacaklarının teminatı olarak görebilirsiniz. Başkanlığı döneminde ahtapot gibi her yere yetişebilen bir başkandı, umarım seçilirse aynı özelliğini korur ve kentimize en iyi hizmeti verir.

  Her türlü zorlukta daima zafer tohumu arayın. (Og Mandino)

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 5543 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim