Ümraniye'de eşi ve kızlarını katletmişti! Cani Suat Güney'den şaşkına çeviren savunma: Uzaylı alçakların peşine neden düşülmüyor Ümraniye'de eşi ve kızlarını katletmişti! Cani Suat Güney'den şaşkına çeviren savunma: Uzaylı alçakların peşine neden düşülmüyor
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hurda araç teşvik yasasına olan ihtiyaca dikkat çekerek, ülkede trafiğe kayıtlı 28 milyon aracın yaş ortalamasının 14,5 olduğunu belirtti. Teşvik başladı.

Palandöken, 20 yaşın üzerindeki araçların hurdaya ayrılması gerektiğini söyledi. 2015 yılında çıkarılan hurda araç teşvik yasasının tekrar gündeme gelmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, bu sayede ekonominin canlanacağını, ithalatın azalacağını ve çevre kirliliğinin önüne geçileceğini ifade etti.

TESK Genel Başkanı, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine dayanarak, ülkede bulunan araçların yaş ortalamasının problem oluşturduğunu belirtti. Araçların tamir ve bakım masraflarının karayolu taşımacılığına olumsuz etki yaptığını ifade eden Palandöken, Maliye ve Ulaştırma Bakanlıklarının koordinasyon içinde konuyu çözüme kavuşturması gerektiğini dile getirdi. Geçmiş yıllarda olduğu gibi piyasanın şu anda en çok ihtiyaç duyduğu hurda araç teşvik yasasının tekrar gündeme gelmesi ve sürekli olarak yürürlükte kalması gerektiğini belirten Palandöken, bu adımın ekonomiye katkı sağlayacağını vurguladı. 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, devletin ithalatı azaltıp ihracatı arttırmaya yönelik çabalarına hurda teşvik yasasının önemli bir katkı sağlayacağını belirterek, "İthal ettiğimiz her şey enflasyonu ve döviz kurunu doğrudan arttırmaktadır. Yerli sanayimizin önemli girdilerinden biri olan demir-çelik sektöründe yılda 9 milyar dolar demir-çelik hurdası ve 12 milyar dolar civarında hammadde ithal ediyoruz. Trafiğe kayıtlı 28 milyon aracın ortalama yaşının 14,5 olduğunu düşünerek hurdaya ayrılıp hammadde ihtiyacını karşılayacak potansiyelimiz bulunuyor. İlk adım olarak hurda araç teşvik yasası yeniden yürürlüğe girmeli ve 20 yaşın üzerindeki araçlar hurdaya ayrılmalı. Araçlarını yenileyecek olanlara bir defaya mahsus ÖTV muafiyeti getirilmeli. Ayrıca, ulaştırma sektöründeki esnafımıza düşük faizli ve uzun vadeli kredi imkanları sağlanarak yeni araç alımı teşvik edilmelidir" dedi.

Palandöken, bazı ticari araçlarda zaten yaş sınırlaması bulunduğunu hatırlatarak, "Bazı illerimizde alınan kararlarla ticari araçların kullanım yaşı farklılık gösteriyor. Ticari araçlar başta olmak üzere trafikte yaşını doldurmuş araçlar sahiplerine sürekli tamir ve bakım masrafları getirerek trafikte de tehlike oluşturabiliyor. 2015 yılında olduğu gibi ÖTV sıfırlaması tekrar yapılmalı. Kamyon ve otobüslerde ise ÖTV sıfırlanırken KDV’de de indirim uygulanmalı.Böylece daha konforlu ulaşım sağlanabilir ve trafik sorunları azaltılabilir" şeklinde konuştu.