TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 'Lozan Antlaşması'nda gizli maddeler' bulunduğuna ilişkin iddia ve tartışmalar hakkında son noktayı koydu. 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis'te basın mensuplarına, Lozan Antlaşması tartışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Şentop, "Lozan Antlaşması'nda gizli maddeler var" iddialarına  "Parlamentolarda oylanan uluslararası sözleşmelerde gizli bir hüküm olmaz. Uluslararası bir anlaşmanın gizli bir maddesi nasıl olabilir? Lüzumsuz bir tartışma. Gizli bir madde yok" şeklinde yanıt verdi. 

"Süre meselesi söz konusu değil, anlaşmada böyle bir şey yok. Gizli madde meselesi de hukukçular açısından tuhaf karşılanacak bir durum. Çünkü, bir anlaşma yapıldığı zaman bu anlaşma, o imzalayan ülkelerin parlamentolarına gelir, orada onaylanır. Gizli olan bir hüküm nasıl parlamentoda onaylanacak, kim bakacak, değerlendirecek de onay verilecek? Uluslararası anlaşmalarda gizli bir hüküm olamaz." 

"Gizli hüküm denilen bir şey varsa anlaşma değildir; anlaşma metninden değildir zaten. Böyle bir şey yok. Süreli de değil, bir uluslararası anlaşmanın gizli maddesi de olamaz; Lozan'ın da yok."

Türk Onlyfans kızları ne kadar kazanıyor? Şaka gibi gerçek! Türk Onlyfans kızları ne kadar kazanıyor? Şaka gibi gerçek!

Meclis Başkanı Şentop, "Neden Lozan Antlaşması sık sık böyle tartışılıyor" sorusunu "Böyle eksantrik tarih yorumları yapanlar var; biraz dikkat çekici, sıra dışı... Ama bunun, özellikle hukukla ilgili bir olaysa söz konusu olan, hukuki realiteden kopmaması lazım. Bir uluslararası anlaşma, bu kadar çok ülkenin hükümetlerinin imzaladığı, meclislerine giden, oralarda görüşülen bir anlaşmanın gizli maddesi nasıl olabilir? Gizli madde olduğu iddia edilen şeyler varsa da bunlar anlaşma değildir, anlaşma hükmü olamaz. Bu gayet lüzumsuz bir tartışma." diyerek yanıtladı. 

CİMER Hukuk Müşavirliği, geçtiğimiz yılda Lozan Antlaşması ile ilgili sorulan soruya "Lozan Barış Antlaşması'nda gizli maddeler bulunmamakta olup, maden çıkartmamıza engel teşkil eden herhangi bir madde yer almamaktadır" şeklinde yanıt vermişti.