• BIST 107.758
 • Altın 151,137
 • Dolar 3,6618
 • Euro 4,3219

  Hükümet istifa etsin

  13.05.2008 13:45
  DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, AKP hakkında açılan kapatma davasının sonuçlanana kadar hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi.
  Hükümet istifa etsin
  Hükümet istifa etsin Hükümet istifa etsin Hükümet istifa etsin

  Sezer, “Bir kamu görevlisi ile ilgili bir soruşturma bir dava yürütülüyorsa o kamu görevlisine görevden el çektirilir. Soruşturmanın ve davanın selameti açısından. Oysa Başbakan hükümet etmeye devam ediyor. Bunu anlayabilmiş değiliz. Hangi sağlıklı işleyen Batı demokrasisinde kendisiyle ilgili böyle bir dava varken, hükümet etmeye devam eden başbakanlar vardır” dedi.


  Zeki Sezer, DSP Parti Meclisi toplantısı öncesinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Partilerin kapatılmasından mutlu olmadıklarını ifade eden Sezer, buna karşın herkesin yasa ve anayasaya uyması gerektiğine dikkat çekti.

  Başbakan Erdoğan"ın sürekli demokrasiden bahsettiğini hatırlatan Sezer, AKP hakkındaki kapatma davasının sonuçlanıncaya kadar hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi. Sezer, şunları söyledi:

  “Bir dava yürüyor Anayasa Mahkemesi"nde bu davada doğrudan taraf olan milletvekilleri, bakanlar ve başbakan var. Bir kamu görevlisi ile ilgili bir soruşturma bir dava yürütülüyorsa o kamu görevlisine görevden el çektirilir. Soruşturmanın ve davanın selameti açısından. Oysa Başbakan hükümet etmeye devam ediyor. Bunu anlayabilmiş değiliz. Hangi sağlıklı işleyen Batı demokrasisinde kendisiyle ilgili böyle bir dava varken, hükümet etmeye devam eden başbakanlar vardır. Bunu Başbakana sormak istiyorum. Bu dava sonuçlanana kadar hükümet istifa etmelidir. Yine parlamentodan davaya konu olmayan taraf olmayan, kişilerden oluşacak bir Bakanlar Kurulu olması doğru olandır. Çok önemli yasalara imza atılıyor, çok önemli uygulamalara imza atılıyor. Toplumun tümünün geleceğini etkileyen bir sosyal güvenlik yasası çıkartılıyor. O yasa çıkartılırken Başbakan bir davanın tarafı ve siyaset yasağı talebiyle o dava açılmış durumda. Geri dönülemez onarılmaz yaralar açacaktır demokrasimizde bu durum. O yüzden hükümeti istifaya çağırıyorum. Bu durumdan devlet millet ilişkileri büyük yara alıyor.”

  YARGI REFORMU ELEŞTİRİSİ

  Hükümet yeni yargı reformunu eleştiren Zeki Sezer, “Yargı reformu için tasarı hazırlıyor. Tasarıyı Türkiye"de kimseye vermiyor. Barolar Birliği"nin haberi yok. Yarsav"ın haberi yok. Konuyla ilgili hiçbir kurumun haberi yok. Siyasi partilere bu verilmiyor. Ama AB"ye önce elikli olarak veriliyor” dedi. Tasarıyla yargıçların memurlaştırılmaya çalışıldığını ifade eden Sezer, “Son tartışmalarda yasama, yürütme, yargı erklerinin bağımsızlığının ne kadar önemli olduğu aslında ortaya çıkmışken, hükümetimiz yargıyı doğrudan siyasallaştırma girişimlerine bir yenisini eklemiş oluyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Yasanının yargı bağımsızlığını güvence altına alacak şekle dönüştürülmeden çıkmaması için DSP olarak elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

  SOLU YÜZDE 20"YE MAHKUM ETMEMELİYİZ


  Sezer, önümüzdeki yıl yapılması planlanan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Sezer, “Solu yüzde 20"lere mahkûm etmemiz gerekiyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye mutlaka hakkettiği yönetimi DSP öncülüğünde gerçekleştirecektir” dedi.

  Zeki Sezer"e AKP Hükümeti'nin istifa etmesi durumunda CHP ile birlikte bir hükümet oluşumu içinde yer alıp almayacakları soruldu. Sezer, “Bunlar konuşulur. Siyasi partilerin hedefi iktidar olmaktır. Ama parlamentoda böyle bir çoğunluk ne yazık kı yok. Yargının sonucuna karışmak haddimiz değil, bunu dikkate alarak bu söylediğimin değerlendirilmesi lazım. Diyelim ki kapatıldı AKP ve belli milletvekillerine siyaset yasağı getirildi. Diğerlerinin milletvekilliği devam edecektir. O yüzden davada taraf olmayan milletvekillerinin kuracağı bir hükümet herhalde biz beğenmesek de yasal olur” dedi.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim