Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı’nda profesör alımı için çıkılan ilan 8 Eylül 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlanda bu akademik kadro için aranan şartlar, “Çocuk ortopedisi alanında gelişimsel kalça displazisinin erken teşhisi ve önlenmesi için kalça ultrasonografisi uygulamaları ile tıp eğitiminde uzaktan elektronik eğitim, web tabanlı ve mobil eğitim ortamlarının hazırlanması konularında çalışmaları olmak” diye açıklandı.

Ara tatil yarın son buluyor Ara tatil yarın son buluyor

Bu kadroya ilişkin aranan şartların eski YÖK Başkanvekili S. K.’ya özel olduğu öne sürüldü. Ancak bir doçent de bu kadroya başvurdu. Kadro için 2 aday yarışacaktı.

Doçentlikte geçen süre hangi tarih itibariyle aranılır?

Fakat üniversite yönetimi doçentin başvurusunu, doçentlikte geçen süresi ilanın yayımlandığı 25 Eylül tarihinde dolmasına karşın bu sürenin dolmadığı gerekçesiyle reddetti. Ancak akademik mevzuata göre K.’nun kadro için yarıştığı rakibinin doçentlikte geçen süresinin dolup olmadığına bakmak için başvuruların incelendiği tarihin dikkate alınması gerekiyordu. Üniversitenin bu ilanı mahkemelik olurken Avukat Raziye Ünal müvekkilinin bu kadro mağduriyetiyle ilgili, üniversitenin açtığı kadro ve şartlarının iptal ve yürütmenin durdurulması istemiyle Ankara 3. İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Mahkeme üniversiteden savunma istedi. Ünal ise mahkeme süreci sonuçlanana kadar müvekkilinin mağdur olmaması için üniversiteye ihtar çekti. Ünal’ın çektiği ihtarnameye üniversitenin “yanlıştan dönmesi için” 7 profesör, 5 doçent doktor ve bir yardımcı doçent doktor da imza attı. İlgili şartların Google aramasında bile Prof. Dr. K.’nun çıktığını belirten Avukat Ünal, duruma tepki gösterdi.