2024-2026 yıllarını kapsayan OVP’de ilk sinyalleri verilen kredi kartı harcamaları ile kredilere sınırlama, Hazine ve Maliye Bakanı tarafından da kamuoyuyla paylaşıldı.

BDDK geçen ay bir sınırlama getirmişti. Şimşek’in açıklamalarından anlaşılan; hem kredi kartlarında hem de kredilerde yeni sınırlayıcı kararlar alınacak.

İlk önlemlerden biri olarak kredi kartı limitlerinin düşürülmesi gündeme gelmişti. Gazeteci Fatih Altaylı, kredi kartı limitinin düşürüldüğünü açıkladı.

Altaylı: Kredi kartı limitim düşürüldü

Gazeteci Fatih Altaylı, kredi kartı limitinin düşürüldüğünü açıkladı.

Gazeteci Fatih Altaylı, kendi Youtube kanalında yaptığı programda kredi kartlarıyla ilgili yeni düzenlemelere değindi. Altaylı aynı zamanda kendisine gelen mesajla kredi kartı limitinin düşürüldüğünü öğrendiğini söyledi.

Fatih Altaylı, "Bankalar, kredi kartları limitlerini düşürmeye başladı. Şu anda ben kredi kartı limitimle THY'den ABD'ye uçak bileti alamıyorum, limitim yetmiyor. Yakında herkesin limitleri düşürülebilir. Kredi kartlarıyla hayatını idame ettirenleri zor günler bekliyor" dedi.

Milyonları İlgilendiren Haber: Bireysel Emeklilik Sözleşmesi'nde Detaylar Belli Oldu! Milyonları İlgilendiren Haber: Bireysel Emeklilik Sözleşmesi'nde Detaylar Belli Oldu!

kredi-karti.jpg

NELER OLABİLİR?

Hürriyet'te yer alan habere göre Bakan Mehmet Şimşek katıldığı programda, kredi kartı üzerinden kredi hacminin yüzde 140 arttığını belirterek, bu kadar yüksek seyreden bir kredi hacmiyle enflasyonun ve cari açığın kontrol altına alınamayacağını dile getirdi.

Merkez Bankası verilerine göre 1 Eylül itibarıyla yıllık dönemde kredi kartı harcamalarındaki artış yüzde 139.85. Market ve alışveriş merkezlerindeki harcama artışı ise yüzde 101.75. Kredi kartının ödenmeyen bakiyesinin azaltılmasının amaçlandığı da tahmin ediliyor. Taksit sayıları sınırlandırılabilir. Ayrıca bankaların kredi kartıyla ilgili limit artışına sınır getirilmesi de bekleniyor.

kredi-karti1.jpg

Ekonomi yönetiminin nakit kullanıma yönelik KMH ile ilgili yeni tedbir alınması beklenebilir. Nakit ihtiyacını karşılamada önemli bir araç olan KMH ve kredi kartlarına uygulanan faiz, politika faizine paralel olarak artıyor. Ancak temmuz ayında alınan bir önlemle KMH hesaplamasındaki formül değişmişti. KMH için tekrar bir puan artışı da gelebilir.

Geçen ay BDDK konut kredilerinde ikinci ve sonrası konut için sınırlama getirmişti. Şimşek’in açıklamalarından sonra kredilere miktarsal bazda da sınırlama gelebileceği tahmin ediliyor.